Sobota, 9 grudnia
Imieniny: Joanny, Wiesława
Czytających: 8329
Zalogowanych: 9
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Tajemnicza „brama” na… ścianie kamienicy

Czwartek, 29 sierpnia 2013, 7:02
Aktualizacja: Piątek, 30 sierpnia 2013, 7:41
Autor: Mea
Jelenia Góra: Tajemnicza „brama” na… ścianie kamienicy
Fot. Mea
Trwa remont kamienicy przy ul. Wolności 20/ 22 w Jeleniej Górze. Jej elementem jest fragment muru starego cmentarza, kończącego się niegdyś w tym miejscu. – Do tego muru przymocowane było niegdyś barokowe epitafium rodziny szklarskiej Pohl, które w 1996 r. przenieśliśmy do kaplicy przy Kościele Łaski – mówi Kazimierz Śliwa z jeleniogórskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków.

W kamienicy, którą zbudowano na początku XX w., na piętrach znajdowały się mieszkania, a na parterze dwa biura i sklep. Należała ona prawdopodobnie do spółki młynarskiej (obecnie pełni podobne funkcje mieszkalno-usługowe). Przylegała ona do ówczesnego cmentarnego muru z epitafium.

Wnęka z łukiem przy bocznej ścianie kamienicy, nad którym znajduje się daszek, a wewnątrz żelazna krata, swym kształtem przypomina bramę. W środku wisi kamienna tablica z informacją: „Epitafium rodziny Pohl. Zakonserwowano i przeniesiono do kaplicy nr 4 przy kościele pw. Podwyższenia św. Krzyża przy ul. 1 Maja, październik 1996”.

Mało kto wie, że w tym miejscu znajdowała się nekropolia z XV wieku. Kościół św. Ducha wybudowany został w 1449 r. w miejscu, gdzie obecnie stoi supermarket przy ul. Wolności.

– W 1909 r. kościół został rozebrany przez Niemców, a cmentarz zlikwidowany. Kamienicę przy ul. Wolności 20/ 22 wybudowano na granicy tego cmentarza, na początku XX wieku – informuje Ivo Łaborewicz z jeleniogórskiego oddziału Archiwum Państwowego we Wrocławiu.

- Podczas budowy kamienicy, by oszczędzić na materiale, wykorzystano jedną ze ścian muru cmentarnego, gdzie znajdowało się epitafium rodziny Pohl i grób Anny Pohl. Kobieta urodziła się w 1841 r. i zmarła w 1868 r. Była to rodzina szklarzy znana z huty ze Szklarskiej Poręby.

XVIII-wieczne epitafium miało niegdyś trzy rzeźby. Jedna nie zachowała się po wojnie, drugą skradziono później. Trzecią z rzeźb – błogosławiącego Jezusa Chrystusa - również próbowano ukraść, jednak złodzieje zostali szybko schwytani.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (48)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy jeździsz pociągami?

Oddanych
głosów
197
Nigdy
22%
Rzadko
41%
Czasami
23%
Często
14%
 
Głos ulicy
Tatuaże – podobają się czy nie?
 
Miej świadomość
Czy warto obejrzeć film o Napoleonie?
 
Rozmowy Jelonki
5 lat minęło
 
112
Popalali, a policjanci ich złapali
 
Aktualności
Dzieje się w Polsce: próbował wepchnąć ich pod pociąg
 
Polityka
Radni debatują
 
Aktualności
Ruszają po 27 latach
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group