Poniedziałek, 3 października
Imieniny: Teresy, Jana
Czytających: 4266
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: To była niedziela ze sztuką przez duże "S"

Poniedziałek, 3 października 2016, 9:06
Aktualizacja: Wtorek, 4 października 2016, 8:07
Autor: Robert Czepielewski
Jelenia Góra: To była niedziela ze sztuką przez duże "S"
Fot. Robert Czepielewski
Dużą dawkę wiedzy dotyczącej historii sztuki, historii Polski i kolekcjonerstwa otrzymali wczoraj jeleniogórzanie w Muzeum Karkonoskim podczas oprowadzania po wystawie, zatytułowanej ”Arcydzieła malarstwa europejskiego z kolekcji Dzikowskiej Rodziny Tarnowskich”.

Wydarzenie przyciągnęło wielu jeleniogórzan, którzy nie po raz pierwszy pokazali, że są spragnieni przebywania ze sztuką przez duże „S”. Gości oprowadzała po wystawie Anna Jezierska, która w umiejętny i ciekawy sposób przedstawiła dzieje wystawionych obrazów, okres ich powstania. Mówiła o kanonach panujących w danym okresie czy też uwarunkowaniach politycznych.

„Gwiazdą” wystawy jest bez wątpienia obraz przypisywany Rembrandtowi van Rijn. Osoby fascynujące się twórczością Rembrandta czy też w ogóle pracami Mistrzów Flamandzkich dowiedziały się co wskazuje na to, że ten obraz przypisuje się temu wielkiemu artyście. Obraz, niewielki w rozmiarach, malowany na desce idealnie wpisuje się w atmosferę portretów tworzonych przez Rembrandta. Mistrzowskie wykorzystanie światłocieni, tak częste w pracach Rembrandta, kolorystyki żółci, brązu, czerwieni, przypuszczać może znawcom sztuki, że obraz młodzieńca jest autorstwem Rembrandta.

Innym obrazem, który przyciągał uwagę wielu zwiedzających był Autoportret Ludovico Caracci. Praca stworzona w mniej więcej tym samym czasie co portret młodzieńca Rembrandta.

Kolekcja Tarnowskich prezentowana obecnie w Muzeum Karkonoskim warta jest obejrzenia. Są tam prace m.in. wspaniałych artystów swoich czasów, którzy zostali zapomniani jak: Salvator Rosa, Gaspare Landi, Francesco Albani, Adrian de Gryef czy Francesco Trevsani.

Wystawa w Muzeum Karkonoskim potrwa do 11 października.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group