Czwartek, 9 lutego
Imieniny: Apolonii, Cyryla
Czytających: 9645
Zalogowanych: 15
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Szybciej do "paki"

Poniedziałek, 12 marca 2007, 0:00
Aktualizacja: Poniedziałek, 12 marca 2007, 13:24
Autor: TEJO
Jelenia Góra: Szybciej do "paki"
Fot. Archiwum
Zaczęły działanie sądy doraźne. Do poniedziałkowego popołudnia w regionie nie było jeszcze żadnej takiej sprawy.

Od dziś (poniedziałek) sądy mają sądzić sprawców drobnych przestępstw w ciągu 72 godzin od zatrzymania.
Na początku obowiązywania zaostrzonych przepisów w Jeleniej Górze i okolicach jest spokojnie. – Od północy do poniedziałkowego popołudnia nie odnotowaliśmy żadnych tego typu spraw – mówi nadkom. Edyta Bagrowska z Komendy Miejskiej Policji w Jeleniej Górze.

Na czym będzie polegała działalność „szybkich” sądów? Dyżurni sędziowie będą wydawali wyroki w przyśpieszonym trybie. Obejmą one sprawy zniszczenie mienia, groźby karalne, chuligańskie wybryki, znieważenie policjanta czy strażnika miejskiego, naruszenie nietykalności cielesnej, drobne kradzieże czy włamania.
W zakres przyspieszonego orzekania wejdzie także jazda samochodem lub rowerem pod wpływem alkoholu.

Za pracę w sądach doraźnych sędziowie nie otrzymają dodatkowych wynagrodzeń. Nie ma jeszcze wszystkich przepisów wykonawczych, co nie napawa sędziów optymizmem. – Nie ukrywam, że boimy się nie nawału pracy, ale braku jej organizacji i zgrania ze sobą wszystkich służb organów ścigania – mówi jeden z sędziów proszący o niepodawanie nazwiska.

Jeśli sprawca chuligańskiego wybryku zostanie złapany na gorącym uczynku lub tuż po nim, policjant zawiezie go do sądu wraz z wnioskiem o rozpoznanie jego sprawy w ekspresowym tempie.
Funkcjonariusze policji przyznają, że wygląda to skomplikowanie. – Taki wniosek trzeba napisać, zawiadomić pocztą osobę, której to dotyczy. Oznacza to dodatkową papierkową robotę dla policjantów.

Zdaniem prokuratury wątpliwości jest sporo.
– Gdy trzeba będzie skorzystać z usług biegłych psychiatrów w czasie weekendu, może być problem. Podobnie w przypadku konieczności poproszenia o pomoc tłumacza przysięgłego, a przecież żyjemy w regionie przygranicznym – mówią śledczy.
Do tego dochodzi konieczność wyciągnięcia zaświadczenia z rejestru karnego, który przecież nie pracuje 24 godziny na dobę i ma wolne weekendy.
– Drobnych przestępców jest bardzo dużo. Mogą oni „odciągnąć” śledczych i ekipy dochodzeniowe od ważniejszych spraw.

Prawnicy obawiają się także „akcyjności”. – Coś takiego na pewno się pojawi, aby uzasadnić polityczną decyzję o utworzeniu doraźnego sądzenia. Wystarczy ogłosić akcję pod hasłem „Trzeźwość na siodełku” i kilkunastu nietrzeźwych rowerzystów wpadnie w ręce policji. Zwiększą się statystyki, ale czy zapobiegnie to zjawisku? – zastanawia się mecenas Halina Skorupska.

Adwokaci też nie będą mieli lekko. Muszą mieć wyznaczone dyżury. Nie zarobią na tym zbyt wiele: nie będą mieli czasu, aby wykorzystać kruczki prawne, aby opóźnić proces.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (3)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Jak, w efekcie licznych inwestycji, jeździ się teraz po drogach Kotliny Jeleniogórskiej?

Oddanych
głosów
524
Coraz lepiej
23%
To ciągle kropla w morzu potrzeb
38%
Nie najlepiej
12%
Wciąż fatalnie
27%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group