Sobota, 26 września
Imieniny: Łucji, Justyny
Czytających: 3949
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Szansa na rozwój Maciejowej. Uda się?

Wiadomości: Jelenia Góra
Sobota, 28 stycznia 2017, 8:13
Aktualizacja: Poniedziałek, 30 stycznia 2017, 7:25
Autor: TAB
Fot. TAB
Mieszkańcy Maciejowej z zaciekawieniem spoglądają w kierunku parkowego wzgórza, na którym stoi wieża widokowa i mauzoleum rodziny Beckerów. W sposób widoczny ubywa świerków zasłaniających zabytkowe budowle, szczególnie spopularyzowane w ubiegłym roku przez zdjęcia do horroru.

W parku trwają prace przy usuwaniu nie tylko chorych świerków, ale też wyrastających bez żadnej kontroli drzewek. Różnicę najwyraźniej widać przy mauzoleum: z jednej strony to już prawie park angielski, taki jak przed stu laty, z drugiej - gąszcz nie do przebycia nawet dla wytrawnego turysty.

Z Adamem Filipskim, właścicielem terenu od podnóża wieży do równiny przy drodze do Wojanowa, spotykam się w parku w Maciejowej. W sumie to około 41 hektarów oraz przylegających 4,5 hektara nieużytków, pod którymi znaleziono wody geotermalne oraz złoża skaleniowe. Pan Adam kupił je przed wielu laty jako tereny rolnicze z myślą o budowie elektrowni wiatrowej. Jednak z powodu bliskości lotniska nie uzyskał na nią zgody. Po przeprowadzeniu odwiertów okazało się, że ta ziemia kryje prawdziwe skarby – gorące i zdrowe źródła oraz skaleń. W czasie spotkania nie ukrywa rozgoryczenia sytuacją, w jakiej postawili go urzędnicy. Szczególnie konserwator zabytków, który – jak twierdzi mój rozmówca – utrudnia mu przywracanie do dawnej świetności obiektów zabytkowych i terenów dawnego parku. A chodzi o odmłodzenie drzewostanu, oczyszczenie parku z nagromadzonych przez lata śmieci i zabezpieczenie oraz renowację obiektów zabytkowych oraz udrożnienie ścieżek i alejek.

Pan Adam szacuje, że z terenu, o którym mowa, zanim rozpoczął rekultywację terenu, trzeba było wywieźć 1500 ton śmieci, co przez urzędników zostało określone jako samowola budowlana. Kilka dni temu otrzymał od konserwatora zabytków zezwolenie na zabezpieczenie kaplicy plandeką. Uśmiecha się przy tym, bo chciałby na swoim prywatnym terenie, za swoje pieniądze tę budowlę pokryć czymś solidniejszym, choćby papą. Na takie dokumenty, dotyczące wycinki starych, spróchniałych drzew lub zabezpieczenie zabytków zwykle czeka od kilku miesięcy do roku. Zezwolenie, które uzyskał ostatnio nakazuje mu zabezpieczyć dach kaplicy do końca lutego, a jest już koniec stycznia i sporo śniegu. Oczywiście napisze pismo o przedłużenie tego terminu, ale pewnie znów będzie czekał na zgodę kilka miesięcy. Na szczęście termin pokrycia dachu wieży widokowej oraz odbudowanie na nią schodów (na razie drewnianych) wyznaczono do końca lipca.

W południowej części parku, na samym jego skraju, przy drodze do Wojanowa zwraca uwagę wysoko usypany i wyrównany teren. Według planów Adama Filipskiego mogłoby tu powstać Europejskie Centrum Sztuki i Myśli Twórczej, piękny projekt architektoniczny, zwany też z racji sąsiedztwa z planowaną obwodnicą Maciejowej - Bramą Karkonoszy. Niestety, Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków ocenił projekt negatywnie ze względu na konieczność usunięcia drzew, które w ocenie właściciela nie przedstawiają większej wartości przyrodniczej. Spór więc trwa, najczęściej o drzewa, które wyrastają w środku stawów lub na groblach.
Spółka z kapitałem brytyjskim, w której udziałowcem jest pan Adam, zamierzała zainwestować spore pieniądze w rekultywację terenu, przywracanie świetności istniejącym zabytkom oraz budowę nowej infrastruktury.

Póki co Adam Filipski jest zniechęcony do inwestowania w regionie. Nie ukrywa, że w sądzie toczy się kilka procesów w sprawie zabytków i drzew, a także zaklasyfikowania terenu jako rekreacyjnego, podczas gdy on uważa go na razie za „zieleń nieuporządkowaną”. Szkoda, bo w parku dotąd można była spotkać latem głównie grzybiarzy, a teraz coraz więcej spacerowiczów i turystów z różnych części nie tylko Polski. Z pewnością lokalna społeczność na planowanych inwestycjach mogłaby tylko skorzystać.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (27) Dodaj komentarz

~ha 28-01-2017 8:26
wycinać starodrzew, żeby "odmłodzić" las???widać właściciel nie ma pojęcia o lesie, a jedynie o kasie. A kasa, szanowny panie, to nie wszystko. Widać to m.in. po smogu, w którym dusi się Jelenia Góra, bo dla kasy ( z pseudo oszczędności) ludzie palą śmieciami i trują siebie i wszystkich dookoła, nie myśląc, że później trzeba będzie tę kasę wydać na lekarzy, a pan chce jeszcze wycinać filtry powietrza, po to, żeby "udrożnić" ścieżki... człowiek, to największy szkodnik, myśli, że będzie mu w żyłach złoto płynąć? polecam poczytać o Midasie,
~` 28-01-2017 8:39
Oh jakie mąde komętaże karzdy janusz taki mondry.
~He,he 28-01-2017 8:46
do ha . Coś bredzisz ale nie bardzo wiesz o co ci właściwie chodzi. Zawsze znajdzie się taki jak Ty co mu wszystko przeszkadza. Drzewa przy drogach to wycinać wszyscy by chcieli, inni chętnie by wszystko zaasfaltowali bo błoto.Jak ktoś chce zrobić coś pożytecznego to zaraz znajdzie się jakiś pseudo ekolog co zaczyna wrzeszczeć bez powodu
~Jarek z Cieplic 28-01-2017 8:56
Tak to jest, jak do komentowania włączają się osoby nie mające zielonego pojęcia i piszą, żeby tylko coś napisać - to dotyczy tej z 08:26. Polacy po 45r. mówiąc wprost zapuścili tereny zielone dopuszczając do niekontrolowanego zarastania samosiejkami nie tylko okolicznych lasów, ale również parków i miejsc widokowych. Wystarczy pooglądać stare zdjęcia z przed wojny, jak te tereny wyglądały za Niemców. Za Polaków z kolei wszystko popadło w ruinę, jak chociażby restauracja pod Grzybkiem i szereg innych zabytków, a parki jak w Maciejowej zatraciły swój pierwotny wygląd. Do tego w biurokracji jesteśmy mistrzami.
~do jarek z cieplic 28-01-2017 9:34
to, że "za Niemca" jakoś było, to nie znaczy, że było dobrze, skąd ten kult sąsiadów? a to, że my wszystko rozwalamy albo robimy nie tak, jak trzeba, to inna sprawa, np. zabudowa Zabobrza - "zatkanie" wlotu powietrza - jeszcze tylko wyciąć las w Maciejowej i super kiszenie się we własnych wyziewach.
~do he he 28-01-2017 9:36
słowo daję, nie wiem, o co ci chodzi: czy o ochronę drzew, czy o asfalt, czy o cos innego? wychodzi na to, że to nie ja tu bredzę ;-)
~ 28-01-2017 9:53
Niemcy to zakała Europy. To jej największe nieszczęście. Od samego swojego pojawienia się w historii, ludy germańskie znad dolnego Renu niszczyły cywilizację rzymską, doprowadzając w końcu do wyrżnięcia Rzymian i upadku cesarstwa zachodniego. 500 lat później wymordowali Sasów i Słowian na zachód o Odry. Po kolejnych 500 latach, wymyślili protestantyzm ii doprowadzili do wymordowania katolików w Niemczech, Niderlandach, Anglii i Skandynawii (więcej niż połowę społeczeństw zostało zgładzone). W XiX wieku wymyślili komunizm i poprzez poparcie Lenina doprowadzili do rewolucji w Rosji. Liczba śmiertelnych ofiar komunizmu na świecie to sto kilkadziesiąt mln ludzi. Wywołali I wojnę światowa, która spowodowała miliony ofiar i ruinę Europy. Wywołali też II wojnę światową, spowodowali śmieć @
~hist 28-01-2017 10:26
Tak prawdę mówiąc to tam już nie ma co ratować,bo grobowiec i wieża są w stanie niedwracalnej ruiny a park niczym nie różni się od lasu,tak więc atrakcja turystyczna to niewielka.Ratować to trzeba było w latach 45-60 jak jeszcze pałac istniał.Niestety głównymi sprawcami zdemolowania tego kompleksu byli sami powojenni mieszkańcy Maciejowej zwanej za Niemca Majowy Las -Mai Waldau.
~Maciejowy 28-01-2017 10:42
Zgodnie z treścią artykułu: "Pan Adam kupił je przed wielu laty jako tereny rolnicze z myślą o budowie elektrowni wiatrowej" a potem czytamy... "Szczególnie konserwator zabytków, który – jak twierdzi mój rozmówca – utrudnia mu przywracanie do dawnej świetności obiektów zabytkowych i terenów dawnego parku. A chodzi o odmłodzenie drzewostanu, oczyszczenie parku z nagromadzonych przez lata śmieci i zabezpieczenie oraz renowację obiektów zabytkowych oraz udrożnienie ścieżek i alejek. " Czy właściciel przez wiele lat zaniedbywał teren, zaśmiecał, pozwolił zarosnąć, rozpadać się a potem ma pretensję, że jak chce wszystko zrównać z ziemią to urzędnicy rzucają kłody pod nogi?
~człowiek 28-01-2017 11:01
Niektórzy komentują nie znając stanu faktycznego rzeczy. Gmina zachowuje się jak pies ogrodnika. Kupuje się skaleń od Niemców, zamiast mieć tańszy własny i przy okazji zmniejszyć bezrobocie i to nie za średnią krajową. Żadne szkody zapyleniowe czy przyrodniczą nie wchodzą w rachubę, wręcz przeciwnie. Część parku ma być zagospodarowana na tereny rekreacyjne. Wydaje się tylko, że pan Adam nie umie zapłacić łapówki, bo uzasadnienia merytorycznego do takiej apatii prezydenta, rady i konserwatora nie ma.
~KOPALNIA SKALENIA ? 28-01-2017 11:08
Pan Filipski mimochodem (?) wspomina o skaleniu... SKALEŃ - jakiż to "wielki skarb TEJ ziemi"? Mieszkańcy Maciejowej już zapomnieli o projekcie ODKRYWKOWEJ KOPALNI SKALENIA pomiędzy Maciejową i Wojanowem? Niecałe 10 lat temu urzędnicy utrącili pomysł tej kopalni, mającej wydobywać do 400 tys ton rocznie. Ten piękny teren na fotkach miałby być rozryty kilkudziesięciohektarową megadziurą w ziemi... Temat wraca? Czym chciała mieszkańców Maciejowej uszczęśliwić spółka ABS Maciejowa II >> archiwum.naszesudety.pl/?p=artykulyShow&iArtykul=5182 .. A poza "skaleniem - SKARBEM tej ziemi", to z artykułu wynikałoby, że "szansa na rozwój" Maciejowej polega głównie na wycinaniu drzew ;), na co ci wredni urzędnicy niezbyt chętnie pozwalają... ot głupie urzędasy, nie chcą ROZWOJU Maciejowej ;)
~18 sqandal 28-01-2017 11:23
.... dziwne ? a nawet bardzo dziwne ,park w mciejowej to no to nie park a las z ruiną wiezy i kawałkiem drugiej ruiny kapliczki. I tyle i żeby to opanować potrzeba nakładów , dużych pieniędzy i czy pan Filipjak aby podoła. Wydaje mi się ze ten pan sam raczej tylko może pomarzyć tu potrzebna pomoc ratusza . A tymczasem urzędasy kładą kłody pod nogi i npewno nic z tych planów tgo pana nie będzie , a szkoda.
~ramo 28-01-2017 12:23
Do komantującego z 9.53 1. Słowianie na zachód od Odry żyją do dzisiaj i mają się dobrze właśnie w Niemieckim państwie. 2. Upadek Zachodniego Cesarstwa Rzymskiego - 476r., wystąpienie Marcina Lutra - 1517r. - czyli po 1041 latach. 3. Wojna 30-letnia (pewnie to miał Pan na myśli) to walki w imię Jezusa oraz władzy i pieniędzy. (religia zatruwa wszystko!) 4. Karol Marks był twórcą utopijnej filozofii państwa wskazując jako jedyne gotowe do tego kroku uprzemysłowioną Wielką Brytanię. Tymczasem rewolucja wybychła podczas I wojny światowej w carskiej Rosji. Nie miało to nic wpólnego z poglądami Marksa, odsyłam do lektury Róży Luksemburg. Totalitaryzmy - rosyjski i niemiecki nie miały z tym nic wspólnego. Ocena z historii - 1!!!
~ 28-01-2017 13:16
w polsce nalezy upaństwowić całą ziemię/wszystkie grunty powinny być państwowe a tu jakiś koleś wykupił sobie 40hektarków i kopalnie chciał otworzyć a kasa na wyspy
~do 13:16 28-01-2017 15:27
Masz już upaństwowione lasy komuchu,pełne wysypisk śmieci i wycięte w pień przez złodziei i kłusowników.Marzy ci się prl bis ,to pakuj mandżur i wyjedż na Białoruś.
~berulub 28-01-2017 18:15
Trolle pisowskie opanowały Jelonkę i narzucają temat jak im kazali. Tyle że z pisania komentarzy za 3 czy 5 zł można się dorobić co najwyżej używanego roweru. Ale jak się nic nie potrafi...
~Miejscowy 28-01-2017 18:28
Brawa dla Pana Adama! Chce coś zrobic, może nie bezinteresownie... ale takie czasy! co do drzew, zezwolić na wycinkę kontrolowana, dla uporządkowania parku i alejek. Jednocześnie nakazujac nasady nowych drzew.
~ddd44 28-01-2017 21:20
s..m na was wszystkch
~kasa 28-01-2017 21:26
znalazł facet wymówkę - rewaloryzacja parku - a w międzyczasie wyciął kilkadziesiąt hektarów lasu i obsłużył przez kilka lat wszystkie budowy w kotlinie wykopując tysiące ton skały (jeszcze niedawno wyjeżdżało z tej nielegalnej kopalni kilkadziesiąt ciężarówek dziennie); czy m.in. pod budynkiem Galerii Sudeckiej, którą też obsługiwał, zalegają wywożone "śmieci"?
~leo 29-01-2017 10:45
Panie Adamie niestety wychodzi na to ze trzeba posmarować. Hotel Gołebiewski w Karpaczu oszpecił cała okolice ale jak widac stoi zgodnie z prawem ;-). Takich ludzi jak Pan z checia do działania potrzeba w regionie wiecej. Powodzenia w walce z polskim piekielkiem
~ieubo 29-01-2017 11:13
nie trzeba być komuchem żeby wszystko było państwowe - po prostu ziemia nie należy do nikogo a na pewno nie do pojedynczych jednostek, wszystko należy upaństwowić i tyle - nadmierna konsumpcja wykonana przez ludzi którym wydaje się że mają marzenia podsunięte przez egotyczny umysł powoduje coraz gorszy bałagan na całym świecie, ci najbardziej chciwi najmniej niestety mają - tylko współczuć tym chciwym ludziom
~i 29-01-2017 18:02
Do 11.13 Powiedz to klerowi i ojcu z Torunia !!!
~Cieplik2 29-01-2017 18:58
Stare drzewa się wycina,bo już większe nie urosną,a mlododrzew niech rośnie w wygodzie,by nie wybijał bez dostępu do światła.Na tym nie trzeba się znać, wystarczy tylko obserwować,a nie skakać sobie do mózgów.
~sajmon 29-01-2017 19:44
Hmmm... ściana tekstu :) sorry ale nie chce mi się czytać :) ale jestem za :)
~ojciec z lasu 29-01-2017 23:32
Na Niemców nie plujcie, kto wie gdzie byście dziś żyli, gdyby nie rycerstwo niemieckie. Cytat: Z pomocą rycerstwa niemieckiego i ruskiego książę Kazimierz [Odnowiciel] przywrócił spokój w ogarniętym anarchią kraju. Poczytajcie: Powstanie Miecława lub Reakcja pogańska lub Powstanie ludowe 1038. W szkole o tamtych czasach uczyli kilka słów.
~do "ojciec z lasu" 30-01-2017 7:44
nie chodzi o opluwanie Niemców, tylko o fakty. Polecam zaznajomić się, dla odmiany, z nowszą nieco historią, tą z II wojny światowej - kto wie, gdzie i jacy byliby ci ludzie, gdyby ją przeżyli (vide niedawna rocznica wyzwolenia obozu).
~do cieplik2 30-01-2017 7:45
chyba nigdy żadnej puszczy ani prawdziwego lasu nie widziałeś, bo to, co napisałeś, to obserwacje działkowca :-P

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group