• Sobota, 20 kwietnia 2019
  • Godz. 10:34
  • Imieniny: Agnieszki, Czesława, Mariana
  • Czytających: 4128
  • Zalogowanych: 6
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

Szkolne nerwy

Wiadomości: Jelenia Góra
Poniedziałek, 12 grudnia 2005, 0:00
Aktualizacja: Sobota, 31 grudnia 2005, 11:03
Autor: TEJO
Fot. tejo
Do poradni psychologiczno-pedagogicznej zgłasza się coraz więcej rodziców, których dzieci panicznie boją się szkoły. Niektórzy uczniowie są przez to nadpobudliwi i mają zaburzenia psychiatryczne.

- Lęki, nudności, poranne wymioty, rozwolnienia są niektórymi z objawów tak zwanej fobii szkolnej, czyli panicznego strachu przed pójściem na lekcje - wyjaśnia psycholog Agnieszka Krawczyk. - Wiadomo, że wśród uczniów są osoby leniwe, które szkoły nie lubią, ale takich symptomów nie sposób symulować. To poważne zjawisko szkolnej nerwicy - podkreśla.

- Mojemu synowi tak dali popalić, że dostał nerwicy żołądka i lekarz dał mu tydzień zwolnienia - twierdzi pragnąca zachować anonimowość mama gimnazjalisty z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1.
- Dzieci są ogólnie mniej odporne psychicznie, ale to pośrednio wina reform. Czas nauki w liceum został skrócony o rok, a programy obejmują ten sam zakres wiedzy - mówi Anna Dyduch-Ostalecka, polonistka i zastępca dyrektora ZSO nr 1 w Jeleniej Górze. Jej zdaniem brakuje też więzi między uczniami i rodzicami. - Ci ostatni są tak zabiegani, że nie mają czasu na rozmowę z dzieckiem o szkole i szukają ratunku w poradni - usłyszeliśmy.

- Alarmująco wzrasta liczba osób, które do nas przychodzą, zgłaszając, że ich dzieci nie radzą sobie w szkole i boją się jej - wyjaśnia Beata Toczek, dyrektorka Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Jeleniej Górze. Są wśród nich uczniowie nadpobudliwi, którzy zachowaniem mogą stanowić zagrożenie dla innych, ale nie tylko. Nie brakuje uczniów z objawami depresji. Poradnia kieruje ich do lekarzy specjalistów. W przypadku potwierdzenia się przypadłości, lekarz wydaje decyzję o nauczaniu indywidualnym. Poradnia w tym roku rozpatrzyła pozytywnie kilkadziesiąt takich wniosków. Dotyczą one głównie uczniów szkół gimnazjalnych i licealnych.
Nauczanie indywidualne obejmuje przeprowadzenie 12 godzin lekcyjnych w domu chorego ucznia. Jest droższe od normalnego trybu, bo obejmuje koszty dojazdu nauczyciela.

Do placówki zgłasza się też wielu rodziców, których dzieci mają kłopoty z pisaniem, czytaniem i rachowaniem. Po badaniach poradnia wydaje świadectwa o dysgrafii, dysleksji i dyskalkulii. Tacy uczniowie mają więcej czasu na rozwiązanie testów egzaminacyjnych, a ich błędy traktowane są ulgowo.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2) Dodaj komentarz

~Marek 13-12-2005 13:16
a kto sie nei boi szkółki Ja też się boję jak mam rano wstawać:P
~hehe 14-12-2005 19:59
>a kto sie nei boi szkółki Ja też się boję jak mam >rano wstawać:P Ja tez sie tego balem, ale przerzucilem sie na wieczorowke wiec spie do 12 :P

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy wszystkie torby foliowe powinny być płatne?

Oddanych
głosów
117
Tak
68%
Nie
29%
Nie wiem
3%
Głos ulicy
Foliówki płatne?  
TV Dami
19.04.2019 r. Serwis Informacyjny TV Dami Jelenia Góra  
Miej świadomość
Mamy zdjęcie czarnej dziury  
Dialogi Jelonki
Krew (zawsze) potrzebna od zaraz
Aktualności
Czego dotyczył Dolnośląski Kongres Samorządowy?  
Aktualności
Triduum Paschalne  
Copyright © 2002-2019 Highlander's Group