Sobota, 28 maja
Imieniny: Jaromira, Justyny
Czytających: 2637
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Trzech kandydatów do fotela szefa Teatru Norwida

Czwartek, 26 lutego 2009, 15:10
Aktualizacja: Niedziela, 1 marca 2009, 8:19
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Trzech kandydatów do fotela szefa Teatru Norwida
Fot. TEJO
Bogdan Koca, Wiesław Lewoc i Zbigniew Rybka to ostateczna lista pretendentów startujących w konkursie na dyrektora naczelnego Teatru Dramatycznego.

O Kocy jako o ewentualnym dyrektorze placówki pisaliśmy już kilka tygodni temu, zanim ogłoszono konkurs na naczelnego „Norwida” Wówczas jednak nikt oficjalnie nie potwierdził informacji o tym, że Bogdan Koca może zostać szefem teatru bez konkursu. Dziś już wiadomo, że złożył podanie.

Kandydat jest aktorem Teatru Polskiego we Wrocławiu (1975-81 i od 2006). W 1982 roku wyjechał do Australii, gdzie wyreżyserował wiele przedstawień teatralnych. W 1997 roku założył Sydney Art Theatre, gdzie pełnił funkcję dyrektora artystycznego i reżysera. Wystąpił w kilkunastu filmach australijskich – czytamy na stronie filmpolski.pl.

Wiesław Lewoc jest związanym z Platformą Obywatelską aktorem i działaczem kultury z Pomorza. Był, między innymi, wicedyrektorem Zamku Książąt Pomorskich. Wcześniej pracował w Teatrze Współczesnym w Szczecinie. Lewoc bez powodzenia startował w konkursie na szefa zamku książąt. „Poległ” na teście językowym. Jak podała Gazeta Wyborcza, komisja uznała, że za słabo zna niemiecki.

Zbigniew Rybka jest z wykształcenia magistrem sztuki. Ukończył warszawską Państwową Wyższą Szkołę Teatralną na wydziale wiedzy o teatrze. Karierę zawodową zaczynał od instruktora w Gminnym Ośrodku Kultury w Nielubi w 1978 roku. W poprzedniej kadencji był prezydentem Głogowa. Wcześniej w tym mieście był działaczem kultury. Znany jest jako twórca Międzynarodowych Głogowskich Spotkań Jazzowych.

– Termin zgłaszania kandydatów upłynął dziś o godz. 16. Poza wspomnianymi osobami nikt podań nie złożył. Mówiło się o sześciu osobach. Wśród zainteresowanych miał być, między innymi, Henryk Dumin, etnolog i działacz kulturalny, ale – ostatecznie – nie ma go na liście oficjalnej.

Konkurs zostanie rozstrzygnięty pod koniec marca. Skład komisji, która wybierze szefa Teatru Dramatycznego, nie jest jeszcze znany. Poprzeczka dla kandydatów została postawiona wysoko: muszą udokumentować wykształcenie wyższe i 10-letni staż pracy, w tym pięcio na stanowisku kierowniczym oraz osiągnięcia. Przypomnijmy, że te kryteria zamknęły drogę do startu w konkursie obecnemu kierownikowi artystycznemu Wojtkowi Klemmowi.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (24) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group