Sobota, 3 czerwca
Imieniny: Leszka, Tamary
Czytających: 8454
Zalogowanych: 15
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Karpacz: Wspomnienie poety

Środa, 28 kwietnia 2021, 9:45
Autor: WAC
Karpacz: Wspomnienie poety
Fot. użyczone
W przypadającą 24 kwietnia siódmą rocznicę śmierci Tadeusza Różewicza, na cmentarzu przy kościele Wang w Karpaczu odbyła się uroczystość wspomnienia tego wybitnego poety.

We wspólnej modlitwie wzięli udział: Julia Różewicz – wnuczka poety z mężem i synem, Radosław Jęcek – burmistrz Karpacza, Jerzy Pokój- wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Dolnośląskiego oraz inne osoby. Uroczystość poprowadzili ks. prob. Edwin Pech i Zbigniew Kulik - kurator parafii Wang. Wystąpił duet skrzypcowy Urszula i Andrzej Gniewek oraz Bogusława Pech - śpiew.

W tym roku obchodzimy setną rocznicę urodzin Tadeusza Różewicza. Z tej okazji Sejm Rzeczypospolitej Polskiej dnia 27 listopada 2020 r., przekonany o wyjątkowym znaczeniu dorobku poety, oddając hołd jego artystycznym dokonaniom, ustanowił rok 2021 Rokiem Tadeusza Różewicza. Tadeusz Różewicz przez wiele lat silnie związany był z Karpaczem i Karkonoszami. Po raz pierwszy trafił tutaj w latach dziewięćdziesiątych, kiedy spotykał się ze swoim przyjacielem Henrykiem Tomaszewskim - twórcą Pantomimy Wrocławskiej. Z czasem Tadeusz Różewicz pojawiał się tu coraz częściej, a kolejne wizyty owocowały nowymi utworami. Obok utworów takich jak "Gawęda o spóźnionej miłości" czy „W gościnie u Henryka Tomaszewskiego w Muzeum Zabawek” powstała także humoreska „Dziwna i nieprawdziwa historia o spotkaniu z Ruebezahlem, czyli Janem Liczyrzepą w Karpaczu”.

Na uroczystej sesji Rady Miejskiej w Karpaczu w dniu 5 września 1997 roku, Tadeusz Różewicz otrzymał dyplom i medal „Zasłużony dla miasta Karpacza”. Zgodnie z ostatnią wolą Tadeusza Różewicza, urna z jego prochami została złożona na cmentarzu przy Kościele Wang w Karpaczu Górnym.

Twoja reakcja na artykuł?

7
47%
Cieszy
1
7%
Hahaha
1
7%
Nudzi
4
27%
Smuci
0
0%
Złości
2
13%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group