Niedziela, 25 września
Imieniny: Aurelii, Władysława
Czytających: 7274
Zalogowanych: 8
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: W Dziwiszowie ożyje zabytkowy zegar

Piątek, 6 lutego 2015, 8:30
Aktualizacja: Sobota, 7 lutego 2015, 8:35
Autor: Mea
Region: W Dziwiszowie ożyje zabytkowy zegar
Fot. UG Jeżów Sudecki
Zegar jednowskazówkowy z dwoma tarczami pochodzący z 1800 r. leżał zakurzony przez wiele lat na wieży kościelnej w Dziwiszowie. – Postanowiliśmy go uratować – mówi Kazimierz Lewaszkiewicz, wiceprzewodniczący Rady Gminy Jeżów Sudecki, który jest miłośnikiem Dziwiszowa, gdzie mieszka.

Do tej pory udało się wyremontować kościół pod wezwaniem św. Wawrzyńca w Dziwiszowie dzięki pozyskaniu na ten cel środków unijnych. – Teraz pora na zegar, który wykonało trzech braci zegarmistrzów Magwoloow.

Mechanizm wykuty jest z żelaza, a dwie drewniane tarcze wyposażono tylko we wskazówki godzinowe, gdyż 225 lat temu nie odmierzano minut czy sekund. Zabytek zachował się w 98 proc. Brakuje jedynie drobnych elementów, jak wahadło i parę trybików. Tarcza ma 120 cm szerokości i cyfry arabskie od 1 do 12 – wymienia wiceprzewodniczący.

Kazimierz Lewaszkiewicz i strażacy ochotnicy z Dziwiszowa wyczyścili zegar, ustawili na drewnianym stojaku, gdzie stał niegdyś i zgłosili do rejestru zabytków.

- Wkrótce chcemy rozpocząć jego renowację, której koszt to ok. 30 tys. zł. Podczas balu charytatywnego 14 lutego będziemy zbierać pieniądze właśnie na naprawę zegara. Chcemy też wydać kartkę pocztową z tym zabytkiem i sprzedawać m.in. mieszkańcom, a zebrane pieniądze również przeznaczyć na ratowanie zegara – mówi Kazimierz Lewaszkiewicz.

- Chcielibyśmy już 8 sierpnia uruchomić zegar, w odpust św. Wawrzyńca, patrona naszego kościoła, w którym znajduje się ten piękny zabytek. Każdy będzie mógł zwiedzić wieżę kościelną i obejrzeć uratowany od zapomnienia, czasomierz pochodzący z początku XIX wieku – opowiada Kazimierz Lewaszkiewicz.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (23)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group