Środa, 5 października
Imieniny: Apolinerego, Marcelego
Czytających: 2992
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Kowary: Trwa walka z barszczem Sosnowskiego

Sobota, 19 czerwca 2021, 6:02
Autor: WAC
Kowary: Trwa walka z barszczem Sosnowskiego
Fot. UM Kowary
Na terenie Kowar trwa intensywna walka z niebezpieczną i toksyczną rośliną - barszczem Sosnowskiego.

Akcję zwalczania barszczu Sosnowskiego prowadzą pracownicy z Miejskiej Służby Ratowniczej. Są oni wyposażeni w specjalistyczną odzież ochronną, która ma zabezpieczyć ich przed kontaktem z toksyczną rośliną. W ostatnich dniach samorząd Kowar wystąpił też do spółki Wody Polskie o podjęcie działań w celu usunięcia barszczu Sosnowskiego z koryta płynącej przez miasto rzeki Jedlicy.

Barszcz Sosnowskiego na terenie naszego miasta stanowi dość duży problem – mówi burmistrz Kowar Elżbieta Zakrzewska. - Walka z tą rośliną trwa już od trzech lat, a mimo to pojawia się ona w wielu miejscach, m.in. na Podgórzu, ulicy Wiejskiej i w górnej części Kowar. Niestety niejednokrotnie mamy kłopoty z usuwaniem barszczu Sosnowskiego z działek prywatnych. Ostatnio od jednego z właścicieli usłyszeliśmy, że nie chce, aby nasi pracownicy weszli na jego grunt. Jak stwierdził - zabezpiecza ona działkę przed wchodzeniem na nią osób postronnych. W takiej sytuacji mamy związane ręce i musieliśmy odstąpić od działania.

Barszcz Sosnowskiego to gatunek rośliny z rodziny selerowatych. Pochodzi z rejonu Kaukazu, skąd został przeniesiony do środkowej i wschodniej części Europy. Powoduje degradację środowiska przyrodniczego i ogranicza dostępność terenu. Barszcz Sosnowskiego jest objęty prawnym zakazem uprawy, rozmnażania i sprzedaży na terenie Polski. Roślina zawiera substancje, które aktywowane promieniowaniem UV powodują u ludzi poważne poparzenia skóry, podobne do oparzenia wrzątkiem, czego następstwem są ropne pęcherze gojące się nawet przez kilka lat. Barszcz Sosnowskiego jest szczególnie niebezpieczny w okresie kwitnienia i owocowania, kiedy odnotowuje się wysoką temperaturę powietrza. Wtedy nawet pośredni kontakt z tą rośliną może doprowadzić do poparzenia skóry, ponieważ toksyczne związki wydostają się z barszczu w postaci oprysków.

W przypadku kontaktu z rośliną należy dokładnie przemyć zaatakowane miejsca wodą z mydłem i jak najszybciej skontaktować się z lekarzem. Trzeba też unikać słońca przez dwie doby - poddanie skóry oparzonej działaniu promieni słonecznych zwiększa stan zapalny i ryzyko powstania widocznych blizn. Przy oparzeniu barszczem Sosnowskiego warto stosować maści przeznaczone do leczenia suchych i łuszczących się zmian skórnych, które przeciwdziałają reakcjom alergicznym. Można sięgnąć także po krem, który przyspiesza gojenie się oparzeń, owrzodzeń, likwiduje ból i uczucie swędzenia.

Twoja reakcja na artykuł?

3
5%
Cieszy
5
8%
Hahaha
2
3%
Nudzi
3
5%
Smuci
4
6%
Złości
48
74%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (30)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group