Niedziela, 10 grudnia
Imieniny: Bogdana, Daniela, Julii
Czytających: 8017
Zalogowanych: 10
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Uczennica „Norwida” ekspertem w sprawach … Europy

Niedziela, 21 kwietnia 2013, 8:16
Aktualizacja: Poniedziałek, 22 kwietnia 2013, 7:23
Autor: Mea
Jelenia Góra: Uczennica „Norwida” ekspertem w sprawach … Europy
Fot. Mea
Uczennica trzeciej klasy o profilu Prawo Społeczne II LO w Jeleniej Górze Julia Archutowska wygrała prestiżowy ogólnopolski konkurs „Bliżej Europy”, organizowany przez Uniwersytet Wrocławski. Zdobyła tym samym indeks na studia, na stosunki międzynarodowe. Jest ona również finalistką olimpiady „O integracji europejskiej” i 26 kwietnia jedzie do Lublina zdobyć kolejny indeks, tym razem na prawo.

Konkurs „Bliżej Europy” zorganizował Instytut Studiów Międzynarodowych na UW i wzięło w nim udział ok. 60 osób. – Konkurs składał się z trzech etapów, pierwszy pisemny z 60 pytaniami. Do drugiego etapu, quizu, przeszło 10 osób. - Prowadzący zadawał pytania, a osoba która dobrze odpowiedziała wskazywała komu ma być zadane kolejne pytanie – opowiadała Julia Archutowska.

- Do etapu trzeciego przeszło pięć osób. Profesorowie Uniwersytetu Wrocławskiego zadawali mi pytania związane z polityką zagraniczną Unii np. jakie działania prowadzi Unia Europejska poza swoją granicą i na jakich obszarach, chodziło oczywiście o mediacje w konfliktach międzynarodowych. Już wtedy wiedziałam, że jestem dobrze przygotowana i nie ma szans, żeby nie wygrać - dodała.
Nauczyciel historii, wiedzy o społeczeństwie i stosunków międzynarodowych Zbigniew Gulcz jest dumny ze swojej uczennicy.

- W ostatniej chwili dowiedzieliśmy się o tym konkursie, bo Julia przygotowywała się głównie do olimpiady o integracji europejskiej. Ponieważ konkurs był podobny tematycznie, postanowiliśmy jednak pojechać i Julia osiągnęła duży sukces. Już w drugim etapie była bardzo skuteczna, gdyż samym typowaniem usunęła trzech przeciwników, którzy nie znali odpowiedzi na zadane im pytania. Jej osiągnięcia oceniam na szóstkę i taką też ocenę będzie miała na koniec roku na świadectwie ze stosunków międzynarodowych – powiedział Zbigniew Gulcz.

Julia Archutowska po maturze z historii i WOS-u, chce studiować jednocześnie stosunki międzynarodowe i prawo. – Jeśli dostanę się do finału olimpiady, na co liczę, to już wtedy otrzymam przepustkę na różne kierunki na wszystkich uczelniach państwowych w Polsce. Jednak już wiem, że chcę studiować prawo na Uniwersytecie Wrocławskim – podkreśliła uczennica.

Olimpiada jest podobna do konkursu pod względem formy, bo składa się z trzech etapów jednak jest trudniejsza. -Trzeba znać wszystkie traktaty, protokoły i artykuły Unii Europejskiej, informacje o bieżącej polityce Unii i aktualnych wydarzeniach oraz całą historię jej powstania. To jest taki zakres materiału, jaki mają studenci na kierunku europeistyka. Nie było łatwo zdobyć materiały do nauki, ale pomógł mi w tym senator Józef Pinior, który dostrzegł mnie podczas spotkania zorganizowanego przez naszą szkołę, gdy zadałam pytanie o Unię Europejską. Senator objął mnie opieką merytoryczną. Dyrektor jego biura Michał Guz pomógł mi zdobyć wszelkie potrzebne materiały, by dobrze przygotować się do olimpiady, bo nie ma jeszcze tylu książek o polityce bieżącej Unii. Dostałam też całą wersję skonsolidowanych traktatów, co było bardzo pomocne – opowiadała Julia Archutowska.

Warto podkreślić, że Julia Archutowska już w gimnazjum marzyła o tym, by w przyszłości studiować prawo. – Zastanawiałam się też nad studiami politologicznymi, potem zainteresowały mnie stosunki międzynarodowe i teraz wiem, że chciałabym pracować po studiach w instytucjach Unii Europejskiej, a nawet wyjechać do Brukseli. Będzie to dla mnie najciekawsza praca, a studia prawnicze pomogą mi ją zdobyć – mówiła uczennica.
„Norwidowska” olimpijka wiele czasu poświęca na naukę, ale ponieważ ta dziedzina ją pasjonuje, z łatwością przyswaja wszelkie informacje potrzebne do osiągnięcia sukcesu. – Im więcej dowiaduję się na temat integracji europejskiej, tym bardziej jestem za jej pogłębianiem i rozszerzaniem granic unii np. o Ukrainę, Chorwację czy Turcję. Im więcej Unia ma państw członkowskich, tym lepiej może realizować swoje cele, a najważniejszym celem jest przecież przestrzeganie praw człowieka – mówiła uczennica.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (9)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy jeździsz pociągami?

Oddanych
głosów
330
Nigdy
19%
Rzadko
42%
Czasami
25%
Często
14%
 
Głos ulicy
Tatuaże – podobają się czy nie?
 
Miej świadomość
Czy warto obejrzeć film o Napoleonie?
 
Rozmowy Jelonki
Przepiękne freski w Małej Kamienicy
 
Aktualności
Frajda dla narciarzy
 
Aktualności
Magia miniaturowego świata
 
Aktualności
Maraton z policjantami
 
Kultura
Spotkanie w Muzeum w Szklarskiej Porębie
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group