Piątek, 2 maja
Imieniny: Anatola, Zygmunta
Czytających: 6603
Zalogowanych: 37
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: W Książnicy o Mickiewiczu

Środa, 29 stycznia 2020, 8:30
Aktualizacja: Czwartek, 30 stycznia 2020, 14:35
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: W Książnicy o Mickiewiczu
Fot. Przemek Kaczałko
We wtorek (28.01) w Galerii Małych Form Książnicy Karkonoskiej w Jeleniej Górze odbył się wernisaż wystawy "Wieszcz u fotografa, czyli jak wyglądał Mickiewicz?".

Wystawa została przygotowana w Dolnośląskiej Bibliotece Publicznej we Wrocławiu dla uczczenia 220. rocznicy urodzin Adama Mickiewicza i prezentuje fotograficzne wizerunki wieszcza, również te mniej znane i rzadziej reprodukowane, jak portret z kijem pielgrzyma czy zdjęcie z cygarem.

Towarzyszą im wyimki ze wspomnień krewnych, przyjaciół i znajomych, ale tylko takie, które dotyczą wyglądu zewnętrznego poety i opisują oczy, włosy, usta, postawę, chód, ubiór, itp. Znaleźć w nich można wiele zaskakujących i intrygujących detali - podkreślają twórcy wystawy.

Oprócz fotografii Mickiewicza można obejrzeć zdjęcia jego potomnych – sześciorga dzieci, licznych wnuków i prawnuków, ale także przedstawicieli kolejnych generacji, aż do współcześnie żyjących potomków: córki poety - Marii Goreckiej, a także prapraprawnuków i praprapraprawnuczki poety.

Na wystawie znalazły się też fotografie Zygmunta Krasińskiego, portrety Cypriana Kamila Norwida, który tłumaczy pięknym wierszem, dlaczego sfotografował się w konfederatce. Osobne miejsce na wystawie zajmuje postać Michała Szweycera, towiańczyka, który był autorem prawie wszystkich dagerotypów i fotografii Mickiewicza. Ciekawe, że chociaż jedyne zdjęcie przedstawiające popiersie Szweycera przetrwało tylko na niewielkiej reprodukcji w „Tygodniku Illustrowanym”, to jego oblicze i tak jest znane, choć większość ludzi oglądających słynny obraz „Kazanie Skargi”, nie wie, że to właśnie on pozował Janowi Matejce do postaci narodowego kaznodziei - dodają organizatorzy.

Wystawę na III piętrze Książnicy Karkonoskiej przy ul. Bankowej w Jeleniej Górze można oglądać do 22 lutego 2020 r. Wstęp bezpłatny!

Twoja reakcja na artykuł?

10
83%
Cieszy
0
0%
Hahaha
1
8%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
1
8%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Czy zawsze masz gdzie zaparkować pod swoim blokiem czy domem?

Oddanych
głosów
366
Tak, nigdy nie mam z tym problemu
34%
Tak, choć czasami muszę dłużej szukać miejsca
15%
Nie, prawie nigdy nie ma wolnego miejsca w pobliżu, parkuję pół kilometra dalej
26%
Różnie, to zależy od pory dnia
25%
 
Głos ulicy
Do Jeleniej Góry przyjechaliśmy znad morza
 
Warto wiedzieć
Opona – Jak genialny wynalazek zmienił świat
 
Rozmowy Jelonki
Co zrobić ze zwierzakiem na majówkę?
 
112
Policjanci uratowali psa z rozgrzanego auta
 
Aktualności
Hobby horsing galopuje do Jeleniej Góry
 
112
Nowi policjanci złożyli ślubowanie
 
Aktualności
Jest kasa na basen przy Sudeckiej
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group