Piątek, 27 stycznia
Imieniny: Anieli, Jana, Jerzego
Czytających: 9839
Zalogowanych: 14
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Polska: Wszystkiego najdroższego

Poniedziałek, 2 stycznia 2006, 0:00
Aktualizacja: Wtorek, 7 marca 2006, 9:33
Autor: TEJO
Polska: Wszystkiego najdroższego
Fot. konrad
W nowym roku, jak co roku, prawie wszystko drożeje: prąd i gaz nawet o pięć procent. Palacze zapłacą więcej za papierosy, podrożeją też opłaty pocztowe, podatki lokalne, bilety autobusowe i abonament telewizyjny.

Posiadacze kuchenek gazowych do średniego rachunku, który wynosi około 17 złotych, dopłacą złotówkę. Ci, którzy wodę ogrzewają gazem, dołożą 3 złote. Średni rachunek właścicieli domów, którzy mają gazowe piece centralnego ogrzewania (260 zł) wzrośnie o mniej więcej 18 złotych.

Odbiorcy energii elektrycznej w regionie jeleniogórskim zapłacą za zużycie 140 kWh 58 złotych, czyli 3,50 zł więcej niż dotychczas.

Palaczom papierosów radzimy zerwanie z nałogiem. Od połowy stycznia wzrasta akcyza na wyroby tytoniowe aż o 16 procent. Znaczy to, że paczka papierosów będzie kosztowała o około 50 groszy więcej. Dla osób, które dziennie wypalają paczkę i więcej, oznacza to znaczny drenaż portfela.

W Jeleniej Górze pewna jest podwyżka cen biletów komunikacji miejskiej. Pasażerowie MZK zapłacą około pięć procent więcej. W praktyce oznacza to wzrost cen o 10 groszy. Na razie jednak wciąż obowiązują dotychczasowe opłaty, bo uchwała rady miasta musi się uprawomocnić.

- Termin wejścia w życie nie jest dokładnie określony - uzależniony jest od daty opublikowania uchwały w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego - informuje Leszek Chmielewski, szef działu marketingu Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego.

O 50 groszy więcej zapłacą za posiadanie psa właściciele jeleniogórskich czworonogów. To jedna z wielu opłat lokalnych, która w tym roku idzie w górę. Większe "klimatyczne" zapłacą także turyści. Opłaty gminne wzrastają średnio od 2 do 6 proc. Większe będą podatki gruntowe: budynków, powierzchni usługowych, straganów, lasów oraz opłaty administracyjne. Jeszcze nie wiadomo, kiedy dokładnie te podwyżki wejdą w życie.

Więcej zapłacimy za abonament TV. Podwyżkę odczują także ci, którzy uchylali się od jego płacenia, korzystając z usług kablówek. W tym roku ich operatorzy będą musieli płacić do Skarbu Państwa więcej pieniędzy, co z pewnością odczują odbiorcy programów telewizyjnych nadawanych drogą kablową lub satelitarną.

Czy więcej zapłacimy przy okienku pocztowym? Poczta Polska traci monopol na dostarczanie przesyłek cięższych niż 50 gramów. Teraz takie listy mogą dostarczać także prywatne firmy konkurencyjne. Wszystko zależy od ceny, którą zaproponują. Znawcy szacują, że w ciągu roku niektóre usługi pocztowe podrożeją nawet o 13 procent.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Podwyżka goni podwyżkę. Damy radę jeszcze to udźwignąć?

Oddanych
głosów
731
Tak
21%
Nie
69%
Jeszcze nie wiem
11%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group