Środa, 5 sierpnia
Imieniny: Mariana, Marii, Stanisława
Czytających: 6370
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wiśniowe sady wracają do Zachełmia

Wiadomości: Region
Piątek, 1 grudnia 2017, 9:09
Aktualizacja: Sobota, 2 grudnia 2017, 6:22
Autor: WAC
Fot. Użyczone
Ponad sto drzewek wiśni zostało zasadzonych w ramach projektu „Rewitalizacja sadów wiśniowych w Zachełmiu”, zrealizowanego przez Stowarzyszenie Karkonoskie Zachełmie.

Wiśniowe sady były przed wojna jedną z wizytówek Zachełmia. Przybyszów we wsi witały zasadzone wzdłuż dróg drzewa wiśni, zaś przetwory z tego owocu były znane w całej okolicy i nie tylko.

Działacze miejscowego Stowarzyszenia Karkonoskiego Zachełmie mają ambicje wskrzeszenia dawnej wiśniowej tradycji i z inicjatywy artystki lokalnej Zdenki Dydovicovej zgłosili swój projekt "Rewitalizacja sadów wiśniowych w Zachełmiu" do Funduszu Inicjatyw Obywatelskich. Ostatecznie na realizację swojego planu społecznicy z karkonoskiej wsi otrzymali dotację na wysokości 3,5 tysiąca złotych. Za pieniądze te zostało zakupionych między innymi 136 sadzonek oraz dwie ławki żeliwne.

Część drzewek została posadzona przez mieszkańców wsi przy placu zabaw. Resztę otrzymali właściciele posesji prywatnych. W założeniu małe wiśnie posadzono w miejscach, które są widoczne z głównej drogi biegnącej przez wieś. - Projekt będzie miał działanie długofalowe i pozwoli na odtworzenie dawnych tradycji lokalnych i krajobrazowych, przyczyni się do integracji mieszkańców (sady będą wymagały systematycznej pielęgnacji) - mówi Małgorzata Fortuna ze Stowarzyszenia Karkonoskie Zachełmie.

Dzięki rewitalizacji sadów wiśniowych będzie możliwe stworzenie marki regionu oraz organizowanie święta wiśni podczas którego atrakcją może być próbowanie różnorodnych potraw i napojów z wiśni. - A wyobrażacie sobie wjazd do naszego Zachełmia wiosną kiedy rozkwitną wszystkie sady – dodaje M. Fortuna.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (5) Dodaj komentarz

~ 1-12-2017 10:45
hmm klimat tam nie najlepszy w Polsce na drzewa owocowe, ale powodzenia.
~Tomasz Miroszkin 1-12-2017 13:42
Klimat tam jest bardzo dobry, jest cieplej niż na dole w obniżeniu Sobieszowskim. Pewien człowiek uprawia tam wino z bardzo dobrym skutkiem, udaje się nawet deserowa odmiana. Sam się zdziwiłem że jest tam tak ciepło. Wiśnie sprawdzą się tam doskonale, sam mam sad wiśniowy w górnym Sobieszowie i wiśnie lubią ten klimat.
~ 1-12-2017 13:51
do: ~Tomasz Miroszkin (13:42)
To Wy tam macie drugą Toskanię;) Co do winogron to udają się nawet w Szwecji.
~Tomasz Miroszkin 1-12-2017 14:38
do: ~ (13:51)
Widziałem już miejsca w których nie da się rozsądnie uprawiać wina, np. Górzyniec nie nadaje się do tego mimo południowych stoków. Mówiąc o uprawie mam na myśli normalną klasyczną uprawę bez specjalnych zabiegów zimowych, okrywania roślin itp.
~wisienka 1-12-2017 23:46
Świetny pomysł, oby się wszystkie przyjęły!!!!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group