Sobota, 3 grudnia
Imieniny: Franciszka, Ksawerego
Czytających: 6498
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Trudna sztuka budowania sztuki

Piątek, 9 lipca 2010, 14:07
Aktualizacja: Sobota, 10 lipca 2010, 12:51
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Trudna sztuka budowania sztuki
Fot. TEJO
Najpierw wygibasy ciała i łamigłówki dla umysłu, a potem – pierwsze sceniczne przymiarki do „Impresji”. Dość mozolny, ale przy okazji dający możliwości upustu energii twórczej teatralny proces powstawania dzieła. Fascynująca przygoda młodzieży z teatrem w trzeciej odsłonie LWT trwa.

„Impresja”, oparta na trzech fazach życia Artura Rimbaud’a, przeklętego poety francuskiego symbolizmu, będzie zbudowana z kilku przenikających się ze sobą scen. wyspa szczęśliwości, cyrkowcy, statek pijany, pożegnanie – to robocze tytuły poszczególnych składników inscenizacji. Po teoretycznych omówieniach dziś adepci sceny zaczęli działania praktyczne: budowanie poszczególnych epizodów.

Monika Strzelczyk z Tadeuszem Wnukiem - biorąc pod uwagę możliwości i chęci poszczególnych warsztatowiczów, przydzielili ich do poszczególnych fragmentów. Bez przymusu, bo to nie o to chodzi. Każdy będzie miał swój wkład w powstające dzieło. – Zaczynamy pracować tak, jak to w teatrze się robi. Niektórzy są zajęci na scenie, inni w tym czasie koncentrują się, podpatrują, obserwują, poznają całość, aby reżyser nie musiał później dwa razy powtarzać swoich zaleceń – mówił Tadeusz Wnuk.

I dlatego – choć część młodych wykonawców spędziła dzisiejsze warsztaty w fotelach – z pewnością podczas nadchodzących zajęć to nadrobi. Spektakl jest bowiem przygotowywany sukcesywnie. Nad wszystkim czuwają wspomniani Monika Strzelczyk i Tadeusz Wnuk. W próbach aktywnie uczestniczy scenograf Janusz Kijański, który także służy pomocną radą młodzieży pracującej nad kostiumami i dekoracjami. Instruktorzy są otwarci na wszelkie sugestie, których młodzi ludzie mają mnóstwo.

Zanim zaczęły się próby do „Impresji” młodzież zażyła intensywnej rozgrzewki, a także miała okazję do wykazania się inwencją twórczą na poziomie werbalnym podczas krótkich zajęć z psycholog Beatą Poleszczuk. Uczestnicy „Lata w Teatrze” układali rymowane strofy z podanych słów będących w zakresie tematycznym „Impresji”. O tym, co dzieje się w Teatrze im. Norwida informują już afisze wywieszone w gablotach. Oczywiście wykonane samodzielnie przez młodzież. Premiera: 17 VII, drugi spektakl – 18 VII. Wszystko o godz. 18. Zapraszamy już teraz.

Patronami Lata w Teatrze są: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Teatralny im. Raszewskiego w Warszawie. Pomogło też Miasto Jelenia Góra. Patroni medialni: Polskie Radio Program Pierwszy, miastodzieci.pl, Jelonka.com, Polska Gazeta Wrocławska, Muzyczne Radio, e-teatr.

Zajrzyj na bloga LWT 2010

tutaj.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group