Czwartek, 23 stycznia
Imieniny: Łukasza, Marii
Czytających: 11354
Zalogowanych: 115
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Sztuka wobec izolacji–po premierze Karawany

Poniedziałek, 2 grudnia 2013, 8:01
Aktualizacja: 8:07
Autor: Mestra
Jelenia Góra: Sztuka wobec izolacji–po premierze Karawany
Fot. Mestra
W minioną sobotę (30.11) w Miejskim Domu Kultury „Muflon” wystawiony został premierowy spektakl w wykonaniu aktorów Teatru Osób Uzależnionych Karawana. „Pokój” Harolda Pintera, angielskiego dramaturga i laureata literackiej Nagrody Nobla w adaptacji Tadeusza Rybickiego zachwycił publiczność, która tłumnie wypełniła widownię.

To już czwarta premiera Teatru Karawana, który od 2009 roku działa przy Miejskim Domu Kultury „Muflon”. Do tej pory aktorzy zagrali już „Na pełnym morzu” Sławomira Mrożka, „Ubu króla” Alfreda Jarry’ego i „Podróże dookoła pokoju stołowego” Tadeusza Rybickiego. „Pokój” Pintera, czołowego przedstawiciela teatru absurdu, do tej pory nigdy nie był wystawiany w Polsce.

Aktorzy poświęcili premierową sztukę pamięci Marka Cwena – jednego z członków zespołu. – Próby do spektaklu zaczynaliśmy w innym składzie – jeden z naszych kolegów przegrał z uzależnieniem i odszedł od nas. Pomimo wielu wyciągniętych dłoni nie był w stanie ich dostrzec – mówi Tadeusz Rybicki, reżyser i założyciel Teatru Karawana.

– Przedstawienie jest znacznie trudniejsze od tych, które prezentowaliśmy dotychczas, głównie ze względu na poruszane kwestie: izolacji, osamotnienia, odchodzenia. Skomplikowane dla aktorów również przez to, że obciążone większym ładunkiem emocjonalnym – wyjaśnia Tadeusz Rybicki, reżyser spektaklu.

W „Pokoju” Pinter podejmuje tematykę zagrożenia, dezintegracji, trudności kontaktu, wieloznaczności sytuacji i stosunków międzyludzkich, ludzi, którzy nie mówią do siebie, lecz obok siebie i kreuje świat, „który ma wszelkie cechy nam znane, a jednak jest zupełnie niewytłumaczalny i przerażający, dziwny i niepokojący.”
Z trudną tematyką spektaklu zmierzyli się aktorzy w osobach: Beata Chłopeniuk, Darek Jezierski, Piotr Marszałek, Janusz Belczyk, Lesław Zamaro, Paweł Jeleński. O światło zadbał Marcin Sweklej.

– Wspaniałe jest, że amatorski teatr osiągnął poziom, którego nie mogą się powstydzić zawodowi aktorzy – mówi Maciej Lis, jeden z widzów. – Bardzo często chodzimy z żoną do teatru – nie tylko w Jeleniej Górze – i jestem pod ogromnym wrażeniem tego, co udało się osiągnąć aktorom Teatru Karawana – dodaje.

Kolejne przedstawienie „Pokoju” planowane jest na 26 stycznia 2014 roku. Spektakl dofinansowany został z budżetu Miasta Jelenia Góra.

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Czy chciałbyś zostać ratownikiem górskim?

Oddanych
głosów
529
Tak
20%
Nie
61%
Nie wiem, nigdy wcześniej o tym nie myślałem
19%
 
Głos ulicy
Do Jeleniej Góry przyjechaliśmy znad morza
 
Warto wiedzieć
USA uderza w Rosję przed rozmowami pokojowymi
 
Rozmowy Jelonki
Leniwiec – już 100 koncertów w Czechach
 
112
Kto rozpoznaje wandali?
 
Aktualności
Czy Jelenia Góra jest najdłuższa w Polsce?
 
Karkonosze
Znowu turysta osunął się 300 metrów w dół!
 
Kultura
Młodzi piosenkarze z Jeleniej Góry
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group