• Niedziela, 21 lipca 2019
  • Godz. 13:24
  • Imieniny: Dalidy, Daniela, Andrzeja, Wawrzyńca
  • Czytających: 7644
  • Zalogowanych: 11
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

Te syropy mogą dzieciom szkodzić

Wiadomości: Jelenia Góra
Piątek, 15 lutego 2019, 8:07
Aktualizacja: Sobota, 16 lutego 2019, 9:18
Autor: Angelika Grzywacz– Dudek
Główny Inspektorat Farmaceutyczny wstrzymał w obrocie serie kilku znanych syropów dla dzieci. To m.in.: Pulneo, Fosidal, Fenspogal, Eurespal, Eurefin i Elofen, które stosuje się przy leczeniu przeziębienia. Decyzje dotyczące wstrzymania produktów w obrocie mają rygor natychmiastowej wykonalności. Substancją czynną tychże leków jest fenspiryd, który w obliczu najnowszych badań nieklinicznych został uznany za niekorzystnie wpływający na zdrowie.

Jeżeli macie te leki w swojej apteczce to koniecznie je usuńcie. Chodzi dokładnie o: Eurespal 80 mg - wszystkie serie, podmiot odpowiedzialny w państwie eksportu: Les Laboratoires Servier, Elofen 2 mg/ml - wszystkie serie, podmiot odpowiedzialny Polfarmex S.A., Eurefin 2 mg/ml - wszystkie serie podmiot odpowiedzialny Przedsiębiorstwo Produkcji Farmaceutycznej HASCO-LEK S.A, Fenspogal 2 mg/ml - wszystkie serie, podmiot odpowiedzialny Farmaceutyczna Spółdzielnia Pracy Galena, Fosidal o smaku malinowym 2 mg/ml - wszystkie serie, podmiot odpowiedzialny Medana Pharma S.A, Fosidal o smaku pomarańczowym 2 mg/ml - wszystkie serie, podmiot odpowiedzialny Medana Pharma S.A, Pulneo 25 mg/ml - wszystkie serie, podmiot odpowiedzialny: Aflofarm Farmacja Polska Sp. z o.o., Pulneo 2 mg/ml - wszystkie serie, podmiot odpowiedzialny: Aflofarm Farmacja Polska Sp. z o.o. czy Pulneo o smaku coli 2 mg/ml - wszystkie serie, podmiot odpowiedzialny: Aflofarm Farmacja Polska Sp. z o.o.

Decyzja o wstrzymaniu produktu leczniczego w obrocie wydawane są jeśli w czasie przeprowadzonych kontroli i badań pojawią się podejrzenia, że produkt leczniczy nie odpowiada ustalonym dla niego wymaganiom. Organy Państwowej Inspekcji Farmaceutycznej wydają wtedy odpowiednie decyzje. Wymienione syropy działają wykrztuśnie w przebiegu chorób zapalnych oskrzeli i płuc. Substancją czynną leków jest fenspiryd, który w obliczu najnowszych badań nieklinicznych został uznany za niekorzystnie wpływający na zdrowie.

GIF informuje, że wystąpiono także z wnioskiem o wszczęcie procedury unijnej w celu ponownej weryfikacji korzyści i ryzyka płynących z zażywania fenspirydu. Niewykluczone, że lista wstrzymanych w obrocie preparatów zawierające fenspiryd powiększy się.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Dziwi
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
4
14%
Złości
25
86%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (7) Dodaj komentarz

~Gość 15-02-2019 12:33
A czy zwrot pieniędzy za lek będzie uznany ?? mam w domu 2 specyfiki i co mam je wyrzucić ???
~Bnk 15-02-2019 18:53
do: ~Gość (12:33)
Wypij sama to się nie zmarnuje
~Zawiedziona mama 15-02-2019 15:49
5 dni dawalam dzieciom syrop Fosidal o smaku pomaranczowym na kaszel i po 1 dniu stosowania corki dostaly ostrego zapalenia oskrzeli. Przed tym nim zaczely brac syrop kaszel nie byl az tak uciazliwy, aczkolwiek po wzieciu 3 dawek stan zdrowia dzieci pogorszyl sie gwalotownie. Syrop braly dalej z zalecenia lekarza + antybiotyk. Niestety syrop wziely do konca :( cale 5 dni.
~Pezet 15-02-2019 17:27
najlepiej robić samemu syrop z cebuli i czosnku, 5 cebul średnicy kubka (raczej duże ok 8 cm. obrać i pokroić drobno. lekko zmiażdżyć i wsypać do litrowego słoja dodać wyciśnięty czosnek z 4-5 ząbków i zasypać cukrem. Można juz przy wsypywaniu cebuli dosypywać cukru. łącznie ok szklanki cukru. postawić w ciepłym miejscu.Na drugi dzień gdy pojawi się syrop jest gotowy do podania i działa lekko wykrztuśnie a co najważniejsze przeciw bakteryjnie i przeciwwirusowo. Tak mnie zawsze leczyła mama i na tych syropach zaoszczędziła pewnie kopę kasy a teraz jeszcze okazało się że na moim zdrowiu....
~takatam 15-02-2019 20:13
ten składnik powoduje zaburzenia rytmu serca-wyrzucić, czyli oddać do apteki,kasy nie zwrócą.
~gość 16-02-2019 7:37
Tragedia. Takie rygory mają zwykłe sklepy, kosmetyczki, fryzjerzy a oni syropu nie potrafią zbadać. A szlak z kasą, kto odda zdrowie dzieciom.
~gość 16-02-2019 7:38
Współczuję, miałam dzieci chore i wiem o czym Pani pisze.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2019 Highlander's Group