Wtorek, 28 czerwca
Imieniny: Ireneusza, Leona
Czytających: 7496
Zalogowanych: 10
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Wesele folklorystyczne w Sobieszowie

Poniedziałek, 18 maja 2015, 7:28
Aktualizacja: 7:31
Autor: Jel/Org
Jelenia Góra: Wesele folklorystyczne w Sobieszowie
Fot. Organizator
Koncert pieśni weselnych z Lubelszczyzny, występy Polskich i Czeskich zespołów folklorystycznych, wystawa przedwojennych fotografii z lat 1910–1939, warsztaty wiejskich tańców weselnych oraz korowodowych – to tylko część z atrakcji zaplanowanych na „VI Międzynarodowy Festiwal Folkloru – tradycja inspiruje. Ceremonie weselne”. Impreza będzie trwała od 20 do 24 maja w Miejskim Domu Kultury „Muflon”, przy ul. Cieplickiej 172. Wstęp jest bezpłatny.

Podczas Międzynarodowego Festiwalu Folkloru, w MDK „Muflon” będzie można poznać obrzędy wywianowania panny młodej, toczenia chleba, dawne pieśni oraz stroje weselne, techniki wykonywania biżuterii szklanej, malowania drewnianych kwiatów i zdobienia pierniczków. Zaplanowano plenerowy kiermasz rękodzieła artystycznego.

- Tym razem pragniemy pokazać zwyczaje i obrzędy związane z ceremonią zaślubin, które przeniknęły i są obecne we współcześnie organizowanych uroczystościach weselnych. Poznamy podobieństwa między czeskimi i polskimi zwyczajami oraz obrzędami ludowej tradycji weselnej. Przekonamy się również, jak wiele zwyczajów kultury ludowej nadal funkcjonuje i jak wiele współcześnie organizowanych uroczystości czerpie z tradycji naszych przodków – mówi Aleksandra Jarocińska, dyrektor MDK „Muflon”.

Projekt dofinansowany jest z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz środków budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Nysa.

Harmonogram wydarzeń:
20.05. (środa), godz. 17.00 – otwarcie wystawy prezentującej ludowe obrzędy weselne: "Ludowa - tradycja - weselna - ceremonie". Zaprezentowane zostaną m.in. przedwojenne czarno-białe fotografie z lat 1910-1939 z zasobów Archiwum Narodowego ukazujące ludowe obrzędy weselne takie, jak błogosławieństwo, wywianowanie panny młodej przez rodziców, przystrajanie, powitanie nowożeńców chlebem i solą, obrzęd toczenia chleba oraz regionalne stroje weselne. Wystawa będzie czynna do 31 maja, od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-20.00.

21.05.2015 (czwartek), godz. 9.00-13.00 – warsztaty tańca weselnego dla przedszkolaków prowadzone przez Agatę Kazimierczak. Tancerka jest studentką II roku Pedagogiki Tańca w Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi. Podczas zajęć najmłodsi nauczą się kroków do takich tańców, jak oberek, polka, polonez oraz zdobędą wiedzę dotyczącą tradycji i wiejskich obrzędów weselnych. Ilość miejsc jest ograniczona, obowiązują zapisy grup zorganizowanych w sekretariacie MDK „Muflon” od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-20.00, tel. 75 755 37 70.

23.05. (sobota), godz. 13.00-16.00 – warsztaty tańca korowodowego - Nadepnięcie własnego ogona - w trzech krokach. Poprowadzi je Jacek i Alicja Hałas. Zajęcia będą połączone z koncertem tradycyjnej muzyki ludowej. Jacek i Alicja Hałas są wysokiej klasy specjalistami zajmującymi się rdzenną kulturą ludową. Jest to duet wytrawnych artystów od lat badający najciekawsze i najbardziej archaiczne formy tańca, muzyki i rzemiosła. Warsztaty prowadzone są przy żywej, ręcznie wykonywanej muzyce Kapeli Hałasów, która składa się z tancerzy Alicji Choromańskej-Hałas i Jacka Hałasa.

Tańce w parach, których polską specyfiką i wyróżnikiem jest wirowanie, pokrewne najstarszym formom rytualnym, tańcom derwiszy, chasydów, czy leczniczemu działaniu tarantelli, pozwalały poznać i okiełznać emocje związane z płcią i cielesną bliskością. Uczestnicy spróbują wirowania w różnych tempach przy kujawiaku, oberku, polce, wiwacie, a także do innych, niewirowych tańców w parachtj. zilka, czardasz czadecki, hojna (krakowiak), czy też buruianka.

Tańce i gry taneczne w trójkach, czwórkach, gromadach nie bez kozery stanowiły niegdyś podstawę zabaw dziecięcych, ucząc procesów integracji i odrzucenia oraz funkcjonowania w grupie. Uczestnicy poznają różne formy tych zabaw, od korowodów parowych (chodzony, ojra, kedoj, polka żydówka) przez trójkąty (baran, czapnik), przeciwtańce (przepiórka, bulgariaska), do zabaw grupowych (krzyżak, klepany, wirujący krąg).

23.05. (sobota), godz. 16.00-19.00 – wykład i warsztaty dotyczące tradycyjnych śpiewów obrzędowych prowadzone przez Ewę Grochowską. Ewa Grochowska prowadzi badania poświęcone gatunkom i stylom śpiewu tradycyjnego w Europie Środkowo – Wschodniej. Opracowała autorską metodę pracy nad śpiewem tradycyjnym, a warsztaty głosowe w tym zakresie prowadzi samodzielnie od 2004 r.. Swoje umiejętności doskonaliła pod kierunkiem najlepszych specjalistów, praktyków śpiewu tradycyjnego Polski i Europy Środkowo – Wschodniej.

24.05. (niedziela), godz. 12.00-18.00 – gala finałowa, uroczyste otwarcie godz. 14.30. Podczas gali występy zespołów folklorystycznych z Polski tj. Zespół Pieśni i Tańca Jubilat, Wojcieszowianki oraz z Czech Mała Jizerka. Ponadto koncert pieśni weselnych z Lubelszczyzny „Wesela godzina, biedy wiek” w wykonaniu Ewy Grochowskiej z zespołem, polsko-czeskie warsztaty rękodzieła weselnego, podczas których wykonać będzie można biżuterię szklaną, pomalować drewniane kwiaty i ozdobić słodkie pierniczki oraz wielki kiermasz rękodzieła artystycznego. Będą sprzedawane: biżuteria szklana i ceramiczna, ozdoby wykonane w technice decupage i soutage, biżuteria z filcu, ręcznie wykonane misie, lalki, ręcznie rzeźbione świece, ziołowe syropy, ręcznie malowane torby, pierniczki, deski drewniane, tkane smycze i wiele innych). Zaplanowano też rozstrzygnięcie konkursu „Młoda para w regionalnym stroju ludowym” i wręczenie nagród.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group