Wtorek, 4 października
Imieniny: Rozalii, Franciszka
Czytających: 7157
Zalogowanych: 8
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Dolny Śląsk: Tragedia przy taśmociągu

Wtorek, 6 grudnia 2005, 0:00
Aktualizacja: Sobota, 31 grudnia 2005, 16:08
Autor: Słowo Polskie Gazeta Wrocławska
Pracownice tartaku Waldex wpadły na taśmociąg do cięcia drewna. Małgorzata S. straciła palce lewej dłoni. Kilka dni później Lilianie C. urządzenie zmiażdżyło całą rękę.

Na hali w miejscowym tartaku stoi taśmociąg, tzw. rębak, który służy do cięcia drewna. W ciągu niespełna tygodnia dwie kobiety wpadły na urządzenie i odniosły poważne urazy, powodujące stałe kalectwo. Wszystko działo się w czasie godzin pracy.
Małgorzata S. z Lubomierza, pod koniec listopada straciła cztery palce u lewej ręki. Pięć dni później, 1 grudnia, zdarzyła się druga tragedia. Mieszkanka Pasiecznika przechodziła obok taśmociągu. Poślizgnęła się. Wpadła wprost we włączoną maszynę, która zmiażdżyła jej prawą rękę. Kobieta jest w lubańskim szpitalu na oddziale ortopedycznym. Najprawdopodobniej straci
rękę.

Właściciele zakładu chcieli zatuszować nieszczęśliwe zdarzenia. O żadnym z nich nie powiadomili ani policji, ani Państwowej Inspekcji Pracy. - Nie będę udzielała wywiadów. W naszym zakładzie są przestrzegane przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy - ucięła rozmowę właścicielka tartaku Waldex w Lubomierzu.

- O wypadku powiadomiła nas dopiero następnego dnia córka poszkodowanej. W trakcie dochodzenia wyszedł na jaw także wcześniejszy wypadek - mówi Jarosław Orabczuk, szef gryfowskiego komisariatu policji. Trwa śledztwo, które ma wyjaśnić przyczyny obu wypadków. Ponadto jeleniogórska Państwowa Inspekcja Pracy przeprowadzi kontrolę w zakładzie. Inspektorzy zweryfikują, czy pracownicy są przeszkoleni z zakresu przepisów bhp oraz czy nie ma uchybień w ich przestrzeganiu na terenie zakładu.
- Przede wszystkim trzeba wyjaśnić, czy maszyna była dobrze zabezpieczona - tłumaczy Jarosław Orabczuk.

To nie wszystko. Pracodawca obu kobiet odpowie również za to, że nie powiadomił o wypadkach Państwowej Inspekcji Pracy oraz policji. Grozi za to grzywna lub ograniczenie wolności.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group