Poniedziałek, 26 września
Imieniny: Łucji, Justyny
Czytających: 8168
Zalogowanych: 10
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Więźbę wyżarły kołatki. Kościół Zbawiciela nabiera blasku po remoncie dachu

Czwartek, 15 grudnia 2011, 13:37
Aktualizacja: Piątek, 16 grudnia 2011, 8:04
Autor: RED
JELENIA GÓRA: Więźbę wyżarły kołatki. Kościół Zbawiciela nabiera blasku po remoncie dachu
Fot. RED
Znany niemal wszystkim z zewnątrz, ale o wciąż nieznanym dla wielu wnętrzu ewangelicko–augsburski Kościół Zbawiciela w Cieplicach będzie stopniowo remontowany i ma przyciągnąć turystów. Głównie z Niemiec. Dziś podsumowano niedawno zakończony remont nadgryzionego „zębem” szkodników dachu barokowej świątyni.

– Nasz kościół to nie tylko miejsce Kultu Bożego, lecz także jeden z reprezentacyjnych obiektów Cieplic. Nie jest często udostępniany i chcemy to zmienić – powiedział ksiądz Sebastian Kozieł, proboszcz Ewangelicko-Augsburskiej Parafii Zbawiciela w Cieplicach. – W świątyni jest 1200 miejsc. Już teraz odbywają się tu cykliczne koncerty, pragniemy jednak, aby ten zabytek był szerzej otwarty – dodał.

Okazją było podsumowanie prac remontowych dachu, które niedawno zakończyły się czyniąc ten pochodzący z 1777 roku zabytek jeszcze piękniejszym dla oka. Dziś w barokowym wnętrzu świątyni prezydent Jeleniej Góry Marcin Zawiła, dr Peter Schabe z Niemiecko – Polskiej Fundacji Ochrony Zabytków Kultury oraz ks. Sebastian Kozieł omówili przebieg robót.

– Ostatni remont dachu przeprowadzono w 1925 roku. Belki stropowe wydawały nam się solidne. Okazało się jednak, że środek wyżarły kołatki, tak więc cała konstrukcja była mocno osłabiona i niebezpieczna – mówił gospodarz świątyni. Ks. Kozieł podziękował Marcinowi Zawile za wsparcie urzędu przy remoncie. Dr Schabe, z kolei, wspomniał, że jednym z celów Niemiecko – Polskiej Fundacji Ochrony Zabytków Kultury jest pomoc przy rewaloryzacji nagryzionych zębem czasu budynków z historią.

– Kościół Zbawiciela jest w złym stanie. Nie domykają się okna, wiele do życzenia pozostawia elewacja. Postaramy się w kolejnych etapach wesprzeć przywrócenie świątyni blasku sprzed lat – powiedział gość z Niemiec. Dodał, że działaniom organizacji patronuje Fundacja Erika Simon i rząd Republiki Federalnej Niemiec.

– Informacje o naszym kościele i dokonanym remoncie zostaną szeroko nagłośnione przez niemieckie media. Liczymy, że dzięki temu do Cieplic przyjedzie wiele wycieczek. Zobaczą świątynię, a przy okazji inne zabytki i atrakcje uzdrowiska – podkreślił ksiądz Sebastian Kozieł.

Marcin Zawiła, prezydent miasta, wtrącił, że też ma swój udział w pozyskaniu środków na remont Kościoła, o który wnioskował jeszcze będąc posłem na Sejm RP. Wyraził także nadzieję, że w zamian za przychylność magistratu, który także wsparł roboty, parafia ewangelicka „otworzy” zagrodzoną ścieżkę, którą – na skróty – chadzali mieszkańcy uzdrowiskowej części miasta. – To byłby taki gest w stronę ciepliczan – dodał prezydent Zawiła.

Koszt wszystkich prac to ponad 0,5 mln zł. Remont udało się przeprowadzić dzięki finansowemu wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Sejmiku i Zarządu Województwa Dolnośląskiego, Urzędu Miasta w Jeleniej Górze, środkom Rządu Niemieckiego, Fundacji Erika Simon, Rinteln oraz prywatnych darowizn, a także parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Jeleniej Górze Cieplicach.

Kościół Zbawiciela, murowany, tynkowany, salowy; wzniesiony w latach 1774 1779 według projektu Demusa, architekta z Jeleniej Góry, wieża pochodzi z 1779 r. Świątynię zbudowano w stylu późnego baroku o orientacji wiedeńskiej. Ambona, prospekt organowy i ołtarz główny — 1780 r., wykonanie — warsztat Wagnerów, artystów z Jeleniej Góry.
Pierwszy kościół ewangelicki wzniesiono w tym miejscu z drewna w latach czterdziestych XVIII w. Jednocześnie przy kościele założony został cmentarz, który otoczono murem. W 1744 r. obok drewnianej wówczas świątyni zbudowano murowany dom parafialny oraz drewniany budynek szkoły parafialnej. Remonty bieżące kościoła barokowego przeprowadzane były w latach 1935 1941 oraz 1978 1979 (częściowa wymiana tynków elewacji, malowanie, odgrzybienie murów części wschodniej). W latach osiemdziesiątych XX w. rozebrano kamienne kaplice grobowe, część kamiennego muru cmentarnego od wschodu, wschodnią część cmentarza zlikwidowano a na jego miejscu założony został parking, skwer i pawilony handlowe. (za Studium Konserwatorskim)

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (15)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group