Niedziela, 26 września
Imieniny: Łucji, Justyny
Czytających: 5929
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Karpacz: Uczta dla zmysłów pod Śnieżką

Poniedziałek, 3 lipca 2017, 10:14
Aktualizacja: Wtorek, 4 lipca 2017, 6:55
Autor: Przemek Kaczałko
Karpacz: Uczta dla zmysłów pod Śnieżką
Fot. Przemek Kaczałko
V edycja Festiwalu Smaków Liczyrzepy i Jarmarku Ducha Gór za nami. Wczoraj (2.07) przy Dworze Liczyrzepy w Karpaczu miała miejsce prawdziwa uczta dla zmysłów obfitująca w smaki i zapachy, nie tylko z naszego regionu.

- Większość turystów, którzy przyjeżdżają do Karpacza pyta o regionalne potrawy. Na naszym terenie nie jest to proste pytanie, bo mamy tu ludność napływową, natomiast uznałem, że skoro mamy 7-letnią tradycję, to pewne potrawy już się wykształciły. Dlatego wymyśliliśmy „szatański” plan na zorganizowanie Festiwalu Smaków Liczyrzepy, jako wydarzenie promujące wszystko, co jest regionalne – wyjaśnił ideę powstania festiwalu Maciej Rybiałek, pomysłodawca imprezy.

W konkursie na Danie Liczyrzepy mogli wystartować wyłącznie amatorzy, a więc gospodynie czy gospodarze domowi, którzy prezentowali swoje dania, a zwycięskie danie tradycyjnie trafi do menu restauracji Dwór Liczyrzepy. - Zwycięzca ma zapewnione 5 proc. wartości od sprzedaży swojego dania w ciągu roku – dodał organizator festiwalu. Wśród zwycięskich dań poprzednich edycji znalazły się m.in. pierożki podgórzyńskie, zupa górska, pyzdry czy kaszanka w cebuli.

Dużym zainteresowaniem cieszył się także Pojedynek Mistrzów, gdzie rywalizowało 5 profesjonalnych szefów kuchni z regionu. - W tym konkursie muszą być użyte składniki/ produkty pochodzące z Dolnego Śląska z certyfikatem dziedzictwa kulinarnego Dolnego Śląska – wyjaśnił M. Rybiałek.

Trzecim konkursem była Kuchnia Liczyrzepy, w którym decydujący głos mieli odwiedzający festiwal mieszkańcy i turyści. Każdy za pomocą żetonów kupował specjały, a kuchnia, która zgromadziła największą ilość żetonów miała szansę na zwycięstwo, bowiem brane były jeszcze pod uwagę: wygląd stoiska i jakość potraw.

Ponadto chętni mogli też obejrzeć i nabyć różne wyroby rękodzieła podczas Jarmarku Ducha Gór, gdzie prezentowali się pasjonaci i rzemieślnicy z całego województwa. - Nie chcemy chińszczyzny – podkreślił organizator imprezy.

W konkursie Danie Liczyrzepy pierwsze miejsce zajął Sławomir Sobala za krajankę ziemniaczaną pod pierzynką, a wyróżnienie przypadło Krystynie Gudełajskiej za zupę śledziową „Ucho śledziowe”. Z kolei w Pojedynku Mistrzów zwyciężył Gracjan Groberski z Restauracji Zielony Piec w Leśnej, drugie miejsce zajął Jakub Nowak z Restauracji Bukowa w Hotelu Bukowy Park w Polanicy Zdroju, a na najniższym stopniu podium stanął Daniel Mazurak z Restauracji Szyszka Smaku w Greno Hotel & Spa.

Konkurs na najlepszą kuchnię Liczyrzepy wygrało Pierogowo, drugie miejsce zajęła Szyszka Smaku, a trzecie - Smaki Karkonoszy. Gościem specjalnym Festiwalu Smaków Liczyrzepy była Beata Śniechowska - zwyciężczyni II edycji programu MasterChef, która tym razem wcieliła się w rolę jurorki konkursu profesjonalnego. Nie zabrakło też atrakcji dla dzieci, bowiem przy pomocy animatorów z Vesny mogli wziąć udział w warsztatach kulinarnych tworząc różne formy z ciasta, makaronu i innych "narzędzi", a także bawić się wśród baniek mydlanych, rysować, malować i brać udział w konkursach.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group