Karpacz: Wspomnienie poety
Autor: WAC
We wspólnej modlitwie wzięli udział: Julia Różewicz – wnuczka poety z mężem i synem, Radosław Jęcek – burmistrz Karpacza, Jerzy Pokój- wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Dolnośląskiego oraz inne osoby. Uroczystość poprowadzili ks. prob. Edwin Pech i Zbigniew Kulik - kurator parafii Wang. Wystąpił duet skrzypcowy Urszula i Andrzej Gniewek oraz Bogusława Pech - śpiew.
W tym roku obchodzimy setną rocznicę urodzin Tadeusza Różewicza. Z tej okazji Sejm Rzeczypospolitej Polskiej dnia 27 listopada 2020 r., przekonany o wyjątkowym znaczeniu dorobku poety, oddając hołd jego artystycznym dokonaniom, ustanowił rok 2021 Rokiem Tadeusza Różewicza. Tadeusz Różewicz przez wiele lat silnie związany był z Karpaczem i Karkonoszami. Po raz pierwszy trafił tutaj w latach dziewięćdziesiątych, kiedy spotykał się ze swoim przyjacielem Henrykiem Tomaszewskim - twórcą Pantomimy Wrocławskiej. Z czasem Tadeusz Różewicz pojawiał się tu coraz częściej, a kolejne wizyty owocowały nowymi utworami. Obok utworów takich jak "Gawęda o spóźnionej miłości" czy „W gościnie u Henryka Tomaszewskiego w Muzeum Zabawek” powstała także humoreska „Dziwna i nieprawdziwa historia o spotkaniu z Ruebezahlem, czyli Janem Liczyrzepą w Karpaczu”.
Na uroczystej sesji Rady Miejskiej w Karpaczu w dniu 5 września 1997 roku, Tadeusz Różewicz otrzymał dyplom i medal „Zasłużony dla miasta Karpacza”. Zgodnie z ostatnią wolą Tadeusza Różewicza, urna z jego prochami została złożona na cmentarzu przy Kościele Wang w Karpaczu Górnym.