Wtorek, 28 listopada
Imieniny: Grzegorza, Zdzisława, Stefana
Czytających: 13053
Zalogowanych: 23
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Te syropy mogą dzieciom szkodzić

Piątek, 15 lutego 2019, 8:07
Aktualizacja: Sobota, 16 lutego 2019, 9:18
Autor: Angelika Grzywacz– Dudek
Główny Inspektorat Farmaceutyczny wstrzymał w obrocie serie kilku znanych syropów dla dzieci. To m.in.: Pulneo, Fosidal, Fenspogal, Eurespal, Eurefin i Elofen, które stosuje się przy leczeniu przeziębienia. Decyzje dotyczące wstrzymania produktów w obrocie mają rygor natychmiastowej wykonalności. Substancją czynną tychże leków jest fenspiryd, który w obliczu najnowszych badań nieklinicznych został uznany za niekorzystnie wpływający na zdrowie.

Jeżeli macie te leki w swojej apteczce to koniecznie je usuńcie. Chodzi dokładnie o: Eurespal 80 mg - wszystkie serie, podmiot odpowiedzialny w państwie eksportu: Les Laboratoires Servier, Elofen 2 mg/ml - wszystkie serie, podmiot odpowiedzialny Polfarmex S.A., Eurefin 2 mg/ml - wszystkie serie podmiot odpowiedzialny Przedsiębiorstwo Produkcji Farmaceutycznej HASCO-LEK S.A, Fenspogal 2 mg/ml - wszystkie serie, podmiot odpowiedzialny Farmaceutyczna Spółdzielnia Pracy Galena, Fosidal o smaku malinowym 2 mg/ml - wszystkie serie, podmiot odpowiedzialny Medana Pharma S.A, Fosidal o smaku pomarańczowym 2 mg/ml - wszystkie serie, podmiot odpowiedzialny Medana Pharma S.A, Pulneo 25 mg/ml - wszystkie serie, podmiot odpowiedzialny: Aflofarm Farmacja Polska Sp. z o.o., Pulneo 2 mg/ml - wszystkie serie, podmiot odpowiedzialny: Aflofarm Farmacja Polska Sp. z o.o. czy Pulneo o smaku coli 2 mg/ml - wszystkie serie, podmiot odpowiedzialny: Aflofarm Farmacja Polska Sp. z o.o.

Decyzja o wstrzymaniu produktu leczniczego w obrocie wydawane są jeśli w czasie przeprowadzonych kontroli i badań pojawią się podejrzenia, że produkt leczniczy nie odpowiada ustalonym dla niego wymaganiom. Organy Państwowej Inspekcji Farmaceutycznej wydają wtedy odpowiednie decyzje. Wymienione syropy działają wykrztuśnie w przebiegu chorób zapalnych oskrzeli i płuc. Substancją czynną leków jest fenspiryd, który w obliczu najnowszych badań nieklinicznych został uznany za niekorzystnie wpływający na zdrowie.

GIF informuje, że wystąpiono także z wnioskiem o wszczęcie procedury unijnej w celu ponownej weryfikacji korzyści i ryzyka płynących z zażywania fenspirydu. Niewykluczone, że lista wstrzymanych w obrocie preparatów zawierające fenspiryd powiększy się.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
4
14%
Złości
25
86%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (7)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy masz "na sobie" jakikolwiek tatuaż?

Oddanych
głosów
766
Tak
10%
Nie
60%
Zamierzam sobie zrobić
2%
Nigdy sobie nie zrobię
27%
 
Głos ulicy
Tatuaże – podobają się czy nie?
 
Miej świadomość
Zbyt inteligentni, by być szczęśliwi
 
Rozmowy Jelonki
14 lat do mistrzyni
 
Wiadomości z miasta
Lodowisko lada dzień
 
112
Autobus w rowie
 
Aktualności
Elektryki ruszają na miasto
 
Polityka
Tym żyje Polska: Warchoł za Ziobrę
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group