Środa, 30 listopada
Imieniny: Andrzeja, Justyny
Czytających: 8493
Zalogowanych: 10
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Wiedza i aktywność ułatwiają życie

Piątek, 25 września 2009, 14:22
Aktualizacja: 19:23
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Wiedza i aktywność ułatwiają życie
Fot. TEJO
Poznanie sekretów samooceny, umiejętność założenia stowarzyszenia lub fundacji a także wiedza w zakresie możliwości występowania z wnioskami o dofinansowanie przedsięwzięć z Unii Europejskiej: to kluczowe, ale nie jedyne tematy trzeciego i ostatniego dnia seminarium „Aktywni wczoraj, dziś, jutro”.

Warsztaty w ramach programu „Młodzież w działaniu” pod patronatem Europejskiego Roku Innowacji i Kreatywności, którym gościny udzielił Dolnośląski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli, dziś wkroczyły w fazę praktycznych zastosowań. Zajęcia dotyczące rozwoju osobistego i zawodowego prowadzili specjaliści (w tym z DODN).

Danuta Sadownik tłumaczyła młodzieży zasady, na jakich zakłada się stowarzyszenia i fundacje. Wyjaśniła zawiłości prawne i formalności, których należy dopełnić, aby móc działać w sposób zorganizowany. Zapytała też młodzież, jakie organizacje młodzi jeleniogórzanie chcieliby założyć. Wśród propozycji uczestnicy zajęć wymienili stowarzyszenia wspierające kulturę, chore dzieci, bezdomne zwierzęta i osoby uzależnione.

Pasjonujący przebieg miały zajęcia psychologiczne z Małgorzatą Pokosz. Poświęcono sporo czasu analizie samooceny. Uczestnicy rozwiązywali testy, z których wynikało, czy ich ocena własnych postaw i możliwości jest w normie, czy też popada w skrajności. Małgorzata Pokosz podkreśliła, jak bardzo szkodliwa dla organizmu człowieka jest zawyżona samoocena. – Prędzej czy później prowadzi do kłopotów ze zdrowiem i popadnięciem w uzależnienia – mówiła prowadząca. Zaproponowała także wiele ciekawych zabaw, na podstawie których uczestnicy – pół żartem, pół serio – „odkrywali” cechy własnej osobowości.

Paweł Ćwiąkało mówił młodzieży, jak należy formułować projekty o dofinansowanie rozmaitych przedsięwzięć z funduszy unijnych. Przy okazji poprowadził „lekcję europejską”, aby uświadomić słuchaczom strukturę UE i mechanizmy rozmaitych działań. Uczestnicy seminarium budowali także makiety modele ilustrujące współpracę młodzieży i dorosłych w zakresie budowania różnych obiektów.
Odbyły się także zajęcia z doradcą zawodowym Martą Kawwą-Geringer.

Minione trzy dni dla kilkudziesięciu uczestników na pewno nie były czasem straconym. Poznali nie tylko samych siebie, lecz także nabyli dawkę wiedzy potrzebnej w codziennym życiu: czasami już teraz, a na pewno w przyszłości.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (10)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group