Środa, 12 sierpnia
Imieniny: Klary, Juliana
Czytających: 5875
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Uczennica „Norwida” ekspertem w sprawach … Europy

Wiadomości: Jelenia Góra
Niedziela, 21 kwietnia 2013, 8:16
Aktualizacja: Poniedziałek, 22 kwietnia 2013, 7:23
Autor: Mea
Fot. Mea
Uczennica trzeciej klasy o profilu Prawo Społeczne II LO w Jeleniej Górze Julia Archutowska wygrała prestiżowy ogólnopolski konkurs „Bliżej Europy”, organizowany przez Uniwersytet Wrocławski. Zdobyła tym samym indeks na studia, na stosunki międzynarodowe. Jest ona również finalistką olimpiady „O integracji europejskiej” i 26 kwietnia jedzie do Lublina zdobyć kolejny indeks, tym razem na prawo.

Konkurs „Bliżej Europy” zorganizował Instytut Studiów Międzynarodowych na UW i wzięło w nim udział ok. 60 osób. – Konkurs składał się z trzech etapów, pierwszy pisemny z 60 pytaniami. Do drugiego etapu, quizu, przeszło 10 osób. - Prowadzący zadawał pytania, a osoba która dobrze odpowiedziała wskazywała komu ma być zadane kolejne pytanie – opowiadała Julia Archutowska.

- Do etapu trzeciego przeszło pięć osób. Profesorowie Uniwersytetu Wrocławskiego zadawali mi pytania związane z polityką zagraniczną Unii np. jakie działania prowadzi Unia Europejska poza swoją granicą i na jakich obszarach, chodziło oczywiście o mediacje w konfliktach międzynarodowych. Już wtedy wiedziałam, że jestem dobrze przygotowana i nie ma szans, żeby nie wygrać - dodała.
Nauczyciel historii, wiedzy o społeczeństwie i stosunków międzynarodowych Zbigniew Gulcz jest dumny ze swojej uczennicy.

- W ostatniej chwili dowiedzieliśmy się o tym konkursie, bo Julia przygotowywała się głównie do olimpiady o integracji europejskiej. Ponieważ konkurs był podobny tematycznie, postanowiliśmy jednak pojechać i Julia osiągnęła duży sukces. Już w drugim etapie była bardzo skuteczna, gdyż samym typowaniem usunęła trzech przeciwników, którzy nie znali odpowiedzi na zadane im pytania. Jej osiągnięcia oceniam na szóstkę i taką też ocenę będzie miała na koniec roku na świadectwie ze stosunków międzynarodowych – powiedział Zbigniew Gulcz.

Julia Archutowska po maturze z historii i WOS-u, chce studiować jednocześnie stosunki międzynarodowe i prawo. – Jeśli dostanę się do finału olimpiady, na co liczę, to już wtedy otrzymam przepustkę na różne kierunki na wszystkich uczelniach państwowych w Polsce. Jednak już wiem, że chcę studiować prawo na Uniwersytecie Wrocławskim – podkreśliła uczennica.

Olimpiada jest podobna do konkursu pod względem formy, bo składa się z trzech etapów jednak jest trudniejsza. -Trzeba znać wszystkie traktaty, protokoły i artykuły Unii Europejskiej, informacje o bieżącej polityce Unii i aktualnych wydarzeniach oraz całą historię jej powstania. To jest taki zakres materiału, jaki mają studenci na kierunku europeistyka. Nie było łatwo zdobyć materiały do nauki, ale pomógł mi w tym senator Józef Pinior, który dostrzegł mnie podczas spotkania zorganizowanego przez naszą szkołę, gdy zadałam pytanie o Unię Europejską. Senator objął mnie opieką merytoryczną. Dyrektor jego biura Michał Guz pomógł mi zdobyć wszelkie potrzebne materiały, by dobrze przygotować się do olimpiady, bo nie ma jeszcze tylu książek o polityce bieżącej Unii. Dostałam też całą wersję skonsolidowanych traktatów, co było bardzo pomocne – opowiadała Julia Archutowska.

Warto podkreślić, że Julia Archutowska już w gimnazjum marzyła o tym, by w przyszłości studiować prawo. – Zastanawiałam się też nad studiami politologicznymi, potem zainteresowały mnie stosunki międzynarodowe i teraz wiem, że chciałabym pracować po studiach w instytucjach Unii Europejskiej, a nawet wyjechać do Brukseli. Będzie to dla mnie najciekawsza praca, a studia prawnicze pomogą mi ją zdobyć – mówiła uczennica.
„Norwidowska” olimpijka wiele czasu poświęca na naukę, ale ponieważ ta dziedzina ją pasjonuje, z łatwością przyswaja wszelkie informacje potrzebne do osiągnięcia sukcesu. – Im więcej dowiaduję się na temat integracji europejskiej, tym bardziej jestem za jej pogłębianiem i rozszerzaniem granic unii np. o Ukrainę, Chorwację czy Turcję. Im więcej Unia ma państw członkowskich, tym lepiej może realizować swoje cele, a najważniejszym celem jest przecież przestrzeganie praw człowieka – mówiła uczennica.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (9) Dodaj komentarz

~taka prawda 21-04-2013 10:32
brawo, i to jest konkurs, a nie jakieś przepisywanie niemieckich ulotek dla lokalnego organizatora gdzieś w rajchu
Piipi Jelonkowa 21-04-2013 13:15
.. ciekawe ? ..czy juz panieka to wie ! Dziury na drogach to .. ser szwajcarski! Chociaz to panstwo nie nalezy do UE,to jednak ma ser grugere - bez dziur Nam pozostanie ser emmentaler,ten z dziurami i podobny do polskich drog
~ 21-04-2013 13:43
o profilu PRAWO SPOŁECZNE? błagam..
~ 21-04-2013 14:43
a na co komu ta cała europa ??
~taka prawda 21-04-2013 15:40
na index
~ex-Norwid 21-04-2013 17:07
Za moich czasów nauczyciele w Norwidzie nie dość, że nie starali się o to, by uczniowie mogli startować w konkursach, to jeszcze utrudniali możliwość brania udziału w jakichkolwiek inicjatywach. Liczyło się tylko wkuwanie bezsensownych regułek, które w związku z integracją europejską, zmianami w prawie itp. przestały obowiązywać.
Piipi Jelonkowa 21-04-2013 21:58
~C.d ..ciekawe ? ...czy panienka wie juz ! .. iż niektórzy politycy krajów Unii Europejskiej uznali referendum za "krok w dobrym kierunku" .. tam gdzie ODBIERANA jest godnosc ludzka i gdzie w grę wchodzą interesy gospodarcze.Zwolennicy niepodległości tej republiki nawoływali do bojkotu referendum,a jego wyniki uważają za sfałszowanie .. tam zabijane są niewinne kobiety,dzieci .. ta Republika krwawi .. daleko,tam w USA walka o niepodległość jest snem,bo .."Śniłem dzisiaj,ze jestem orłem szybującym nad Kaukazem"
~ 21-04-2013 23:47
systemowe propagandowe świrowanie pawiana tak jak w czasach komuny "przodownicy pracy" w gazetach
~absolwent WNS 22-04-2013 4:21
Czy pani Julia wie, że Wydział Nauk Społecznych UWr, który wybrała, jest najsłabszym wydziałem pod względem nauki i dydaktyki spośród wszystkich wydziałów Uniwersytetu Wrocławskiego? Czy pani Julia wie, że wydział ten jest jednym z najgorszych wydziałów w swojej kategorii w całej Polsce, a na pewno na dużych uczelniach? Czy pani Julia wie, jak miażdżące były wyniki ostatniej parametryzacji dla tego wydziału? Pani Julia pewnie jeszcze nie wie, co to jest parametryzacja i cieszy się, że w ogóle dostała indeks, ale oby za 5 lat nie pluła sobie w brodę, że poszła na tę uczelnię, podobnie jak zdecydowana większość jej absolwentów. Olimpijczycy też. Trudno się dziwić, bo to typowa wyższa szkoła gotowania na gazie, kształcąca kandydatów do kolejek w PUP-ach i specjalistów na irlandzki zmywak.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group