Wtorek, 28 listopada
Imieniny: Grzegorza, Zdzisława, Stefana
Czytających: 12864
Zalogowanych: 21
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Świętują pogranicznicy

Czwartek, 16 maja 2019, 18:03
Aktualizacja: Piątek, 17 maja 2019, 6:17
Autor: SG
Region: Świętują pogranicznicy
Fot. Straż Graniczna
Dzisiaj (16.05) swoje święto obchodzi Straż Graniczna. Formacja zatrudnia 14 548 funkcjonariuszy, prawie 3400 pracowników oraz ochrania 3500 km granicy.

Straż Graniczna została powołana 16 maja 1991 r. Zgodnie z ustawą jest formacją jednolitą, uzbrojoną i umundurowaną, utworzoną do ochrony granicy państwowej na lądzie i na morzu oraz, odpowiedzialną za organizowanie i prowadzenie kontroli ruchu granicznego, kontrolę legalności pobytu i zatrudnienia cudzoziemców na terytorium RP.

Do zadań Straży Granicznej należy również rozpoznawanie, zapobieganie i wykrywanie przestępstw dotyczących handlu ludźmi.

W szeregach formacji pełni służbę 14,5 tys. funkcjonariuszy (prawie ¼ to kobiety), a zatrudnionych jest prawie 3,4 tys. pracowników. W Straży Granicznej pełni służbę także 256 psów służbowych. Ponadto w Bieszczadzkim Oddziale SG służbę pełnią konie (łącznie 8).Straż Graniczna ochrania granicę lądową RP o długości ponad 3,5 tysiąca km, a odprawy graniczne prowadzone są na 70 przejściach granicznych: 19 drogowych, 14 kolejowych, 18 morskich, 1 rzecznym i 18 lotniczych.

W strukturze formacji znajduje się Komenda Główna SG, 9 oddziałów oraz 3 ośrodki szkolenia.

Nadodrzański Oddział SG swoim zasięgiem obejmuje województwa lubuskie, dolnośląskie i wielkopolskie. Ochraniany przez oddział odcinek granicy państwowej mierzy 716 km – 278 km z Niemcami i 438 km z Czechami. W strukturze Nadodrzańskiego Oddziału SG znajduje się 11 placówek SG – w Gorzowie Wielkopolskim, Świecku, Zielonej Górze – Babimoście, Tuplicach, Zgorzelcu, Legnicy, Wrocławiu – Strachowicach, Jeleniej Górze, Kłodzku, Kaliszu i Poznaniu – Ławicy. W wśród nich są trzy lotnicze przejścia graniczne - Wrocław – Strachowice, Poznań – Ławica i Zielona Góra – Babimost. W strukturze NoOSG znajdują się również Strzeżony Ośrodek dla Cudzoziemców w Krośnie Odrzańskim, Polsko – Niemieckie Centrum Współpracy w Świecku i Punkt Kontaktowy w Kudowie Zdroju.

W Nadodrzańskim Oddziale Straży Granicznej służbę pełni 1193 funkcjonariuszy oraz 304 pracowników. Funkcjonariusze w trakcie realizacji zadań służbowych wspierani są przez 15 specjalnie wyszkolone psy służbowe.

W przeszłości Straż Graniczna, wywodząca się z formacji granicznych powstałych po I wojnie światowej w 1919, obchodziła swoje święto w dniu Narodowego Święta Niepodległości, tj. 11 listopada. Do dzisiejszego dnia wręczane są w tym dniu odznaczenia dla zasłużonych w służbie.

Komendant Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej prowadzi nabór kandydatów do służby. W 2019 roku NoOSG planuje przyjąć 70 nowych funkcjonariuszy. Osoby zainteresowane służbą w Nadodrzańskim Oddziale Straży Granicznej zapraszamy do zapoznania się z informacjami zawartymi na stronie na stronę http://nadodrzanski.strazgraniczna.pl/ . Czekamy na Was.

W tym roku funkcjonariusze i pracownicy Nadodrzańskiego Oddziału SG swoje święto obchodzić będą 31 maja. Uroczystość odbędzie się na terenie Komendy Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej w Krośnie Odrzańskim. W trakcie uroczystości wręczone zostaną awanse na kolejne stopnie służbowe i odznaczenia. Będzie można również wysłuchać krótkiego koncertu Orkiestry Reprezentacyjnej Sił Zbrojnych. W trakcie uroczystości zobaczyć będzie można m.in. wystawę sprzętu służb mundurowych. Serdecznie zapraszamy do udziału w uroczystym wydarzeniu.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
2
100%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy masz "na sobie" jakikolwiek tatuaż?

Oddanych
głosów
750
Tak
10%
Nie
60%
Zamierzam sobie zrobić
3%
Nigdy sobie nie zrobię
27%
 
Głos ulicy
Tatuaże – podobają się czy nie?
 
Miej świadomość
Zbyt inteligentni, by być szczęśliwi
 
Rozmowy Jelonki
14 lat do mistrzyni
 
Aktualności
Elektryki ruszają na miasto
 
Polityka
Tym żyje Polska: Warchoł za Ziobrę
 
Wiadomości z miasta
spotkanie online 27.11.2023
 
Aktualności
Z całej Polski do Jeleniej Góry
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group