Czwartek, 29 lipca
Imieniny: Marty, Olafa
Czytających: 5681
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Wodą święconą ku jedności przy wielkanocnym stole

Sobota, 23 kwietnia 2011, 14:27
Aktualizacja: Niedziela, 24 kwietnia 2011, 7:47
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Wodą święconą ku jedności przy wielkanocnym stole
Fot. TEJO
Tradycyjne święcenie pokarmów przyciąga w Wielką Sobotę tłumy do kościołów. Ludzie z koszyczkami z wielkanocnymi potrawami w środku gromadzą się w świątyniach. Duchowni przypominają jednak, że to tylko ważny dodatek do istoty przeżywania Świąt Zmartwychwstania. Odwiedziny przy ołtarzu to także okazja do adoracji symbolicznego Grobu Pańskiego i podzielenia się żywnością z ubogimi.

Krótkie nabożeństwa, podczas których kapłani błogosławią przyniesione dary, odbywają się od południa. Wnętrze kościoła pw. świętego Judy Tadeusza na Czarnym zdobią palmy wielkanocne. Tradycją parafii jest doroczny konkurs na największą palmę. Plon mogli podziwiać przybyli w Wielką Sobotę do świątyni mieszkańcy osiedla. Ksiądz Jerzy Gniatczyk, proboszcz parafii, po poświęceniu pokarmów złożył przybyłym życzenia świąteczne nie zapominając o patronach dzisiejszego dnia: Jerzych i Wojciechach. Sam również odebrał serdeczne życzenia imieninowe od parafian.

– Nie zapominajcie, że Wielkanoc nie polega tylko na poświęceniu jajek. Zachęcamy do adoracji Grobu Pańskiego, a także do udziału w Wigilii Paschalnej – powiedział ksiądz Grzegorz Niwczyk, proboszcz parafii pw. Matki Bożej Królowej Polski i Świętego Franciszka z Asyżu. Dodał, że jednak symboliczne pokropienie pokarmów wodą święconą umacnia jedność parafian podczas wspólnego posiłku przy wielkanocnym stole. Tradycyjnie także można był nabyć chlebki, z których dochód zostanie przeznaczony na budowę świątyni przy ulicy Morcinka.

Do modlitwy przy Grobie Pańskim zachęcał także ksiądz Bogdan Żygadło, proboszcz parafii świętych Erazma i Pankracego. Zwracając się do zgromadzonych w świątyni dziekan jeleniogórski zaznaczył, że pełnia przeżycia świąt Wielkanocnych pozwala na rzeczywistą radość. – Zostawcie już te przygotowania, przecież wszystko już gotowe! Przyjdźcie do nas, wspólnie pomodlimy się i będziemy wyrażać radość ze Zmartwychwstania Pana – apelował duchowny. Uroczystość Wigilii Paschalnej w farze jeleniogórskiej zacznie się o godz. 20. Zakończona zostanie – podobnie jak w innych kościołach – procesją rezurekcyjną dookoła świątyni.

W Kościele Łaski pod Krzyżem Chrystusa symbolicznego Grobu Pańskiego strzegła warta honorowa. Wielu wiernych przyklękało w modlitwie. I podobnie jak w innych świątyniach dzieliło się wielkanocnymi produktami z ubogimi. Z zebranych darów utworzone zostaną paczki, które parafie przekażą najbardziej potrzebującym.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (31) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group