Niedziela, 25 października
Imieniny: Darii, Kingi
Czytających: 2207
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Uniknąć katastrofy

Wiadomości: Jelenia Góra
Piątek, 16 marca 2007, 0:00
Aktualizacja: Piątek, 16 marca 2007, 12:39
Autor: TEJO
Fot. Arkadiusz Piekarz, Dariusz Gudowski
Około 60 procent starych budynków w mieście nadaje się do solidnego remontu. Lokatorzy niektórych z nich mówią, że czują się jakby mieszkali na tykającej bombie.

– Stan techniczny wielu kamienic to zgroza – mówi Mirosław Wójcik, który często jeździ po mieście rozwożąc ulotki. – Trudno uwierzyć, że w niektórych mieszkają ludzie. A nawet jeśli są to pustostany, robią sobie w nich meliny narkomani i pijacy – dodaje.

Przykładów nie trzeba długo szukać. Przy ulicy Podgórnej blisko Zespołu Szkół Elektronicznych niezamieszkałe rudery grożą zawaleniem. Nie przeszkadza to okolicznym amatorom tanich trunków, którzy w starych murach szukają schronienia przed zimnem i wiatrem. – Ostatnio nawet przynieśli ze sobą jakieś stare meble. Zaśnie który z papierosem i nieszczęście gotowe – mówi jeden z okolicznych mieszkańców polecając to miejsce straży miejskiej, nie tylko ze względu na bezdomnych.
– Do rudery chadzają „na dymka” niektórzy uczniowie „Elektronika”. Pewnie nie chcą, aby z papierosami nakryli ich nauczyciele – usłyszeliśmy.

Rudery to także kłopot dla normalnych mieszkańców. Albo nie mogą się doprosić remontów od ekip Zakładu Gospodarki Lokalowej, albo remontują mieszkania na własne ryzyko, narażając na niebezpieczeństwo innych. Tak dzieje się w jednej z kamienic przy ul. Wincentego Pola.
– Ostatnio budowlańcy wyburzyli jedną ze ścian i komin. Teraz na każdym piętrze powstały pęknięcia w ścianach w mieszkaniach. Czujemy się zagrożeni. Ktoś z nadzoru budowlanego powinien ocenić, czy może dojść do katastrofy budowlanej – usłyszeliśmy od jednej z lokatorek kamienicy. Tak sądzi też Dorota Żarczyńska, inna mieszkanka domu.
ZGL umywa w tym przypadku ręce. – Lokatorzy dogadali się między sobą – usłyszeliśmy.

Administatorzy zapewniają, że zawsze znajdą się środki na naprawy bieżące części wspólnych kamienic: instalacji wodnych, gazowych, czy energetycznych. Dotyczy to także przerdzewiałych rynien, które są przyczyną zawilgocenia wielu poniemieckich domów.
– Na kompleksowe remonty nie ma pieniędzy – usłyszeliśmy w dziale technicznym ZGL „Południe”.

Włodarze miasta planują od lat tzw. rewitalizację zniszczonych przez czas i zaniedbania, często zabytkowych budynków. Może być na to szansa po ewentualnym przyznaniu pieniędzy z funduszy Unii Europejskiej. Do podziału między Jelenią Górę, Legnicę oraz Wałbrzych jest 17 milionów euro z Programu Rewitalizacji Substancji Miejskiej dla dolnośląskich miast.
– Liczymy na około sześć milionów – powiedział nam Jerzy Łużniak, zastępca prezydenta Jeleniej Góry.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (8) Dodaj komentarz

~mesjah 16-03-2007 11:36
dzisaj to co nazywamy sektami keidys bylo zalazkami religii;)hehe,w sumie to dobrze z jednej strony ze religie juz sa kontrolowane,wlasciwie powstawanie ich,bo gdyby teraz tego nei robic to za 100lat mielibysmy mase wojen i wiele religii ronych,kiedys bylo podobnie z chrzescjanstwem;)tez sie znalazl taki jedne i mus ie udalo zalozyc sekte;)pozdrawiam
~Do mesjah 16-03-2007 12:01
Nie ta era i nie ten artykuł. Ale miło że przedstawiłeś swój pkt widzenia. ;-)
~RELIGION 16-03-2007 14:05
Taa ktoś się powinien wziąć za te sekty, a nie kurka brużdżą nam.
~do redakcji 16-03-2007 14:58
wrzucajcie moderowane komentarze do właściwych artykułów
~Gocha 16-03-2007 15:31
Chyba mesjahowi chodziło o artykuł "Uwaga na sekty" - niech tam dokonuje wpisów. Ja osobiście współczują lokatorom z tych budynków. Napewno nie mają funduszy na zagospodarowanie w innym - dzisiaj to jest normalne. Ale trzeba się zastanowić, czy nie lepiej wybudować coś innego - co może będzie mniej kosztować - niż remontować stare, nie zawsze z dobrymi fundamentami. Ale przy tym trzeba pomyśleć w jaki sposób pomóc obecnie mieszkającym tam lokatorom, bez wydatków z ich kieszeni, a jeżeli tak to w dogodnej formie. Pamiętacie nasz Plac Ratuszowy?
~ bed bojs 16-03-2007 18:26
6 mln euro to 24 mln zlotych, mozna pewnie za to wyremontowac okolo 30 budynkow, a pieniadze sa na lata 2007 - 2013... Cieszymy sie, ze wladza da rade, jak zawsze wladza w Jeleniej Gorze...
~m.p 16-03-2007 18:59
ZGL jak zwykle zwala na lokatorow.Ale jakby w tym budynku mieszkał ktos od nich to szybko cos by działali
~obserwator 19-03-2007 17:59
Uważam, że artykuł absolutnie nie oddaje sedna sprawy, wynika z niego że budynki są stare, nie ma pieniędzy na remont i dlatego się rozsypują, innymi słowami "drzewo się spaliło bo było drewniane". Kamienica przy ul W.Pola 3 była rzeczywiście mocna i stabilna. W tym akurat konkretnym przypadku, winą tego, że budynek pęka nie jest to że jest stary tylko to, że nowy lokator z parteru postanowił wyburzyć ścianę nośną w celu zrobienia sobie salonu. Intersujące jest, kto wydał zezwolenie na wyburzenie ściany nośnej na parterze w pięcio-kondygnacyjnym budynku, czyżby miała tutaj miejsce samowola budowalana?? Pytanie gdzie jest nadzór budowlany??

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group