Sobota, 13 kwietnia
Imieniny: Marcina, Przemysława
Czytających: 9331
Zalogowanych: 12
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Kowary: Wernisaż wystawy prac Józefa Gielniaka

Środa, 13 kwietnia 2022, 5:57
Autor: WAC
Kowary: Wernisaż wystawy prac Józefa Gielniaka
Fot. WAC
Wczoraj (12.04) w Muzeum Karkonoskim odbył się wernisaż nowej wystawy czasowej pt. „Józef Gielniak – mistrz linorytu. Życie i twórczość”. Wystawa będzie czynna do 19 czerwca.

Józef Gielniak jest jednym z najważniejszych artystów związanych z naszym regionem. Urodził się we Francji 18 lutego 1932 roku, w rodzinie polskich emigrantów. Przez lata żył i pracował w sanatorium „Bukowiec” koło Kowar. Twórczości graficznej podjął się pod opieką prof. Stanisława Dawskiego, rektora wrocławskiej uczelni. Bardzo szybko jego prace zyskały rozgłos i zostały docenione na licznych konkursach międzynarodowych. Mimo ciężkiej choroby, przez piętnaście lat spod jego dłuta wyszło 68 grafik. W swoich linorytach  w pełni wykorzystał wszystkie możliwości tej techniki graficznej, wypracowując przy tym swój bardzo indywidualny styl nie znajdujący wielu analogii. Zmarł na gruźlicę 28 maja 1972 r. Został pochowany w Kowarach na starym cmentarzu.

Wydanie katalogu oraz zorganizowanie wystawy poświęconej temu wybitnemu twórcy wpisuje się w obchody Jubileuszowego Roku Gielniakowskiego, związanego z przypadającą w 2022 roku 90. rocznicą jego urodzin i 50. rocznicą śmierci. Otwarta wczoraj wystawa prezentuje życie i dorobek artysty. Składa się na nią około 60 prac graficznych. W przeważającej mierze są to linoryty, jednak znajdą się tu również pojedyncze przykłady mezzotinty i akwaforty.

Prace Józefa Gielniaka prezentuje się w wielu placówkach wystawienniczych, natomiast nasze muzeum jest wyjątkowe, bo w swoich zbiorach posiada kolekcje osobistych pamiątek po artyście – mówi kurator wystawy Anna Szczodrak. - Są to między innymi taśmy z jego ulubioną muzyką jazzową, jego bogata korespondencja z wieloma przyjaciółmi, medale i wyróżnienia jakie otrzymywał. Mamy też jego warsztat pracy oraz matryce linorytów. Oglądając je można stwierdzić jak wielki wysiłek włożył on w wykonanie swoich prac.

Miejscem, z którym Józef Gielniak był szczególnie związany są Kowary.

2022 rok będący rokiem podwójnej rocznicy urodzin i śmierci Józefa Gielniaka jest w naszym mieście, gdzie przez wiele lat żył i tworzył obchodzony szczególnie – mówi burmistrz Kowar Elżbieta Zakrzewska. - Szykujemy kilka wystaw o nim, wydaliśmy specjalny kalendarz gielniakowski, powstanie też u nas deptak i mural jemu poświęcone. Józef Gielniak jest jednym ze znamienitszych artystów związanych z naszym regionem i na co dzień też staramy się o nim pamiętać. Od wielu lat organizowane są u nas konkursy jemu poświęcone, w sanatorium „Bukowiec” znajduje się tablica przypominające tą postać. Jest on także patronem Szkoły Podstawowej nr 5 w Kowarach.

Dodajmy, żJózef Gielniak jest jednym z najważniejszych artystów związanych z naszym regionem. Urodził się we Francji 18 lutego 1932 roku, w rodzinie polskich emigrantów. Przez lata żył i pracował w sanatorium „Bukowiec” koło Kowar. Twórczości graficznej podjął się pod opieką prof. Stanisława Dawskiego, rektora  wrocławskiej uczelni. Bardzo szybko jego prace zyskały rozgłos i zostały docenione na licznych konkursach międzynarodowych. Mimo ciężkiej choroby, przez piętnaście lat spod jego dłuta wyszło 68 grafik. W swoich linorytach  w pełni wykorzystał wszystkie możliwości tej techniki graficznej, wypracowując przy tym swój bardzo indywidualny styl nie znajdujący wielu analogii. Zmarł na gruźlicę 28 maja 1972 r. Został pochowany w Kowarach na starym cmentarzu.

Wydanie katalogu oraz zorganizowanie wystawy poświęconej temu wybitnemu twórcy wpisuje się w obchody Jubileuszowego Roku Gielniakowskiego, związanego z przypadającą w 2022 roku 90. rocznicą jego urodzin i 50. rocznicą śmierci. Wystawa prezentuje życie i dorobek artysty. Składa się na nią około 60 prac graficznych. W przeważającej mierze są to linoryty, jednak znajdą się tu również pojedyncze przykłady mezzotinty i akwaforty.

Dodajmy, że Muzeum Karkonoskie posiada pełną kolekcję prac J. Gielniaka oraz liczne pamiątki, takie jak oryginalne płyty graficzne, fotografie, zapiski czy zawartość biblioteczki. Od 1977 r placówka organizuje Konkurs Graficzny im. Józefa Gielniaka.

Prace Józefa Gielniaka prezentuje się w wielu placówkach wystawienniczych, natomiast nasze muzeum jest wyjątkowe bo w swoich zbiorach posiada kolekcje osobistych pamiątek po artyście – mówi kurator wystawy Anna Szczodrak. - Są to między innymi taśmy z jego ulubioną muzyką jazzową, jego bogatą korespondencję z wieloma przyjaciółmi, medale i wyróżnienia jakie otrzymywał. Mamy też jego warsztat pracy oraz matryce jego linorytów. Oglądając je można stwierdzić jak wielki wysiłek włożył on w wykonanie swoich prac.

Miejscem, z którym Józef Gielniak był szczególnie związany są Kowary

Ten rok będący rokiem podwójnej rocznicy urodzin i śmierci Józefa Gielniaka jest w naszym mieście, gdzie przez wiele lat żył i tworzył obchodzony szczególnie – mówi burmistrz Kowar Elżbieta Zakrzewska. Szykujemy kilka wystaw, wydaliśmy specjalny kalendarz gielniakowski, powstanie też u nas deptak i mural mu poświęcone. Józef Gielniak jest jednym ze znamienitszych artystów związanych z naszym regionem i na co dzień też staramy się o nim pamiętać. Od wielu lat organizowane są u nas konkursy gielniakowskie, w sanatorium „Bukowiec” znajduje się tablica przypominające tą postać. Jest on także patronem Szkoły Podstawowej nr 5 w Kowarach.

Podczas wczorajszego wernisażu wręczono także nagrody w konkursie na plakat ją promujący. Wzięli w nim udział uczniowie z Liceum Sztuk Plastycznych w Zespole Szkół Rzemiosł Artystycznych. Jury konkursu najwyżej oceniło prace Wiktorii Ryby. Wyróżnienia otrzymali: Emilia Kapczyńska, Kacper Polak, Wiktoria Ławrynowicz, Zofia Chudzińska, Zuzanna Myjak i Aleksandra Tomczak.

Twoja reakcja na artykuł?

23
82%
Cieszy
0
0%
Hahaha
1
4%
Nudzi
0
0%
Smuci
3
11%
Złości
1
4%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (20)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy masz sąsiadów, którym możesz zaufać? I zostawić np. klucze do mieszkania, aby podlewali kwiaty?

Oddanych
głosów
277
Tak
61%
Nie
39%
 
Głos ulicy
Czy wierzymy w kiełbasę wyborczą?
 
Miej świadomość
Czy warto dopłacać?
 
Rozmowy Jelonki
Prace idą żwawo
 
Polityka
Dudek vs. Konieczyńska: II tura w Jeżowie
 
Aktualności
Zumba dla wszystkich
 
Aktualności
Pobiegli dla Filipka
 
112
Zderzenie na Sudeckiej
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group