Piątek, 27 maja
Imieniny: Jana, Juliusza
Czytających: 7549
Zalogowanych: 9
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: W labiryncie ludzkich losów

Piątek, 28 marca 2008, 16:04
Aktualizacja: Sobota, 29 marca 2008, 7:41
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: W labiryncie ludzkich losów
Fot. TEJO
Czterdziestu siedmiu młodych pasjonatów teatru z kilku krajów przebywa w Jeleniej Górze i okolicach, aby poprzez prezentację na scenie i nie tylko opowiedzieć nietypową, wspólną historię swoich dziadków. Kulminacja wydarzenia zaplanowana jest na wtorek (1 kwietnia) w gmachu Teatru Jeleniogórskiego.

Przyjechali z Holandii, Niemiec, Anglii, Szwajcarii, Estonii a nawet dalekiej Portugalii. Wszystko w ramach Europejskich Dialogów – Staniszów 2008, przygotowywanych przez Teatr Jeleniogórski we współpracy z European Theatre Network Magic Net. – TJ jest w tym roku gospodarzem imprezy – mówi Joanna Wichowska, kierownik literacki placówki.

Uczestnicy przyjechali w Jeleniogórskie z opracowanymi przez siebie opowieściami dotyczącymi ich dziadków. To najczęściej grupy teatralne, które w podobnych spotkaniach biorą udział rokrocznie. – Mój dziadek był profesorem na uniwersytecie i wykładał historię – opowiada Olga Seminck z Holandii. – Podczas wojny w domu akademickim ukrywał żydów. Niemcy nie zorientowali się w tej działalności, a po zakończeniu działań wojennych dziadek dostał honorowy medal – dopowiada dziewczyna.

Suzana Branco z Teatro o Bando z Portugalii przywiozła ze sobą sześciu młodych uczestników. Każdy z nich opracował swoje opowiadanie. Dziadkowie Inés żyli w Angoli, ale musieli ten kraj opuścić podczas wojny kolonialnej. Później rozpoczęli całą pielgrzymkę po świecie. Byli w Kongu, Egipcie, Maroku aż w końcu trafili do Portugalii. – Wciąż odczuwają nostalgię do Angoli, do której już więcej nie powrócili – mówi Suzana Branco.

Takich historii jest 47, tyle, ilu młodych uczestników działań. Podczas pobytu w Jeleniej Górze opracowują specjalny pokaz, którego będzie można być świadkiem 1 kwietnia. – Jeszcze nie wiadomo, co to będzie – mówi Joanna Wichowska. Młodzi aktorzy pod okiem edukatorów tworzą ze swoich materiałów wspólną całość. – Akcja będzie działa się w całym teatrze, a kulminacja wydarzenia rozegra się na dużej scenie – usłyszeliśmy.

Goście poznają w Polsce ciekawych ludzi, świadków historii. W działaniach biorą udział także jeleniogórzanie ze szkół średnich i uczelni, a także pasjonaci teatru z Młodzieżowej Sceny Dramatycznej, Teatru 106, Pracowni Teatralnej ODEK.
W wolnym czasie poznają miasto i okolice. Ich bazą jest Staniszów. Imprezę wspiera europejski program „Młodzież w działaniu”. Początek wtorkowego pokazu o godz. 19 w gmachu TJ. Wstęp będzie wolny.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group