Sobota, 22 czerwca
Imieniny: Pauliny, Jana, Tomasza
Czytających: 9822
Zalogowanych: 17
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra/region: W "Ekonomie" walczyli dzisiaj o indeksy i zwolnienie z egzaminu zawodowego

Środa, 9 stycznia 2013, 15:45
Aktualizacja: Czwartek, 10 stycznia 2013, 7:16
Autor: Angela
Jelenia Góra/region: W "Ekonomie" walczyli dzisiaj o indeksy i zwolnienie z egzaminu zawodowego
Fot. Angela
Ponad 40 uczniów z 21 szkół ponadgimnazjalnych o profilu hotelarskim z województw: dolnośląskiego i opolskiego w samo południe zasiadło dzisiaj (09.01) w Zespole Szkół Ekonomiczno – Turystycznych w Jeleniej Górze do testów przygotowanych na etap okręgowy V Olimpiady Wiedzy Hotelarskiej. Do finału dostaną się najlepsi, którzy pojadą do Kołobrzegu, gdzie nagrodami głównymi będą indeksy na uczelnię wyższą i zwolnienia z egzaminów zawodowych.

Jeleniogórski „Ekonom” był jednym z ośmiu okręgów II szczebla olimpiady od pięciu lat organizowanej przez Wyższą Szkołę Gospodarki w Bydgoszczy wraz z Polską Izbą Hotelarstwa i ZSE-T w Kołobrzegu. Zespół szkół ekonomicznych do organizacji tego konkursu nie został wybrany przypadkowo. Od początku olimpiady uczennice jeleniogórskiej szkoły odnosiły w nim spore sukcesy, a największy z nich to wicemistrzostwo Angeli Mruk.

Co więcej, szkoła przygotowuje eliminacje okręgowe na najwyższym poziomie. Jak co roku, już po przekroczeniu progu placówki, uczestników i gości witała szkolna delegacja w odświętnych strojach służąca pomocą w dotarciu do auli, gdzie odbywał się konkurs.

- Każdego roku staramy się jak najlepiej przygotować etap okręgowy, ale również naszych uczniów startujących w olimpiadzie. Hotelarz to ktoś, kto nie tylko przyjmuje gości, ale również ich nakarmi, zabawi, powie co robić, by było miło, więc musi się orientować również w turystycznych atrakcjach regionalnych – mówiła Joanna Marczewska, dyrektor Zespołu Szkół Ekonomiczno – Turystycznych w Jeleniej Górze. – Mamy ambicje być w środowisku najlepszych szkół hotelarskich w Polsce, dlatego przygotowujemy naszych uczniów intensywnie w zakresie obsługi konsumenta, jak i języków obcych i gastronomii – dodała.

W tym roku Jelenią Górę reprezentowały Joanna Lewandowska oraz Joanna Bukała, uczennice klasy czwartej, ale po raz pierwszy startujące w olimpiadzie. Dziewczyny nie kryły strachu pomieszanego z nadzieją na wygraną.

- Przygotowanie się do olimpiady to godziny spędzone przy testach, książkach, materiałach z Internetu, czasopismach – mówiły uczennice Ekonoma. – Nagrody są jednak kuszące i mamy nadzieję, że uda nam się wygrać. Każdy startuje po to, żeby dostać ten indeks - dodały dwie Joanny.

Wśród 42. uczestników (po dwóch z każdej szkoły) na sali pojawiło się dwóch rodzynków z Zespołu Szkół Licealnych i Mistrzostwa Sportowego z Karpacza: Kacper Stopyra i Norbert Szabla. Panowie zapewniali świetne przygotowanie i podobnie jak ich koleżanki, liczyli na wygraną.

W kilku słowach do młodzieży na otwarcie olimpiady prezydent Jeleniej Góry Marcin Zawiła zdradził, że sam kończył Zespół Szkół Ekonomiczno- Turystycznych w Jeleniej Górze, gdzie się wiele nauczył. - To dzięki tej szkole swobodnie porozumiewam się w dwóch językach obcych, znam podstawy rachunkowości i księgowości, wiem z której strony i w jaki sposób ustawić szkło i sztućce oraz wiele innych rzeczy. Ta wiedza naprawdę przydaje się w życiu codziennym – mówił prezydent Marcin Zawiła. – Teraz jestem prezydentem Jeleniej Góry, wybory są co cztery lata więc wszystko przed wami – żartował dodając: trzymam za was kciuki!

W tym roku tematem przewodnim Olimpiady Wiedzy o Hotelarstwie było funkcjonowanie gastronomii hotelowej. Patronat nad imprezą objęło Ministerstwo Edukacji oraz Ministerstwo Sportu i Turystyki.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy przez całe wakacje pozostanę na miejscu czy też gdzieś wyjadę na tydzień lub dwa?

Oddanych
głosów
31
Pozostanę na miejscu
55%
Gdzieś wyjadę np. nad morze
45%
 
Głos ulicy
Ja lubię sushi, a ja wolę burgery domowe
 
Miej świadomość
Rzucają wyzwanie Orlenowi!
 
Rozmowy Jelonki
Dostali 8 mln zł na szkołę
 
Karkonosze
Szykują się inwestycje na Śnieżce
 
Aktualności
W nocy burze w Jeleniej Górze
 
10 pytań do...
Kulinarnie jestem patriotą
 
112
Potrącenie 13–latki na pasach
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group