Wtorek, 22 czerwca
Imieniny: Pauliny, Jana, Tomasza
Czytających: 7320
Zalogowanych: 19
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: "Urodziny" profilu geologicznego Sudetów

Czwartek, 3 lipca 2008, 6:34
Aktualizacja: 8:09
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA:
Fot. TEJO
3 lipca 1902 w parku na Cavalierbergu (Rycerskim Wzgórzu) odsłonięto niezwykłą "rzeźbę" – geologiczny profil Sudetów – prawie całe góry w miniaturze, zbudowane w miejscu, z którego rozciągała się panorama na Karkonosze.

Pomysłodawcą przedsięwzięcia był znany wrocławski geolog, prof. Georg Guerich, wsparty przez Riesengebiergesvereins (Towarzystwo Karkonoskie) i jego szefa Hugo Seydela. Profil wykonano z około 30 identycznych głazów, z których zbudowane są góry, dbając o wyszczególnienie każdej warstwy i nazwanie jej za pomocą tabliczki z inskrypcją.

Skały przywożono z odległych o kilkadziesiąt kilometrów kamieniołomów i ręcznie obrabiano na wzgórzu. Dzieła tego podjął się Adam Daehmel, mistrz murarski, z rodziny Alfreda Daehmela, architekta, który zaprojektował Teatr Jeleniogórski.

Po 1945 roku profil - jedna z większych jeleniogórskich ciekawostek - został zapomniany. Tabliczki rozkradziono, a cały teren zapuszczono. Jeszcze kilka lat temu profil był cały pobazgrany bohomazami przez wandali.

Dopiero w 2005 roku urządzono tu jeden z przystanków ścieżki edukacyjnej przez park, będący fundacją Johanna Schoenaua, dyrektora miejskiego Hirschbergu, który w niewyjaśnionych okolicznościach w 1803 roku utopił się w Bobrze...

W 106. rocznicę odsłonięcia monumentu, z jego pobliża nie widać nawet kawałka prawdziwych gór. Wszystkie zostały przysłonięte samosiejkami, które zasłaniają porywające kiedyś widoki...

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (3) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group