Czwartek, 7 grudnia
Imieniny: Ambrożego, Marcina
Czytających: 12331
Zalogowanych: 16
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Kraj: W upały woda w pracy to wymóg

Czwartek, 20 czerwca 2013, 7:32
Aktualizacja: 7:33
Autor: Angela
Kraj: W upały woda w pracy to wymóg
Fot. Angela
Podczas upalnych dni, kiedy temperatura przekracza 28 stopni Celsjusza, pracodawcy mają obowiązek zapewnienia pracownikom wody z solami mineralnymi. Zaniechanie tego grozi wysokimi karami od tysiąca nawet do pięciu tysięcy złotych.

Obowiązek wydawania napojów chłodzących dotyczy pracodawców zatrudniających ludzi zarówno w pomieszczeniach, jak w terenie.

- Kiedy w miejscu pracy, którym może być biuro, sklep, teren budowy czy samochód, temperatura przekracza 28 stopni Celsjusza pracodawca ma bezwzględny nakaz zapewnienia swoim pracownikom wody z solami mineralnymi, które podczas pocenia się są z organizmu wydalane. Ponadto w pomieszczeniach zamkniętych pracodawca powinien pomyśleć też o jakimkolwiek sposobie chłodzenia tego miejsca, np. o wentylatorach, elektrycznej klimatyzacji czy zwykłym otwarciu okien i drzwi – mówi Mirosław Kocuba, kierownik Państwowej Inspekcji Pracy w Jeleniej Górze.

Przepisy nie mówią natomiast o tym, ile wody pracodawca ma zapewnić dla jednego pracownika, bo to zależy od jego zapotrzebowania. Inspektorzy ostrzegają natomiast, że jeśli do inspekcji wpłynie jakaś skarga w tym względzie, inspektorzy pojadą na miejsce, przeprowadzą kontrolę i na pracodawców, którzy nie stosują się do przepisów, nałożą kary w postaci mandatów. Kontroli mogą spodziewać się również ci pracodawcy, którzy w zeszłym roku próbowali oszczędzać na pracownikach i nie kupili im wody.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (17)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Ile lat ma Twój samochód?

Oddanych
głosów
984
Jest nowy
7%
1-5 lat
15%
5-10 lat
18%
10-20 lat
42%
pow. 20 lat
18%
 
Głos ulicy
Tatuaże – podobają się czy nie?
 
Miej świadomość
Czy warto obejrzeć film o Napoleonie?
 
Rozmowy Jelonki
5 lat minęło
 
Aktualności
Ruszają po 27 latach
 
Aktualności
Zaklęcie rozświetliło choinkę
 
Aktualności
Huczne otwarcie lodowiska
 
Aktualności
Choinka koło Ratusza już świeci
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group