Środa, 8 lipca
Imieniny: Elżbiety, Eugeniusza
Czytających: 7167
Zalogowanych: 12
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

W niezwykłą podróż z Jelonką.com

Wiadomości: Jelenia Góra
Czwartek, 11 sierpnia 2016, 8:23
Aktualizacja: 12:46
Autor: Zbyszek Leszek/ Angelika Grzywacz–Dudek
Fot. Zbyszek Leszek
Zapraszamy na kolejną wycieczkę w ramach wakacyjnej akcji Jelonki.com. Tym razem polecamy punkt widokowy „Skały Wilhelma”, zapomniane miejsce Jeleniej Góry, pomiędzy Malinnikiem a Czarnem. W malowniczych okolicach tej części naszego miasta dawni mieszkańcy wytyczyli wspaniałe szlaki wokół wzgórza Friedrichshöhe zwanego Kropki. W wieku XIX powstał punkt widokowy, a po roku 1888 zamontowano tu barierki i pamiątkowy medalion na marmurowej tablicy upamiętniający cesarza Fryderyka III. Na współczesnych mapach miejsce to oznaczono jako „Skały Wilhelma”.

Tradycyjnie prowadzi nas Zbyszek Leszek, prezes Towarzystwa Izersko-Karkonoskiego, Zwykły – niezwykły Jelonki.com, a do tego zagorzały pasjonat wszelkich wycieczek, pieszych i rowerowych.

Swoją wycieczkę rozpoczynamy przy zajezdni MZK. Idąc ulicą Kruszwicką, szlakiem czarnym, mijamy obiekty zespołu pałacowego zbudowanego w XIX wieku, w którego skład wchodził również kompleks ogrodu. Idąc dalej do końca ulicy wchodzimy na polne drogi, tu na początku możemy zboczyć ze szlaku, obejść wzgórze z lewej strony – jest to bardzo malownicze miejsce gdzie na skraju lasu możemy zauważyć tablice nagrobną (mimo prób nie mogłem odczytać co tam zapisano).

Mijamy grupę skał i dochodzimy do szlaku czarnego. Idziemy nim aż do punktu widokowego „Skały Wilhelma”. Po wykutych w skale schodkach wchodzimy na górę – niestety jak niemal wszystkie takie miejsca w okolicy i ten też jest zarośnięty. Idziemy dalej tym szlakiem w dół, w oddali widać już jeziorko, które powstało na miejscu starego osadnika po byłej Celwiskozie. Wędrując cały czas drogą skrajem lasu mijamy stare wyrobiska granitu, dochodzimy do niemieckiego znaku kierunkowego z ledwie widocznym opisem w języku niemieckim. Przy kamiennym drogowskazie skręcamy w lewo i dojdziemy do miejsca dawnej skoczni narciarskiej. Tu możemy jeszcze zauważyć resztki jej konstrukcji.

Skocznią do góry wchodzimy na grupę skałek zwanych „Skaliskami”. Po przejściu wzniesienia wchodzimy powtórnie na szlak czarny, ale już kierujemy się na wał ochronny byłych osadników. Tu obchodząc urocze jeziorko dochodzimy to „tajemniczego” tunelu. Wracamy ze spaceru kierując się na kompleks stawów hodowlanych przy ulicy Cinciały. Po około czterech godzinach spokojnego spaceru dochodzimy do ulicy Wolności i przy zajezdni MZK kończymy wycieczkę. Trasa jest spokojna, warta przejścia szczególnie z małymi dziećmi albo z czworonożnymi pupilami.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2) Dodaj komentarz

~mieszkaniec 11-08-2016 18:28
To nie jest tablica nagrobna tylko kamień upamiętniający Paula Rieschicka -syna właściciela pobliskiego pałacu w Malinniku ( obecnie praktycznie ruina ) który w kwietniu 1915 roku zginał na froncie I Wojny Światowej.Dawniej stał na szczycie wzgórza przy głazach potem został zrzucony na zbocze. Obok stały też dwie ławeczki po których już nie ma śladów.Na skałach przy punkcie widokowym były z kolei zamoccowane rózne medaliony niestety też zostały rozbite lub ukradzione.
~mieszkanka Jeleniej Góry 11-08-2016 23:27
Kiedy będzie wyżej wspomniana wycieczka? Chętnie bym skorzystała.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group