Sobota, 4 lutego
Imieniny: Andrzeja, Joanny, Weroniki
Czytających: 4948
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Tajemniczy świat Luboludów Agaty Szmigrodzkiej

Sobota, 24 listopada 2012, 10:40
Aktualizacja: 10:43
Autor: Mea
Jelenia Góra: Tajemniczy świat Luboludów Agaty Szmigrodzkiej
Fot. Organizator
Promocja książki „Lubolud, czyli opowieść o końcu Mrocznego Świata” Agaty Szmigrodzkiej oraz spotkanie z autorką odbędzie się 27 listopada o godz. 9.00 w Książnicy Karkonoskiej, przy ul. Bankowej 27. Wstęp jest wolny.

Jak pisze autorka na stronie internetowej Książnicy Karkonoskiej, pomysł na książkę zainicjowany był bajką Roalda Dahla „Wielkomilud”.

- Kiedy zaczęłam prowadzić zajęcia w domu kultury, dzieciaki wymusiły na mnie tę opowieść. Na koniec każdego spotkania kładliśmy się na wielkim dywanie, a ja opowiadałam kolejną część bajki. Oczywiście punktem wyjściowym byli bohaterowie Dahla. Z Wielkomiluda zrobił się Lubolud. Zosię zastąpiła Basia. Kęsochłap został przerobiony na Wyrwignata, a Kościotrup — na Pyszczymorda. Jednak przygody „moich” bohaterów w niczym nie przypominają wielkomiludzkich dokonań. Mroczny Świat Margola przesiąknięty jest bardzo polskimi korzeniami, w odróżnieniu od mocno angielskiego klimatu „Wielkomuiluda”. Moja bajka, z racji bieżących trendów, musiała też trochę przypominać telenowelę brazylijską, ano po to, by młode dziewczątka z zapartym tchem jej słuchały. Z drugiej jednak strony, starałam się opowiedzieć historię, która czegoś dzieci i nas dorosłych nauczy - czytamy.

Jest to baśń o zwycięskiej walce dobra ze złem, o nieubłaganym losie, przeznaczeniu oraz ludzkiej niezgodzie na
doznawanie nieszczęść. Symboliczność tekstu pozwala na jego wielowarstwową interpretację.

Warto podkreślić, że ogromną zaletą książki są ilustracje, wykonane przez Dariusza Milińskiego, znanego artystę z Pławnej.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Podwyżka goni podwyżkę. Damy radę jeszcze to udźwignąć?

Oddanych
głosów
1200
Tak
20%
Nie
70%
Jeszcze nie wiem
10%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group