Sobota, 25 maja
Imieniny: Grzegorza, Magdaleny
Czytających: 5354
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Teatrzyk Jelonka Górskiego rządzi w Zdrojowym

Poniedziałek, 21 lipca 2008, 14:26
Aktualizacja: Wtorek, 22 lipca 2008, 17:11
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Teatrzyk Jelonka Górskiego rządzi w Zdrojowym
Fot. TEJO
Aż sześćdziesięcioro dziewcząt i chłopców chciało uczestniczyć w scenicznych wakacjach, które w poniedziałek rozpoczęły się na Scenie Animacji Teatru Jeleniogórskiego. Połowie, niestety, trzeba było odmówić. Przed pozostałą trzydziestką, bo tylko tyle przewidziano miejsc, dwa tygodnie teatralnej przygody.

Przygody nie byle jakiej, bo zakończonej scenicznym debiutem wśród polskich i zagranicznych gwiazd podczas XXVI edycji Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Ulicznych! Zadaniem dzieci, prowadzonych przez znanych aktorów i pracowników Sceny Animacji, jest bowiem przygotowanie widowiska o założeniu Jeleniej Góry.

To jednak nie najważniejszy cel warsztatów. – Chcemy się bliżej poznać, zintegrować i zapewnić dzieciom niezapomniane wrażenia – mówi Lidia Lisowicz, która w poniedziałek, wraz z innymi instruktorami, zaczęła oswajać najmłodszych z teatrem.

Najstarsi skończyli podstawówkę, najmłodsi chodzą do klas początkowych. Nie wszyscy znają teatr, niektórzy byli na widowni zaledwie kilka razy, inni – wcale. Teraz poznają scenę od widowni aż po kulisy. Na początek jednak poznali się sami ze sobą dzięki ćwiczeniom integracyjnym zaproponowanym przez Lidię Lisowicz oraz Dorotę Korczycką-Bąblińską. Bogna von Woedkte zaprosiła dzieci w świat muzyki teatru, a Bogdan Nauka, dyrektor naczelny TJ, objaśniał, jak zbudowana jest scena i kto się czym zajmuje.

Dzieci poznały także lalki, które aktorzy Teatru Animacji prowadzą na co dzień w spektaklach. Każdy mógł sam animować marionetki i kukły, które powstają w teatralnej pracowni.

Uczestnicy warsztatów podzielą się na grupy. Jedna, pod kierunkiem Lewana Mantidze, scenografa TJ (jest plastykiem, rzeźbiarzem, autorem słynnego już jelonka, którego rzeźba stoi w centrum Jeleniej Góry), zajmie się opracowaniem scenografii przygotowanego spektaklu. Inna – prowadzona przez Beatę Brzozowską – skupi się na promocji. Wszystko pod czujnym okiem pedagogów: Piotra Grosmana i Edyty Tuz-Jureckiej.

– Cały Teatr Zdrojowy jest dla nich, dla Teatrzyku Jelonka Górskiego – mówi Bogdan Nauka. – Nie chodziłem do teatru, ale teraz na pewno się nim zainteresuję i cieszę się, że wystąpię w przedstawieniu – powiedział nam 12-letni Filip. Efekty pracy uczestników drugiej odsłony „Lata w teatrze”, realizowanego przez Instytut Teatralny im. Zb. Raszewskiego w Warszawie dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, będziemy przedstawiać na łamach Jelonki.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (3)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Z którym z autorów chcieliby Państwo spotkać się w Książnicy Karkonoskiej?

Oddanych
głosów
513
Puzyńska Katarzyna
35%
Twardoch Szczepan
31%
Żulczyk Jakub
35%
 
Głos ulicy
Ja lubię suschi, ja wolę burgery domowe
 
Miej świadomość
Kraina Wygasłych Wulkanów w Polsce
 
Rozmowy Jelonki
Robią kolejne drogi
 
Aktualności
Pałac w Bukowcu pięknieje
 
Aktualności
Święto Karkonoskiego Parku Narodowego
 
Aktualności
Sprawny Jelonek
 
Piłka nożna
Finał Pucharu Polski w oku kamery!
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group