Poniedziałek, 6 lutego
Imieniny: Doroty, Pawła
Czytających: 9632
Zalogowanych: 10
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION: Szlaki dla wózkowiczów

Czwartek, 24 września 2009, 8:16
Aktualizacja: 8:17
Autor: TEJO
REGION: Szlaki dla wózkowiczów
Fot. Organizator
Diana Bulanda i Jędrzej Jaxa–Rożen pokonali zielony szlak od Polany Jakuszyckiej do Orla. Jest to pierwsze udokumentowane „zaliczenie” tego traktu przez osoby niepełnosprawne poruszające się na wózkach inwalidzkich.

O tym wyczynie informuje internetowy Magazyn Turystyczny „Góry Izerskie” (http://www.goryizerskie.pl), który całą wyprawę zorganizował, aby sprawdzić, czy wspomniany szlak może przejechać osoba na wózku inwalidzkim. Wydarzenie dokonało się 12 września.

Śmiałkowie wyruszali przy niesprzyjającej pogodzie. Nie było za ciepło, siąpił deszcz. Start zaplanowano o godz. 13.30 z Parkingu przy Ośrodku Narciarstwa Biegowego Biegu Piastów w Jakuszycach. „Spacer” trwał półtorej godziny. Warunki atmosferyczne poprawiły się i uczestnicy przejazdu kontynuowali go w słońcu. Na mecie niepełnosprawnych turystów powitał gospodarz Stacji Turystycznej Orle - Stanisław Kornafel. Uczestnicy eskapady sprawdzili także przejezdność pozostałych szlaków wychodzących ze Schroniska Orle. Droga powrotna zajęła półtorej godziny.

Bohaterami wydarzenia byli: Diana Bulanda – studentka stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu, (po zajęciach zagorzała pływaczka) oraz Jędrzej Jaxa-Rożen, filozof, znany z licznych działań na rzecz niepełnosprawnych, aktywny pilot i zawodnik paralotniowy.

Jak informuje nas redakcja „Gór Izerskich” to dopiero początek działań mających na celu sprawdzenie dostępności szlaków. Celem akcji jest wytyczenie najbardziej przyjaznych dla niepełnosprawnych turystów tras. –Ponadto będziemy działać na rzecz oznakowania tras w terenie, a jeśli znajdziemy partnera biznesowego, planujemy wydać specjalną mapę z zaznaczonymi trasami – zamierzają dziennikarze GI.

W planach jest także połączenie systemu polskich tras z wyznaczonymi równolegle szlakami w Jizerskych Horach w Czechach. Pomysłodawcy będą też głośno mówili o potrzebie dostosowania infrastruktury oraz zaplecza turystycznego w Górach Izerskich do potrzeb osób niepełnosprawnych. Liczą w tym zakresie na pomoc.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (12)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Jak, w efekcie licznych inwestycji, jeździ się teraz po drogach Kotliny Jeleniogórskiej?

Oddanych
głosów
270
Coraz lepiej
24%
To ciągle kropla w morzu potrzeb
37%
Nie najlepiej
13%
Wciąż fatalnie
26%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group