Warsztaty w ramach programu „Młodzież w działaniu” pod patronatem Europejskiego Roku Innowacji i Kreatywności, którym gościny udzielił Dolnośląski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli, dziś wkroczyły w fazę praktycznych zastosowań. Zajęcia dotyczące rozwoju osobistego i zawodowego prowadzili specjaliści (w tym z DODN).
Danuta Sadownik tłumaczyła młodzieży zasady, na jakich zakłada się stowarzyszenia i fundacje. Wyjaśniła zawiłości prawne i formalności, których należy dopełnić, aby móc działać w sposób zorganizowany. Zapytała też młodzież, jakie organizacje młodzi jeleniogórzanie chcieliby założyć. Wśród propozycji uczestnicy zajęć wymienili stowarzyszenia wspierające kulturę, chore dzieci, bezdomne zwierzęta i osoby uzależnione.
Pasjonujący przebieg miały zajęcia psychologiczne z Małgorzatą Pokosz. Poświęcono sporo czasu analizie samooceny. Uczestnicy rozwiązywali testy, z których wynikało, czy ich ocena własnych postaw i możliwości jest w normie, czy też popada w skrajności. Małgorzata Pokosz podkreśliła, jak bardzo szkodliwa dla organizmu człowieka jest zawyżona samoocena. – Prędzej czy później prowadzi do kłopotów ze zdrowiem i popadnięciem w uzależnienia – mówiła prowadząca. Zaproponowała także wiele ciekawych zabaw, na podstawie których uczestnicy – pół żartem, pół serio – „odkrywali” cechy własnej osobowości.
Paweł Ćwiąkało mówił młodzieży, jak należy formułować projekty o dofinansowanie rozmaitych przedsięwzięć z funduszy unijnych. Przy okazji poprowadził „lekcję europejską”, aby uświadomić słuchaczom strukturę UE i mechanizmy rozmaitych działań. Uczestnicy seminarium budowali także makiety modele ilustrujące współpracę młodzieży i dorosłych w zakresie budowania różnych obiektów.
Odbyły się także zajęcia z doradcą zawodowym Martą Kawwą-Geringer.
Minione trzy dni dla kilkudziesięciu uczestników na pewno nie były czasem straconym. Poznali nie tylko samych siebie, lecz także nabyli dawkę wiedzy potrzebnej w codziennym życiu: czasami już teraz, a na pewno w przyszłości.