Niedziela, 25 października
Imieniny: Darii, Kingi
Czytających: 6794
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Współpraca z Huangshan

Wiadomości: Jelenia Góra
Środa, 18 września 2019, 9:31
Aktualizacja: Czwartek, 19 września 2019, 8:56
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Przemek Kaczałko
Huangshan to kolejne chińskie miasto (po Changzhou), które chce współpracować z Jelenią Górą. Na początek mowa o kwestiach turystycznych, a z czasem zakres może być rozszerzony. Wczoraj (17.09) podpisano umowę intencyjną w tej sprawie.

Województwo Dolnośląskie od ponad 20 lat współpracuje z prowincją Anhui, na której obszarze znajduje się miasto Huangshan. To właśnie poprzez Urząd Marszałkowski przedstawiciele miejscowości z Państwa Środka dotarli do stolicy Karkonoszy. Jak podkreślają Chińczycy, nasze miasta dysponują podobnymi walorami turystycznymi - również mają źródła termalne i otaczają je góry (w Huangshan "Góry Żółte", czyli Huang Shan).

Zauważyliśmy bardzo dużo podobieństw. Nasze miasta są turystyczne i kulturalne - podkreślił Huang Limnu, zastępca sekretarza Komitetu Partii Miejskiej Huangshan. - Aby współpraca rozwijała się owocnie, to ludzie muszą się poznać, a turystyka i kultura na to pozwalają. Chcemy, żeby ta współpraca rozwijała się także w edukacji, przemyśle i inwestycjach - dodał Huang Limnu.

W trakcie spotkania w Urzędzie Miasta Jeleniej Góry umowę o współpracy podpisano również z Karkonoską Agencją Rozwoju Regionalnego (spółka Urzędu Marszałkowskiego z siedzibą w Jeleniej Górze).

Chiny to według różnych statystyk pierwsza lub druga gospodarka świata - widzimy ten potencjał. Dostrzegamy ogrom inwestycji chińskich w Niemczech i u naszych południowych sąsiadów. Widzimy jak silnie oblegana jest Praga przez turystów z Państwa Środka i chcemy nawiązywać relacje pomiędzy miastami, aby turysta chiński był tu jeszcze bardziej obecny - ocenił Karol Przywara, dyrektor Wydziału Współpracy z zagranicą Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego. - Miasto Huangshan poszukiwało partnera i dostrzegliśmy podobieństwo z Jelenią Górą - dodał K. Przywara.
Cieszymy się z tej współpracy i myślę, że to dopiero początek. Zaczynamy od turystyki i mam nadzieję, że w przyszłości będzie wymiana handlowa, gospodarcza - powiedział Piotr Miedziński, prezes KARR.
To pokazuje, że jesteśmy miastem, którym warto się interesować. Na razie rozmawiamy o współpracy turystycznej i kulturalnej, a kolejny krok to może być współpraca gospodarcza - powiedział Jerzy Łużniak, prezydent Jeleniej Góry. - Jesteśmy drugim państwem, które odwiedzają - przed przyjazdem do Polski (do Wrocławia i Jeleniej Góry), byli w Szwecji w Goeteborgu - to pokazuje, że traktują nasze miasto bardzo poważnie - dodał prezydent.

Twoja reakcja na artykuł?

6
50%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
1
8%
Smuci
1
8%
Złości
4
33%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (7) Dodaj komentarz

~Rozwój turystyki 18-09-2019 10:13
Na zdjęciu widać wśród Chińczyków pierwszych polskich turystów i prawdopodobnie jedynych.
Holender40 18-09-2019 10:54
A co z gigantycznymi emisjami dwutlenku węgla, spowodowane przez latających Chińczyków? Nagle ekologia już się nie liczy? Nie lepiej postawić na Holendrów czy Duńczyków?
~ 18-09-2019 11:34
Co to za pomysł żeby porównywać Jelenią z Pragą? Porównywać to my się możemy szybciej z Mirskiem...
~Grzesiek_5 18-09-2019 12:58
A jakie są efekty współpracy z innymi miastami partnerskimi? Chodzi mi zwłaszcza o Meksyk i miasto, chyba Tequila? Są jakieś efekty? Nawet TEQUILI w sklepach jak na lekarstwo :)
~Janek34 18-09-2019 13:17
A może tak jakieś konkrety? Oglądałem konferencję prasową i w wypowiedziach tylko same nic nieznaczące ogólniki. Jaka współpraca turystyczna? Podejrzewam że jedynymi turystami którzy odwiedzą Chiny za de facto nasz pieniądze będzie prezydent z paroma prominentnymi urzędnikami i w odwrotną stronę to samo, a później delegacja KARR-u... Listy intencyjne,dużo gadania, konferencje prasowe,foteczki, pobożne życzenia, i umowy o współpracy z których nic nie wynika poza wydanymi pieniędzmi za podróże oficjeli.... No chyba że się mylę i Urząd miasta planuje utworzyć chińskie biuro podróży z dofinansowaną ofertą wczasów w Chinach dla jeleniogórzan.
~Rallyaction 18-09-2019 13:30
Pojadę jak Tybet będzie wolny.
~efendi 20-09-2019 9:38
Fajny ten chińczyk w środku z bordowym krawatem . Mały, zadziorny i twardy negocjator. Wzrost Jarka naczelnika ale siła Lwa. Podobny do naszego radnego ?

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group