Poniedziałek, 26 października
Imieniny: Damiana, Lucjana
Czytających: 7242
Zalogowanych: 13
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Szkolna pasja... do jedzenia

Wiadomości: Jelenia Góra
Poniedziałek, 21 marca 2016, 8:27
Aktualizacja: 8:32
Autor: Paweł Dernoga
Fot. Archiwum Szkoły
O tym, że Zespół Szkół Przyrodniczo – Usługowych i Bursy Szkolnej w Jeleniej Górze jest szkołą z pasją, zrzeszającą m.in. miłośników sztuki kulinarnej, miały już okazję przekonać się wszystkie ważniejsze instytucje naszego miasta, dla których szkoła świadczyła usługi cateringowe, a także liczni goście, zapraszani na dni otwarte szkoły.

Skąd bierze się pasja szkoły do organizowania imprez okolicznościowych i bankietów? Każdy, kto choć raz odwiedził szkołę przy ul. Leśnej, miał okazję doświadczyć niezwykłej atmosfery tego miejsca, którą tworzą zarówno nauczyciele, jak i uczniowie – pasjonaci w swojej branży. „Wyczarowuje się” tu potrawy nie tylko smaczne i zdrowe, ale także pięknie się je podaje.

Uczniowie technikum żywienia i usług gastronomicznych realizują się na zajęciach praktycznych, a także na warsztatach, prowadzonych przez zapraszanych przez szkołę gości z branży gastronomicznej. Szkoła współpracuje w tym zakresie m.in. z szefem kuchni restauracji hotelu Mercury Dariuszem Wyborskim oraz z Piotrem Motało, szefem kuchni w Pałacu Staniszów.

Każda szkoła powinna chwalić się swoimi uczniami, zwłaszcza gdy mają oni wybitne osiągnięcia. Uczniowie Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych w Zespole Szkół Przyrodniczo-Usługowych i Bursy Szkolnej to laureaci konkursów. Szkoła może poszczycić się platynowym wyróżnieniem w Młodzieżowych Mistrzostwach Karkonoszy Kucharzy i Barmanów oraz uczestnictwem w finale Młodego Kreatora Sztuki Kulinarnej w Warszawie.

Co cechuje uczniów technikum żywienia i usług gastronomicznych tej właśnie jeleniogórskiej szkoły? Helena Kasperczyk, dyrektor oraz nauczyciel przedmiotów zawodowych odpowiada, że jest to dążenie do perfekcjonizmu, które w branży gastronomicznej objawia się oryginalnością, wyszukanym smakiem oraz estetyką podawania potraw. I tym właśnie mogą pochwalić się uczniowie tej szkoły.

Zespół Szkół Przyrodniczo-Usługowych i Bursy Szkolnej organizował już wiele jubileuszy, a także imprez miejskich czy nawet międzynarodowych (np. Wyścig Wyszehradzki). Szkoła znana jest ze swoich dni otwartych, na których zapraszani gimnazjaliści mają sposobność zaangażowania się w „spektakl kulinarny”. W bieżącym roku szkolnym, podczas obchodu szkolnych „Mikołajek”, uczniowie technikum i gimnazjaliści piekli i lukrowali pierniki. W ramach „Dni zdrowego żywienia” w ZSPUiBS przygotowano „zdrowe śniadanie”, składające się m.in. z: różnych wypieków „odchudzonego” ciasta drożdżowego na oleju, chleba z mąki pszennej i żytniej na zakwasie, domowych batoników wielozbożowych i ciastek z płatków owsianych, sałatek owocowych, świeżo wyciskanych soków owocowo-warzywnych oraz „domowego belriso” z owocami (bez glutenu).

Zachęcamy do obejrzenia zdjęć, które mogą posłużyć za inspirację dla aranżacji domowego przyjęcia czy bankietu i jednocześnie zapraszamy na kolejną imprezę szkolną w Zespole Szkół Przyrodniczo – Usługowych i Bursy Szkolnej, która odbędzie się już 25 maja br. Jej tematyka niech pozostanie niespodzianką.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (8) Dodaj komentarz

~black lady 21-03-2016 11:53
Fajna szkoła z tradycja :) Nauczyciele są rewelacyjni. Potrafią zarazić pasją. Do tego bursa gdzie można mieszkać . Wszystko na miejscu :)
~skf 21-06-2020 11:42
do: ~black lady (11:53)
no tak średnio bym powiedziała jak nauczyciel wychowania fizycznego jest w związku z uczennicą i nikt o tym nie wie a powinien się ktoś dowiedzieć
~Widz 21-03-2016 14:23
Mimo wszystko, w tym temacie- to jednak HANDLÓWKA:)))Naprawdę wiodąca rola i tradycje.
~Gfd 21-03-2016 14:42
najgorsza szkoła w mieście.
~kod 21-03-2016 15:54
Handlówka jak zrobiła katering na bal charytatywny SP6, to nikt tego nie chciał jeść...
~blacklady 21-03-2016 19:09
Miałam okazję próbować tych pyszności. Niebo w gębie.
~ 22-03-2016 8:47
Fajny artykuł, mamy czym się w końcu pochwalić. Młodzież nie jest taka zła jak się nam wydaje. Szkoda tylko, że szkoły nie mogą w ten sposób normalnie zarabiać. To byłaby niezła praktyka na przyszłość dla nich no i reklama dla szkół.
~ 24-03-2016 1:15
Taka szkoła z tradycjami, tam ciągle coś się dzieje, dzieciaki wygrywają konkursy zagraniczne i krajowe, pomagaja zwierzakom. Gdzieś słyszałam,że chcą ich zamknąć. To byłaby wielka szkoda. Ale nasze lokalne władze nie dbają o tradycje tylko o własne interesy. Teraz na topie jest Mechanik, tam ładują kasę, nawet zgodę dali by tam kucharzy kształcić zamiast zostawić to fachowcom i nie osłabiać naboru w tych szkołach, gdzie tego zawodu uczą od lat. Co dyrekcję Mechanika łączy z władzami miasta? Kolejny lokalny przykład nepotyzmu ale to zdaje się taki trend ostatni w tym zakichanym kraju. A Pan Zawiła spaceruje sobie z kundlem po nowo wyremontowanej obok swojego domu drodze albo w koło Dąbrówki, którą też już komuś obiecał i szuka sposobu jak sierotki stamtąd wyekspediować! Żenada

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group