Poniedziałek, 23 maja
Imieniny: Emilii, Iwony
Czytających: 6412
Zalogowanych: 10
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Współpraca z Huangshan

Środa, 18 września 2019, 9:31
Aktualizacja: Czwartek, 19 września 2019, 8:56
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Współpraca z Huangshan
Fot. Przemek Kaczałko
Huangshan to kolejne chińskie miasto (po Changzhou), które chce współpracować z Jelenią Górą. Na początek mowa o kwestiach turystycznych, a z czasem zakres może być rozszerzony. Wczoraj (17.09) podpisano umowę intencyjną w tej sprawie.

Województwo Dolnośląskie od ponad 20 lat współpracuje z prowincją Anhui, na której obszarze znajduje się miasto Huangshan. To właśnie poprzez Urząd Marszałkowski przedstawiciele miejscowości z Państwa Środka dotarli do stolicy Karkonoszy. Jak podkreślają Chińczycy, nasze miasta dysponują podobnymi walorami turystycznymi - również mają źródła termalne i otaczają je góry (w Huangshan "Góry Żółte", czyli Huang Shan).

Zauważyliśmy bardzo dużo podobieństw. Nasze miasta są turystyczne i kulturalne - podkreślił Huang Limnu, zastępca sekretarza Komitetu Partii Miejskiej Huangshan. - Aby współpraca rozwijała się owocnie, to ludzie muszą się poznać, a turystyka i kultura na to pozwalają. Chcemy, żeby ta współpraca rozwijała się także w edukacji, przemyśle i inwestycjach - dodał Huang Limnu.

W trakcie spotkania w Urzędzie Miasta Jeleniej Góry umowę o współpracy podpisano również z Karkonoską Agencją Rozwoju Regionalnego (spółka Urzędu Marszałkowskiego z siedzibą w Jeleniej Górze).

Chiny to według różnych statystyk pierwsza lub druga gospodarka świata - widzimy ten potencjał. Dostrzegamy ogrom inwestycji chińskich w Niemczech i u naszych południowych sąsiadów. Widzimy jak silnie oblegana jest Praga przez turystów z Państwa Środka i chcemy nawiązywać relacje pomiędzy miastami, aby turysta chiński był tu jeszcze bardziej obecny - ocenił Karol Przywara, dyrektor Wydziału Współpracy z zagranicą Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego. - Miasto Huangshan poszukiwało partnera i dostrzegliśmy podobieństwo z Jelenią Górą - dodał K. Przywara.
Cieszymy się z tej współpracy i myślę, że to dopiero początek. Zaczynamy od turystyki i mam nadzieję, że w przyszłości będzie wymiana handlowa, gospodarcza - powiedział Piotr Miedziński, prezes KARR.
To pokazuje, że jesteśmy miastem, którym warto się interesować. Na razie rozmawiamy o współpracy turystycznej i kulturalnej, a kolejny krok to może być współpraca gospodarcza - powiedział Jerzy Łużniak, prezydent Jeleniej Góry. - Jesteśmy drugim państwem, które odwiedzają - przed przyjazdem do Polski (do Wrocławia i Jeleniej Góry), byli w Szwecji w Goeteborgu - to pokazuje, że traktują nasze miasto bardzo poważnie - dodał prezydent.

Twoja reakcja na artykuł?

6
50%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
1
8%
Smuci
1
8%
Złości
4
33%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (7) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group