Niedziela, 9 sierpnia
Imieniny: Edyty, Romana
Czytających: 5541
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świetlana przyszłość uzdrowiskowej dzielnicy

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Wtorek, 18 listopada 2008, 9:18
Aktualizacja: Środa, 19 listopada 2008, 8:24
Autor: Angela
Fot. rylit
Taką perspektywę przedstawili członkom Stowarzyszenia Miłośników Cieplic Marek Obrębalski, prezydent Jeleniej Góry oraz Hubert Papaj, szef rady miejskiej podczas wczorajszego spotkania. Ciepliczanie nie do końca wierzyli jednak tym wizjom.

Tematem, którym rozpoczęto debatę Stowarzyszenia Miłośników Cieplic z prezydentem Markiem Obrębalskim, była budowa aquaparku. Sprawę ograniczono jednak tylko do tego, co przygotował w przemówieniu prezydent, i o czym mówiło się już wcześniej w tej materii: terminu rozpoczęcia prac, który tak do końca nie jest określony i korzyściach, jakie będą płynęły z wybudowania obiektu.

Następnie prezydent przeszedł do rewitalizacji Parku Zdrojowego, która planowana jest na rok 2010. Przewodniczący rady, Hubert Papaj, dodatkowo zapewniał, że na ten cel planowane jest pozyskanie 11 milionów złotych. - Jest duża szansa, że te pieniądze z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego z Regionalnego Programu Operacyjnego z priorytetu Turystyka i Kultura zostaną nam przyznane – mówił.

Przy tej okazji, po długim milczeniu ciepliczan, w końcu pojawiły się głosy z sali. Dotyczyły one planowanego ogrodzenia parku, czemu większość była przeciwna i opowiedziała się za zamontowaniem monitoringu, a nie wysokich murów.

– Jak na razie ogrodzenie zaplanowała sobie w swoim projekcie pani architekt, ale nie jest powiedziane, że zostanie to zrealizowane. Wiem, że zdania na temat grodzenia parku są podzielone, więc jest to jeden z elementów wymagający rozważenia – tłumaczył Marek Obrębalski.

W ramach zapewnienia bezpieczeństwa kuracjuszy, mieszkańców i turystów wystąpimy z wnioskiem o dofinansowanie monitoringu wizyjnego złożonego z 50 kamer w całym mieście z centrami reagowania, a jedno z tych centrów ma powstać w zmodernizowanym komisariacie policji w Cieplicach.

Mówiono również o ujęciu w budżecie przyszłorocznym pieniędzy modernizację placówek oświatowych. Podsumowano wykonanie termomodernizacji Szkoły Podstawowej nr 6, i zapowiedziano zakończenie tej inwestycji w roku następnym. W 2009 roku będzie też modernizacja ciągów komunikacyjnych oraz oświetlenie otoczenia szkoły – mówił prezydent miasta.

W planach na rok następny pojawiła się również termomodernizacja Szkoły Podstawowej nr 3 i Przedszkola nr 10 przy ulicy Zjednoczenia Narodowego w Cieplicach. Za kwotę 5 milionów złotych z priorytetu doposażenie szkolnictwa artystycznego Regionalnego Programu Operacyjnego planowana jest również rozbudowa i doposażenie Zespołu Szkół Rzemiosł Artystycznych, na co został już przygotowany wniosek.

Miasto wraz ze spółką „Wodnik”, jak zapewniał Marek Obrębalskli przygotowuje się również do uzupełnienia kanalizacji wodno-ściekowej na obrzeżach miasta, gdzie nie zostało to jeszcze zrobione, w tym m.in. w Sobieszowie i Jagniątkowie.

Nie ominięto też tematu dotyczącego utworzenia rady jednostki pomocniczej Cieplic, w skład której wejdzie 15 osób. W celu ograniczenia kosztów wybory mają zostać prawdopodobnie połączone z wyborami do europarlamentu, które odbędą się 7 czerwca 2009 roku.

Wspomniano także o podziale teatrów jeleniogórskich, postrzeganym jako szansa na pozyskanie około 10 milionów złotych na modernizację Teatru Zdrojowego w Cieplicach. Na 2009 zaplanowano również wybudowanie łącznika komunikacyjnego między ulicami Spółdzielczą i Lubańską.
Z bardziej aktualnych planów dla Cieplic pojawiły się propozycje połączenia tegorocznego opłatka z Festiwalem Światła, na który przewidziane jest wiele atrakcji.

Na koniec pojawiły się pytania ze strony mieszkańców. Ograniczyły się one tylko do kilku głosów z sali dotyczących m.in. bezpieczeństwa w Cieplicach, sposobów radzenia sobie z dewastującymi dzielnicę pseudograficiarzami, i zamieszczenia linku Stowarzyszenia Miłośników Cieplic na oficjalnej stronie Urzędu Miasta.

- Jestem bardzo zadowolona z tego spotkania, bo prezydent Marek Obrębalski się bardzo dobrze do tej debaty przygotował – powiedziała na koniec Małgorzata Turowska, prezes Stowarzyszenia Miłośników Cieplic. - Sam omówił wszystkie problemy, zanim zdążyliśmy zadać mu pytania na ten temat. Serce mi rośnie jak widzę, ile zmieni się w Cieplicach w najbliższym czasie.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (29) Dodaj komentarz

HankaOdRumcajsa 18-11-2008 9:41
...no ciekawe ile sie zmieni w tym najbliższym czasie...
~aristo 18-11-2008 10:24
A przecież do Św Mikołaja jeszcze trochę czasu.
~znawca 18-11-2008 10:41
1/To nieprawda, że Pani Architekt tak sama przez się zaplanowała grodzenie parku zdrojowego. Planista realizuje przede wszystkim pomysły zleceniodawcy i stara się spełnić jego sugestie.2/ Znów typowe dla obecnych władców miasta opowiadanie, co będzie. Gdyby było prawdą to, co mówią, to po minionych dwóch latach kadencji prześcignęlibyśmy Wrocław. A tu nadal zapowiedzi krainy "mlekiem i miodem płynącej".Słowa,słowa, słowa - coraz bardziej górnolotne, coraz bardziej dobrane i wysublimowane, coraz ciekawsze figury stylistyczne, porywające sentencje i gnomy, a realnie niewiele.
~Sławek 18-11-2008 11:19
No tak , będzie pięknie..............................bardzo pięknie, i Cieplice zamienią się w krainę szczęśliwości a Pan Prezydent będzie miał pomnik na każdym rogu w Cieplicach
~gee 18-11-2008 11:36
podziwniam naiwnosc Pani Turowskiej, Moze sobie pani przypomnie, jak nikt nie chcial z Pania w ratuszu rozmawiac o powolaniu dzielnicy?
~bee 18-11-2008 11:38
A co na zdjeciu robi radny Lenard, wielki przeciwnik dzielnicy uzdrowiskowej? Niesamowite!!
~anka77 18-11-2008 12:52
Cuda cuda .....podziwiajcie. Jak pięknie rozwija się nam Jelenia Góra od dwóch lat, rosną domy, fabryki, wracają mieszkańcy z Irlandii. Eldorado. .... zbliżają się wybory może?
~sukces 18-11-2008 13:41
polecam http://www.porazkaroku.pl/index1.php
~ciepliczanin 18-11-2008 13:48
trele morele, zapiszcie to wszystko co mówil bo dobrze by było aby przypomnieć to jak będzie sie starał o reelekcję, chociaż nie ma zadnych szans.
~gość1 18-11-2008 14:17
....... się zmieni wezmą kasę za nic i środków braknie.Na ulicy nadbrzeżnej się też zmieniło położyli aaaaaasfald,hihihi,postawili znaki skasowali niebotyczne pieniądze.Kto chce może ocenić tą fuszerę,szkoda gadać.Miasto nam pomogło!!!!jest super brakuje nam tylkofotoradaru bo na naszej świeżej ulicy co dziennie można popatrzyć na rajdy samochodowe,pomiędzy rowerzystami,pieszymi.
~andrijg 18-11-2008 14:19
To kiedy w końcu będą kończyć tą ka...lizację w Sobieszowie? W 2009 czy 2010?
~Ręce i nogi opadają. 18-11-2008 15:23
Jakie to szczęście wielkie , że w naszym pięknym języku polskim występuje czas przyszły. Dzięki niemu ( znaczy czasowi przyszłemu) nasi włodarze mogą cokolwiek wydalić z siebie. Nic wczoraj , nic dzisiaj , ino wszystko będzie w przyszłości. Sratatata , sratatata , bla, bla, bla.
~Rozczarowany 18-11-2008 16:59
Zbliżają się wybory do europarlamentu, które odbędą się 7 czerwca 2009 i możemy zauważyć bardzo dużą aktywność szanownych panów.Pamiętajcie kochani ,że już wielokrotnie dużo nam obiecywano, a do tej pory prawie nic nie zrealizowano.Nie dajcie się nabrać na ten chwyt - jest to po prostu typowa " kiełbasa" wyborcza.Tylko patrzeć jak mieszkańcy Sobieszowa i Jagniątkowa też będą mieć świetlaną przyszłość do wyborów ,a później wszyscy o nich zapomną i przypomną sobie o nich przed następnymi wyborami.Szanowni państwo nie dajmy się nabić w butelkę.
~rafi 18-11-2008 17:44
to jest po prostu HŁYT MATETINGOWY
~noisy 18-11-2008 18:16
zamontujmy kamery, tak, żeby każdy bał się podrapać w d... ;/ zróbmy big-brother- w JG a co!
~smolbrader 18-11-2008 18:36
Noisy . A drap się po d.... do woli ! Nie musisz się bać , to nie jest karalne. Spróbuj jednak podrapać lakier na nie swoim aucie albo świeżo wyremontowaną elewację ,to wtedy się bój , bo łapy poucinam.
~dżony 18-11-2008 19:04
Ciekawe czemu powyższe mądrale same nie wystartują w wyborach samorządowych? Ciekawe ile sami dali by radę zrobić. Startujcie i zobaczymy jak to jest!
~II rozczarowany 18-11-2008 19:22
a Spółka WODNIK o tym wie,że w Jagniątkowie ma robić ka...lizację?? może ktoś określi w którym roku to będzie?? mam zamiar budować małą oczyszczalnię, może nie warto???Na osiedlu Jagniątków od ponad 60 lat od zakończenia wojny nie wybudowano jeszcze wszystkich nawierzchni ulic.Mieszkańcy jesienią chodzą po kolana w błocie a zimą zjeżdżają na tyłku. Teraz "w nagrodę" za długie czekanie, miasto obiecuje wykonanie kalalizacji. Parę lat znowu będą czekać, bo władza obiecuje ka...lizację, więc jest wymówka żeby nie robić nawierzchni. Może spotkać się z mieszkańcami i porozmawiać co dla nich ma priorytet??lepsze dojście, dojazd do domu ulicą z nawierzchnią czy ka...lizacja?? Dlaczego nie zakopano rur ka...lizacyjnych 2 lata temu, gdy kopano głęboko i układano rury gazowe?? Spółka WODNIK wtedy nie wiedziała, że tanim kosztem można wspólnie z gazem położyć chociaż rury??? brak koordynacji działań inwestycyjnych w naszym mieście, każdy sobie, wodociągi, gazownicy, elektrycy, telefony i mamy to co mamy
~Do II rozczarowany 18-11-2008 21:03
A Wy w Jagniątkowie macie już dwa lata gaz w całym osiedlu. Miasto wydało na ten cel ok. 3,5 mln/zł. Większość mieszkańców już się przyłączyła do sieci, a następni masowo się przyłączają. Nikt już nie pali plastikowych butelek w piecu, bo są również /STARANIEM PANA JÓZEFA GAJEWSKIEGO/, stosowne pojemniki. Macie czyste powietrze i wokół 1460 Ha Karkonoskiego Parku Narodowego. NIE ZA DUŻO WYMAGACIE OD JELENIEJ GÓRY???? MOŻE TERAZ PAN GAJEWSKI ZAMIAST DLA JAGNIĄTKOWA POŚWIĘCI SIĘ DLA CIEPLIC??? A KOTŁOWNIA MIEJSKA DLA CIEPLIC??????? JAK NAM JA ZAŁATWI, TO UFUNDUJEMY MU POMNIK NAPRZECIW FONTANNY W PARKU ZDROJOWYM ALBO SPECJALNIE WYBUDUJEMY DRUGA FONTANNĘ I ON TAM BĘDZIE NA HONOROWYM MIEJSCU. A JAK JUŻ CIEPLICE BĘDĄ PODŁĄCZONE DO TEJ KOTŁOWNI CIEPLNEJ I NIE BĘDZIE PIECÓW WĘGLOWYCH, TO BĘDĘ CODZIENNIE TAM CHODZIĆ POD TE PRZYSZŁĄ FONTANNE I POSTUMENT NA KTÓRYM ON BĘDZIE STAŁ I PODZIWIAĆ JEGO WSPANIAŁOŚĆ.
~Tee cd postu z 21:03 18-11-2008 21:42
I OCZYWIŚCIE BĘDE GŁOSOWAĆ NA NIEGO NA PRZYSZŁĄ KADENCJĘ, ALE DOPIERO JAK ZAŁATWI PRZYŁĄCZENIE CIEPLIC DO KOTŁOWNI CIEPLNEJ. MY TEŻ CHCEMY MIEĆ TAK CZYSTE POWIETRZE W CIEPLICACH JAK W JAGNIĄTKOWIE.
~ciepliczanin 18-11-2008 21:43
gratuluje Miłosnikom Cieplic własnej gazety i dzielnicy o która walczyliscie
~ 18-11-2008 22:20
do Bee. Dlaczego twierdzisz, że jestem przeciwnikiem dzielnicy uzdrowiskowej? Tak się akurat składa, że jestem zwolennikiem jednostek pomocniczych (dzielnic). Zresztą na łamach chociażby Jelonki wypowiadałem się na temat konieczności utworzenia jednostki pomocniczej: "Uzdrowisko Cieplice", aby nie utracić statusu uzdrowiska (wynika to z przepisów ustawy o lecznictwie uzdrowiskowym, uzdrowiskach i obszarach ochrony uzdrowiskowej oraz o gminach uzdrowiskowych). To, że mnie nie lubisz, jeszcze nie upoważnia Cię do formułowania nieprawdziwych twierdzeń. PS. Tak się składa, że byłem przez kilka lat mieszkańcem Cieplic.
~głos 18-11-2008 22:48
Papaj!!! nieeeeeeeeeeeeeee!!! poracha
~do post z 21.03 18-11-2008 23:14
Czytam twój wywód i na prawdę nie rozumiem go .Bo niby dlaczego pan Gajewski , mieszkaniec Jagniątkowa miałby pomagać mieszkańcom Cieplic, on nie jest nawet Radnym .Macie przecież w Cieplicach tylu Radnych i oni do tej pory nic nie zrobili ? Widocznie są mało operatywni i trzeba zmienić ich na " nowszy model " .A stawianie pomników zostawcie sobie.Jeśli zazdrości pan Gajewskiemu świeżego powietrza , nic nie stoi na przeszkodzie aby zamieszkać w Jagniątkowie. Jeśli według pana tam wszystko jest zrobione !!!
~bee 18-11-2008 23:14
To mnie sklania do takich wypowiedzi, bo bardzo dobrze pamietam rozmowe pana rozmowe z innym radnym (chyba Mroz, taki w okularach i dresie zalozonym na garnitur) przed ratuszem. Stalem obok i akurat slyszalem, jak panowie krytykowaliscie pomysl utworzenia dzielnicy w Cieplicach, jako szkodliwy dla miasta. Rowniez mowiliscie, ze jedyne to to, ze trzeba bo glupio nie zaglosowac, bo uzdrowisko i tak dalej. Wiecej rozwagi panowie, wyborcy sa wszedzie!
~Do postu z 23:14 19-11-2008 0:14
Jeśli nie jest to będzie. Jako radny zdziałał bardzo dużo dla Jagniątkowa o czym szeroko informował pod artykułem z 16.11.2008r. "Oddychać czystym powietrzem".
~Trzy grosze... 19-11-2008 1:35
... wlasciwie nie ma powodow aby nie wierzyc zlotoustemu prezydentowi...dzieki niemu dwie galerie sa juz na ukonczeniu...
~;) 19-11-2008 7:39
W Cieplicach będzie tak samo pięknie jak w Sobieszowei. Na spotkaniach nam też tal ślicznie wszystko obiecują.
~Sabath 19-11-2008 21:58
do ~aristo może i dużo czasu zostało do Św. Mikołaja ale ktoś tu nie może się doczekać ... ;)

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group