Niedziela, 25 października
Imieniny: Darii, Kingi
Czytających: 1862
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Terror nastolatków

Wiadomości: Jelenia Góra
Sobota, 26 sierpnia 2006, 0:00
Autor: Ler
Fot. Archiwum
Po kilkanaście zgłoszeń dotyczących rozrabiającej młodzieży codziennie odbierają policjanci. Młodsi i starsi uczniowie chcą się wyszaleć przed zbliżającym się rozpoczęciem roku szkolnego. Ale i w jego trakcie wielu nie zejdzie z przestępczej drogi, która stała się dla nich sposobem na życie.

– Piją alkohol w barach i w bramach. Bez kłopotu kupują trunki i napitki. Nawet, jeśli ekspedienci nie chcą im sprzedać piwa lub wina, znajdują sposób. Proszą starszych kolegów – mówią funkcjonariusze.
W wielu przypadkach na niewiele zdają się akcje prewencyjne. Ich wymowa nie dociera do skupisk młodzieży z patologicznych kręgów, nie tylko peryferii Jeleniej Góry.

<b> Jajkami w autobus
butelkami w samochody </b>
Na ulicy Wolności, wieczorem, grupa podpitych nastolatków obrzucała jajkami autobus komunikacji miejskiej. Dostało się też pasażerom. Trzech innych wyrostków urządziło sobie wieczorny rajd ulicami miasta.
Wybili szybę w Szkole Podstawowej nr 10 przy ulicy Morcinka. Zachowywali się głośno i wulgarnie. Najpewniej ci sami ludzie rzucali butelkami w samochody nieopodal baru Epoka przy ulicy Mickiewicza.

<b> Małolaci rekordziści </b>
Z policyjnych raportów wynika, że w trakcie kończących się wakacji w ręce stróżów prawa wpadło kilkudziesięciu młodych ludzi, głównie w wieku 16, 17 lat.
Szesnastoletni rekordzista z Jeleniej Góry ma na swoim koncie niemal dziewięćdziesiąt kradzieży! Okradał działki i samochody, łupy pokątnie sprzedawał, a pieniądze przeznaczał, między innymi, na piwo i papierosy.
– Najczęściej włamywał się do samochodów bądź altanek działkowych. Z samochodów kradł najczęściej radioodtwarzace, natomiast z altanek to, co stanowiło jakąś wartość – mówi nadkom. Edyta Bagrowska z Komendy Miejskiej Policji w Jeleniej Górze.

<b> Strach przed nieletnimi </b>
Małolaci są przyłapywani także na posiadaniu środków odurzających (marihuana i amfetamina), którymi handlują. Policja nie wyklucza, że są oni jedynie pionkami w rękach starszych handlarzy narkotyków, którzy – wysługując się nieletnimi – pozostają bezkarni.

– Wieczorem strach wyjść. Terror małolatów. Ubrani w kaptury piją alkohol, przeklinają. W grupie mogą być groźni – opowiada jeden z mieszkańców Zabobrza. Ale nie tylko na największym osiedlu w mieście ludzie boją się złych nastolatków. – Nie zwrócę im uwagi, bo jeszcze się zmówią i wybiją mi szyby w domu. Do wszystkiego są zdolni – mówi jeleniogórzanka z ulicy Głowackiego. Tam, w jednym z domów, małolaci urządzili sobie melinę. Interewencje policji i straży miejskiej niewiele pomagają.

<b> Źli ludzie z dobrych domów </b>
Wielu z rozrabiających nieletnich nie pochodzi jednak ze środowisk patologicznych. Często są to młodzi ludzie z tak zwanych dobrych domów.
Zdaniem Agnieszki Krawczyk, psychologa i pedagoga, nawet dobrze wychowanych młodych ludzi na przestępczą drogę spycha chęć zaszpanowania, a czasem naśladownictwo negatywnych wzorów.

– Ci ludzie są wyrośnięci, ale ich umysł jeszcze się nie rozwinął. Często mają poziom przeciętnych 10, 12-latków, choć wyglądają tak, jakby mieli ponad 20 lat. Nie przewidują konsekwencji swoich czynów. Często działają pod wpływem alkoholu lub narkotyków – wyjaśnia A. Krawczyk.

Nie kradną z biedy, ale z chęci zaspokojenia swoich potrzeb. Policja przypomina przypadek 17-latka z Jeleniej Góry, który wyspecjalizował się w kradzieży drogich rowerów. Jednoślady warte grubo ponad dwa tysiące złotych i więcej, przypięte za pomocą zabezpieczeń, złodziej odcinał nożycami do cięcia żywopłotów. Sprzedawał rowery za około 100 złotych. Za te pieniądze kupował papierosy, piwo i grał na komputerze w kafejkach internetowych.

<b> Bezkarność górą </b>
Na przestępczą drogę pcha nastolatków świadomość, że są oni praktycznie bezkarni. Sąd dla nieletnich, w drastycznych przypadkach, kieruje niektórych do placówek opiekuńczo-wychowawczych. Tam często jeszcze bardziej doszkalają się w złodziejskim fachu…
Jedynie za popełnienie najcięższych przestępstw osoba nieletnia (najczęściej w wieku lat 17) może odpowiadać przed sądem tak, jak dorosły.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (26) Dodaj komentarz

~Patol 26-08-2006 10:43
Jak by pałowali na dołkach jak za komuny to by nie było problemu!! Scieżka zdrowia na pewno by im wyszła na dobre ;-)
~IgorekYa 26-08-2006 11:25
Niech Kusiak zajmie się zajęciami dla dzieciaków na wakacje. Za komuny nie było z takim czymś problemu...Wszyscy, nawet jeśli nie chcieli to jeździli na kolonie. Albo jakieś rozsądne zajęcie ! Może do kamieniołomów ?
~danielloo17 26-08-2006 11:30
do kolegi od wozów:&gt; potrzebuje tylni podłokietnik do volvo v70 A TAK SERIO , GDYBY KTOŚ WPADŁ NA GENIALNY POMYSŁ I ZBUDOWAŁ DYSKOTEKE (Z DUZYM PARKIETEM) WIEKSZOSC MŁODYCH BY TAM SPEDZALA CZAS , A NIE ROZRABIAŁĄ NA ULICACH...
~obserwator 26-08-2006 11:58
A po wyjściu z tej dyskoteki w środku nocy demolowali by przystanki autobusowe,przewracali znaki drogowe wyrzucali kubły na śmieci na ulicę,rzucali butelkami na jezdnię,biegali po zaparkowanych samochodach itd.W każdą niedzielę o świcie można zobaczyć jaką drogą wracali pijani d...le z dyskoteki
~trier 26-08-2006 14:02
Jeżeli sami rodzice nie potrafią wychować i przekazać dzieciom pozytywnych wartości, to kto ma to zrobić? W szkole już od dawna nie uczą co jest dobre, a co złe! Przykro to stwierdzić, ale w dzisiejszych czasach rodzice nie mają czasu dla dzieci i nie dają im dobrego przykładu swoją obojętnością! A ci, którzy myślą, że jak dziecko ma wszystko, czyli jest rozpieszczane, to znaczy, że jest grzeczne i będzie się dobrze zachowywało, powinni się zastanowić, czy aby na pewno!! Kupienie "zachcianki" bądź pozwalanie na wszystko nie załatwia sprawy!! Rodzice!! Więcej poświęcenia i uwagi dla swoich pociech!!
~Maura 26-08-2006 14:30
Bo w szkole, moi drodzy, nauczyciel musi się skupić na wypełnianiu tony idiotycznych papierów od których cofa mu sie IQ, a na wychowywanie ucznia już mu nie starcza czasu ani siły. A jeśli nawet jakimś cudem znajdzie czas i siłę, to kochani uczniowie mają to w nosie. I wsadzą mu kubeł na głowę.
~iustus 26-08-2006 20:15
1.dość niefortunne sformulowanie w poincie"najczęściej w wieku 17 lat". OTÓŻ WIEK 17 LAT TO NORMALNA GRANICA ODPOWIEDZIALNOŚĆI KARNEJ!!!!!WYJĄTKOWO MOŻNA ODPOWIADAĆ PO UKOŃCZENIU LAT 15, NP.ZA ZABÓJSTWO. (PATRZ ART.10 KODEKSU KARNEGO). 2.NATOMIAST PRAWO CYWILNE (KODEKS CYWILNY) PRZEWIDUJE ODPOWIEDZIALNOSC RODZICÓW ZA TZW.WINĘ W NADZORZE-ART.427 KODEKSU CYWILNEGO, NADZORZE NAD DZIECKIEM DO LAT 13.JEŻELI DZIECIAK MA SKONCZONE 13 LAT SAM PONOSI ODPOWIEDZIALNOSC ODSZKODOWAWCZA. CZYLI DDO KONCA NIE JEST BEZKARNY MOZNA BOWIEM SADOWNIE ZMUSIC GO DO NAPRAWIENIA SZKODY.OCZYWISCIE JEST TO SPOSOB MNIEJ WYGODNY, GDYZ TRZEBA SIE O TO STARAC SAMEMU BEZ POMOCY ORGANOW PANSTWA.
~Lech 26-08-2006 20:49
Zgadzam się z Maurą - moim zdaniem w szkole powinna być dyscyplina jak w wojsku!!! Rejony gówniarzom robić!!! ;) Do danielloo17: a skąd młodzi ludzie wezmą pieniądze na dyskotekę i na alkohol??? Na pewno nie kupią piwa w dyskotece tylko w sklepie i wypiją na ulicy rozrabiając przy okazji... nie wspomiając już o powrocie do domu....
~danielloo17 26-08-2006 22:08
NO więc tak.....między 2 - 6 rano wydać więcej patroli, a jak juz sie złapie huligana to z nim na dołek . I nie ma sprawy :] Następnym razem jak bedzie chciał to samo zrobić pomyśli co mu sie bardziej opłaca...pierdzieć w metalową ławkę 24 h czy wywalić na jezdnie butelke :))
~Do DAniello17 26-08-2006 22:38
Masz racje szczeże mówiąc ja tehs bym sobie pochodził na dyski jakieś fajne ale nie ma zabardzo gdzie...Powinni zbudować jakiś klub w którym by można było się wyszaleć. A jeżeli tak sie czepiacie do tego że byśmy wyszli z dyski i rozwalali wystzko to wiedz ze wystarczy więcej patrolu wokół dyskotek i nie tlyko.Gdyby policja jeździła koło dyskotek pilnowała i patrzyła co robia gdy wracają do domu napewno by się tak nie zachowywali.
~warrick 27-08-2006 14:11
Kurde ludzie stworzcie im warunki do spedzania chocby wakacji juz nie mowie o starszej rzeszy nieuków którzy chetnie by gdzies poszli do roboty ale nie ma! Ludzie co wy gadacie o sądach mi tu jak jedyną wg was metodą by to zwalczyc jest karanie to sie grubo mylicie zastosować metodę "wędki". I jeszcze jak czytam o rodzicach to smiech na sali patologia ma wychować?? Co wy p...licie!! to jest dewiacja jeżeli ktoś propaguje karę to odbije się to jeszcze gorzej po odbyciu takowej kary- nienawiścią do Policji i sądów która istnieje ale trzeba zapobiec nie mówie zlikwidować bo to nie realne!
~Chemist 27-08-2006 15:04
Ty Patol nawet nie mów o komunie, bo nawet nie wiesz co to było szczawie mały! Jesteś taki jak ci z artykułu!
~sałata G 27-08-2006 16:46
czego winą za złe wychowanie obarcza sie państwo .czego musimy ponosić dodatkowe koszty na patrole , naprawę zniszczonego mienia./młode b...ki wychodza z zalożenia że to nie ich wina że mają poj...ne we łbie i wcale sie niestarają aby sie poprawić .wy sie przejmujcie aby nam dogodzic ,więc może dyskoteki,skateparki,trasy rowerowe itd.a c...le dalej to maja w noosie,mało tego to co im miasto tworzy też dewastują. czas najwyższy zaostrzyć kary iszybko je wykonywać aby wiedzieli że jest to nieuchronne
~Dorosły 27-08-2006 16:51
Lac gówniarzy a nie pobłażac. Mamy efekty bezstresowego wychowywania. Jestem za karą cielesną w szkole i obniżeniem wieku karalnego do gimnazjum tj.14 lat. Takich chłystków jest multum. Jak wszy!
~Lech 27-08-2006 17:29
Dobre imprezy są tylko w dużych miastach i nad morzem - tam, gdzie ludzie (nawet młodzi gniewni) przychodzą się pobawić a nie nachlać, poszpanować i dać komuś w mordę. Do: "Do DAniello17": gdyby Policja stała przy dyskotekach na pewno wynikła by z tego zadyma albo co najmniej poleciały by w ich stronę butelki, a kto wtedy złapie takiego co rzycił? i kto za to zapłaci? Do dyskoteki nie chodzi się wyszaleć tylko POBAWIĆ. Jak chcesz się WYSZALEĆ to zatrudnij się na budowie albo przy żniwach, a potem idź dopiero do dyskoteki!!!
~wysmiewca 27-08-2006 17:31
A co małolaty mają robić w tym miescie, jak tu nic się nie dzeje!!(jak ja byłem młody też nic się nie dzało) no oprucz budowy kolejnych marketów. Jak sie nie zorganizuje dzecikom jakiś miejsc jak to na złotniczej gdzie mogą pojezdzic. to bedzie tak dalej
~zyrant 27-08-2006 18:09
Policja nie jest po to aby pilnować porządku pod dyskotekami. A co z parkingami samo. na zabobrzu a co ze sklepami w centrum ? Jak policja będzie pilnować bydła pod dyskotekami to inne męty rozniosą miasto.
~Maura 27-08-2006 20:30
drogi " dorosły'- za lanie gówniarzy idzie się siedzieć.
~sałata G 27-08-2006 20:58
droga mauro do tych d...low najpierw strzelać a pozniej rozmawiać.żadnych kompromisów z tym bydłaem
~leon 27-08-2006 22:56
sałata, ale bierzesz pod uwagę ten drobiazg że jak się strzeli celnie to już nie ma z kim rozmawiać?
~danielloo17 27-08-2006 23:00
=&gt;LECHU&lt;= No i dobrze :D ja tam pał nie lubie :) Czas leci lata sie zmieniają, teraz potrzebujemy robić wiecej głupich rzeczy żeby zaspokoić swoje potrzeby :D
~JPG 28-08-2006 7:50
Trzeba lać żeby nikt nie widział !!!
~dziki_2006 28-08-2006 14:08
/do daniello17/ gościu, w V70 nie ma tylnego podłokietnika! jest tylko osłona na otwór bagażowy he! he!
~Dorosły 28-08-2006 17:40
Do Maury. Idzie się siedziec i niestety gnojki to wiedzą, dlatego czują się świętymi krowami.
~trier 28-08-2006 18:33
przepraszam bardzo, jak to nie ma co robić w tym mieście?? a mało to domów kultury, które oferują różnego rodzaju zajęcia?? od rozrywkowych po artystyczne?? jeżeli coś kogoś interesuje, to nie ma problemu!! ciekawe co mają powiedzieć dzieci, które mieszkają na wsi...!!?? no tak.. one mają sporo do roboty.. a na rozrywkę czasu im brak!! 14 latek na dyskotekę?? to jakaś paranoja! gdy ja miałam 14 lat to musiałam być o 20.00 w domu!!nie macie co robić dzieci?? uczyć się możecie... przyda wam się na przyszłość, aby wasze dzieci miały co robić!!
~Walenrod 29-08-2006 8:33
Przykre, sznowni państwo "dorośli" jest to hjakim językiem operujecie opisując bardzo poważny problem społeczny. Jak można się dziwić, że takie rzeczy, które opisano w artykule mają miejsce, skoro sami "dorośli", wydawałoby się nawet, że "głos rozsądku" wyrażają się w ten sposób ?Patrzcie najpierw na siebie. Jasne, że łatwiej jest oskarżać system, bo nie ma imienia ani nazwiska. Powtarzam! Zacząć do siebie!!!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group