Piątek, 3 maja
Imieniny: Marii, Marioli
Czytających: 10341
Zalogowanych: 13
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Piechowice: Uczniowie gościli saperów

Środa, 16 czerwca 2021, 6:17
Autor: WAC
Piechowice: Uczniowie gościli saperów
Fot. WAC
O tym jak wygląda sprzęt używany przez saperów oraz jak się zachować w przypadku znalezienia niewybuchów i niewypałów mogli się dowiedzieć podczas wczorajszego (15.06) spotkania z żołnierzami z 23. Patrolu Saperskiego z Bolesławca, uczniowie z Zespołu Szkół Technicznych i Licealnych w Piechowicach.

Wczorajsze spotkanie to pierwszy efekt współpracy jaką nawiązała szkoła z saperami z Bolesławca .

W piechowickiej placówce oświatowej, podległej Powiatowi, funkcjonują klasy mundurowe, których uczniowie mają zdobywać wszechstronną wiedzę wojskowa, w tym saperską. O tym, że wiedza na temat jak należy właściwie się zachować w przypadku znalezienia niewybuchów jest bardzo potrzebna - przekonuje wicestarosta karkonoski Jarosław Kotliński.
Zbliżają się wakacje, lasy będą uczęszczane, a między innymi w okolicach Piechowic była fabryka amunicji i niewybuchy są ciągle odnajdywane, więc może dojść do nieszczęścia i narażenia zdrowia lub życia mieszkańców - mówi J. Kotliński. - Trzeba temu zapobiegać. Im większa świadomość tym lepiej. Na stronie internetowej starostwa i naszym profilu facebookowym zamierzamy zamieścić procedury postępowania z niewybuchami i niewypałami. Chcielibyśmy, aby ta wiedza nie była tylko wiedzą ekskluzywną dla klas mundurowych. Aby z tej wiedzy korzystali wszyscy uczniowie, mieszkańcy powiatu oraz turyści odwiedzający Kotlinę Jeleniogórską.

Goszczący wczoraj w Piechowicach patrol saperski z Bolesławca jest jednym z kilku stacjonujących na Dolnym Śląsku. Jest wzywany do zdarzeń związanych ze znalezieniem niebezpiecznych niewypałów w ośmiu powiatach.

Mimo że od zakończenia działań wojennych minęło już ponad 70 lat, to na brak pracy nie możemy narzekać – mówi dowódca Patrolu Saperskiego z 23. Pułku Artylerii z Bolesławca, st. chor. sztab. Radosław Mazur. - W ubiegłym roku mieliśmy 250 interwencji. Dlatego podczas tego typu spotkań, których w ciągu roku odbywamy z młodzieżą kilkadziesiąt, uświadamiamy, że wybuchowe pozostałości wojenne są nadal groźne. Mówimy też, jak należy postępować po ich znalezieniu. Chodzi o to, żeby ich nie dotykać i jak najszybciej zadzwonić na policję. Wtedy my przyjeżdżamy na miejsce i usuwamy taki niewybuch.

Twoja reakcja na artykuł?

5
56%
Cieszy
1
11%
Hahaha
1
11%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
2
22%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (10)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy chodzę na koncerty do Filharmonii lub gdzieś indziej?

Oddanych
głosów
711
Tak
40%
Nie
50%
Koncerty to nie moja "bajka"
9%
 
Głos ulicy
Złota rybka
 
Miej świadomość
Sąsiedzi w kieszeni Putina?
 
Rozmowy Jelonki
Nie widzimy przeszkód do współpracy
 
Kultura
Mrok spowije Cieplice
 
Kultura
Oda do radości
 
Polityka
20. rocznica wstąpienia Polski do Unii
 
Aktualności
11 tys. zł mandatu za telefon w czasie jazdy!
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group