Niedziela, 9 sierpnia
Imieniny: Edyty, Romana
Czytających: 5545
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Trwa walka o poprawę jakości leczenia jeleniogórzan. Niedługo kolejna ważna debata!

Wiadomości: Jelenia Góra
Piątek, 8 marca 2013, 11:34
Aktualizacja: 14:28
Autor: Red
Karkonoska Koalicja Organizacji Pozarządowych "Masz Głos–Masz Wybór" przygotowuje debatę na temat dostepności do usług medycznych w subregionie jeleniogórskim. Odbędzie się ona 18. marca o godz. 10.00 w Książnicy Karkonoskiej w Jeleniej Górze. Będzie m.in. mowa o uwagach do aktualnych warunków realizacji kontraktów z sugestiami rozwiązań, poprawiających tę sytuację.

W debacie wezmą udział przedstawiciele placówek medycznych, reprezentanci świadczeniobiorców, dyrektor Dolnośląskiego Oddziału NFZ, związkowcy. Zaproszono samorządowców i parlamentarzystów.

Wcześniej odbyły się liczne spotkania zarówno z przedstawicielami placówek medycznych w subregionie, jak też z korzystającymi z tych usług. W efekcie powstał pakiet problemów i proponowanych rozwiązań, które mają poprawić dostępność do usług medycznych. Wszystkie te wnioski zostaną zaprezentowane podczas debaty.

Co jest w tych wnioskach? Znajduje się w nich m.in. stwierdzenie, że system kontraktowania świadczeń medycznych, który proponuje NFZ, nie uwzględnia rankingu świadczeniodawców z podziałem na szpitale wysokospecjalistyczne (odpowiadające szpitalom wojewódzkim, szpitale uniwersyteckie, szpitale specjalistyczne) i szpitale podstawowe zabezpieczające leczenie w powiecie oraz pozostałe jednostki udzielające świadczeń poprzez poradnie specjalistyczne, praktyki lekarzy rodzinnych, ośrodki rehabilitacyjne i zakłady opiekuńczo-lecznicze. Tymczasem inny jest komfort pacjenta i poziom świadczenia usługi w wyspecjalizowanym szpitalu (kompleksowość diagnostyki i leczenia), a inny w poradni specjalistycznej, która nie dysponuje swoim sprzętem do diagnostyki, a np.: ma podpisaną umowę na podwykonawstwo w pobliskim szpitalu, z którym konkuruje przy kontraktowaniu.

Ponadto sposób przeprowadzania postępowania konkursowego dla świadczeniodawców nie może uwzględniać tylko najniższej ceny za przeprowadzenie leczenia, ale musi również brać pod uwagę inne koszty funkcjonowania oddziałów wysokospecjalistycznych przeprowadzających leczenie najbardziej skomplikowanych, powikłanych chorób.

Zawierane przez płatnika NFZ umowy na leczenie szpitalne ze świadczeniodawcami są albo jednoroczne albo wieloletnie z zastrzeżeniem, że warunki finansowe na każdy rok będą podpisywane oddzielnie. Trzeba to zmienić, bo tak sprecyzowane warunki umowy wieloletniej w praktyce nie służą szpitalowi, gdyż NFZ nie waloryzuje kwoty finansowej nawet o wskaźnik inflacji za ubiegły rok, a często zmusza szpital do podpisania umowy na kolejny rok na gorszych finansowych warunkach.

Dużym problemem pozostają przekroczenia limitów kontraktów tzw. "nadwykonania" i co z nimi dalej robić? Szpital niepubliczny w sytuacji przekroczenia kontraktu rocznego może:
a) teoretycznie zamknąć oddział i przestać leczyć chorych do końca roku, wysłać personel na przymusowy urlop,
b) ograniczyć leczenie chorych w danym oddziale aby mieścić się w granicach kontraktu miesięcznego, proponować części chorych leczenie w innym szpitalu, jeżeli taki funkcjonuje w pobliżu.

Inaczej jest w szpitalu publicznym z SOR-em, który jest pod pręgierzem opinii społecznej i nie może odmówić leczenia chorych w stanie zagrożenia życia, co skutkuje powstawaniem nadwykonań, a one przecież nie są finansowane przez płatnika. Szpital publiczny musi się zadłużać pogarszając swoją kondycję finansową, musi uzyskać zgodę właściciela - organu prowadzącego, który ze względów społecznych często nie wyraża na to zgody.

Kolejnym problemem w rozliczaniu z NFZ są ponowne hospitalizacje chorych do 14 dnia od wypisu ze szpitala, nie zawsze zawinione przez podmiot leczący, a często z winy rodziny. Rodzice w podeszłym wieku czy dziadkowie nie realizują w domu zaleconej terapii, nie mają należytej opieki - pozostawieni zostają samym sobie. Czy w takiej sytuacji, nie należałoby zobligować bliskich do częściowego współpłacenia za kolejną hospitalizację?

I następna kwestia: Szpital publiczny nie ma prawa pobierać opłat od chorych za lepszy rodzaj protezy stawowej lub za nowocześniejszy lek wprowadzony do terapii i zawsze będzie przegrywał z podmiotem niepublicznym, który ustala warunki płatności, a w przypadku wyczerpania limitu kontraktu z NFZ na dane leczenie lub diagnostykę proponuje wykonanie usługi za pełną opłatę pacjenta.

Należałoby utworzyć dodatkowe kontraktowane praktyki pielęgniarskie i opieki medycznej, które będą pomagać lekarzom rodzinnym w sprawowaniu opieki ambulatoryjnej nad rosnącą liczbą osób w wieku starszym lub po nagłym zdarzeniu (operacji) potrzebujących czasu (kilku tygodni) na uzyskanie samodzielności.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (19) Dodaj komentarz

~M. Kaflik 8-03-2013 12:17
Kampania ruszyła z kopyta. Troska o dobro mieszkańców zapewniona aż do wyborów. Jelenia Góra światową stolicą rad i narad oraz kolejnych ważnych debat. Jeśli jedna debata niczego nie wniosła - zorganizuj kolejną !
~ 8-03-2013 12:45
a co proponuje się pacjentom , nazwijmy ich "nadliczbowymi" gdy najbliższe szpitale, też nie mieszczą się w kosztach- kurację " resztę wyciągnie piach " ? Wynika z tego,że w 21 wieku należy odwrócić się od chemii ,konowałów i zwrócić się ku naturze. Niedługo będzie szczaw.
~pacjent 8-03-2013 12:50
Proponuję rezerwację czasu na wypowiedź przedstawiciela oddziału kardiologii w jeleniogórskim szpitalu. Niech trochę opowie na temat obyczajów i procedur tu panujących...
~ 8-03-2013 12:57
Tak się zlożyło,że podczas chorób moich bliskich ,przyjaciół i znajomuch na przestrzeni kilku lat, odwiedzalam ich w placówkach zwanych szpitalami. Poczyniłam obserwacje,że bardzo często osoby starsze "terminalne" spowinowacone z medykami pracującymi w tych szpitalach ,zamiast być w ostatnich dniach życia ,tak jak wszyscy inni w domu lub hospicjum, zalegają w szpitalach ,zajmując cenne, jak widać ,łóżka szpitalne ,które mogą bardziej potrzebne osobom chorym ale rokującym wyzdrowienie a które wobec braku leczenia mogą zaliczyć cmentarz szybciej niż ci terminalni.
~sumienie 8-03-2013 13:05
JOW-jednomandatowe okręgi wyborcze!!tylko to nas uratuje od degrengolady.
~pacjent 8-03-2013 13:09
Prawdę mówią dyskusja G mnie obchodzi, płacę podatki i chcę być wyleczony nie tylko z pieniędzy.
~Bambo 8-03-2013 13:12
Debata.... To chyba kpina. Czy urzędasy tylko umieją pierdzieć w stołki i gadać (debatować) o tym czego w Polsce nie ma?.... Kto daje na to pieniądze. Debata jak zwykle zakończy się stwierdzeniem, że system jet zły. Tu trzeba się wziąć do roboty. Bez debaty inwestując jedynie swój cenny czas, darmowo przekażę sposób szybkiego pozyskania pieniędzy na służbę zdrowia. Likwidacja NFZ-tów. Monitoring pracy lekarzy w szpitalach. W razie problemów z lekarzami, zwolnić i przesłać ogłoszenia o pracę do lekarzy ze wschodu. P.S. Pewnie będą walczyli jak lwy. Oby nie padli jak muchy.....
~ 8-03-2013 13:22
Walka o co? O to co każdy obywatel ma zagwarantowane w konstytucji ? Kpina i obrzydliwość. Prawo buszu- kto silniejszy to przetrwa.
~ 8-03-2013 14:58
Taa - szwagier mało się nie przekręcił, korzystając z jeleniogórskiej SOR. I nie zostawi tego..
~Obserwator. 8-03-2013 15:31
Weście się do czynów a nie debat a leczyć to trzeba cały ten chory kraj!!!!!
~Bambo 8-03-2013 17:01
Do "obserwator" dokładnie tak.
~Snajper. 8-03-2013 18:25
POPIERAM BAMBO !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
~w13 8-03-2013 18:53
tekst i tezy do dyskusji sa dokładnie dopasowane do wniosków dyrekcji szpitala w jelenij gorze..a to nie o to chodzi bo problem opieki medycznej zawiera w sobie nie tylko problemy słabego zarządzania szpitalem/patrz zgorzelec gdzie jest o niebo lepiej. 1.POZ działa w miarę dobrze choć należy poprawić opiekę domowa nad przewlekle chorymi 2.por. specjalistyczne tutaj najgorzej kontraktowanie z września 2012 zlikwidowało wiele dawnych przychodni a znaczna część środków przesunęło do nowych podmiotów/poradni typu KCM i tak mamy wjg tylko 3 neurologow/bylo 6/... 5 ginekologow/bylo 8/ laryngologia,okulistyka tez mniej o 3-4 poradnie. KCM podobno dostał olbrzymie kontrakty wzrost o 500-900% i nie jest w stanie ich wyrobić np. w ginekologii w 2012 r, tylko ok37% a reszta to brak przyjec na NFZ.
~buc 8-03-2013 19:02
Masz głos masz wybór. WAS PANOWIE NA PEWNO NIE WYBIORĘ ,BO PIERDZI .. PIERDZICIE TYLKO W FOTELIKI.WEŹCIE SIĘ ZA PORZĄDNA ROBOTĘ. Lecznictwo tylko dla bogaczy z pieniędzy biedaków. POPIERAM BUŁGARÓW I RUMUNÓW ,BO WZIĘLI SIĘ ZA ZŁE ZARZĄDZANIE KRAJEM A NAM WCISKAJĄ KITY ,GRUBASY Z NASZEJ KASY
~ 8-03-2013 20:14
Kto za ten populizm w debatach płaci. Kto za to bierze pieniądze? co to jest i kto działa w tej Karkonoskiej organizacji......
~Bambo 8-03-2013 22:51
I jeszcze coś ekstra: http://www.youtube.com/watch?v=pd3_amLsj1w
~sumienie 9-03-2013 7:32
W średniowieczu niszczyła nas ospa, dżuma ,cholera,najazdy podjazdy ,alkoholizm a dziś PO PIS LiD klechy .Wymyślono szczepionke na kiłę a kiedy będzie lek na ten syf neoliberalny,
~Karola 9-03-2013 7:53
Zrobione były bad,stomatologiczne,laryng.i kilka okulistycznych,Operacji nie było bo pacjent miał nadciśnienie które w szpitalu można usunąc kilkoma tabletkami.CAŁE KOSZTY POSZŁY NA MARNE gdzie tu sens? i gadanie o generacji kosztów.Przy takim postępowaniu szpital zawsze będzie zadłużony.Operacja jest niezbędna więc będzie powtórka wszystkiego /chodzenie po gabinetach skierowania kolejki i inne cuda.A juz osobna piosenka z przyjęciem na OKULISTYKĘ Dwie jazgoczące urzednice podobno\"uczciwe\" Jeden ma termin za 4 lata inny za 4m-ce Jednego odstrasz.jazgotem w godz przyjęć drugiego po tych godz/obsługują HORROR.Nikt tego ze szpitala nie widzi co tam sie dzieje?DEBATA ?po co? Wystarczy zdrowy rozsądek dla FUNDUSZU Jedno skierowanie do końc.wylecz.i bad.w szpitalu bo itak i tak płaci NFZ
~:) 9-03-2013 13:10
jak jest - każdy wie, po co kolejna debata, jakie KOALCJA ma moce sprawcze i co ją do tej pory hamowało, żeby składać wnioski o poprawę tej sytuacji? dla mnie to kolejny LANS i nic więcej, czas tez podać kogo ta KOALICJA reprezentuje

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group