Sobota, 21 maja
Imieniny: Tymoteusza, Wiktora
Czytających: 5953
Zalogowanych: 8
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Kraj: W upały woda w pracy to wymóg

Czwartek, 20 czerwca 2013, 7:32
Aktualizacja: 7:33
Autor: Angela
Kraj: W upały woda w pracy to wymóg
Fot. Angela
Podczas upalnych dni, kiedy temperatura przekracza 28 stopni Celsjusza, pracodawcy mają obowiązek zapewnienia pracownikom wody z solami mineralnymi. Zaniechanie tego grozi wysokimi karami od tysiąca nawet do pięciu tysięcy złotych.

Obowiązek wydawania napojów chłodzących dotyczy pracodawców zatrudniających ludzi zarówno w pomieszczeniach, jak w terenie.

- Kiedy w miejscu pracy, którym może być biuro, sklep, teren budowy czy samochód, temperatura przekracza 28 stopni Celsjusza pracodawca ma bezwzględny nakaz zapewnienia swoim pracownikom wody z solami mineralnymi, które podczas pocenia się są z organizmu wydalane. Ponadto w pomieszczeniach zamkniętych pracodawca powinien pomyśleć też o jakimkolwiek sposobie chłodzenia tego miejsca, np. o wentylatorach, elektrycznej klimatyzacji czy zwykłym otwarciu okien i drzwi – mówi Mirosław Kocuba, kierownik Państwowej Inspekcji Pracy w Jeleniej Górze.

Przepisy nie mówią natomiast o tym, ile wody pracodawca ma zapewnić dla jednego pracownika, bo to zależy od jego zapotrzebowania. Inspektorzy ostrzegają natomiast, że jeśli do inspekcji wpłynie jakaś skarga w tym względzie, inspektorzy pojadą na miejsce, przeprowadzą kontrolę i na pracodawców, którzy nie stosują się do przepisów, nałożą kary w postaci mandatów. Kontroli mogą spodziewać się również ci pracodawcy, którzy w zeszłym roku próbowali oszczędzać na pracownikach i nie kupili im wody.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (17) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group