Środa, 22 maja
Imieniny: Heleny, Julii
Czytających: 9334
Zalogowanych: 16
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Świetlana przyszłość uzdrowiskowej dzielnicy

Wtorek, 18 listopada 2008, 9:18
Aktualizacja: Środa, 19 listopada 2008, 8:24
Autor: Angela
JELENIA GÓRA: Świetlana przyszłość uzdrowiskowej dzielnicy
Fot. rylit
Taką perspektywę przedstawili członkom Stowarzyszenia Miłośników Cieplic Marek Obrębalski, prezydent Jeleniej Góry oraz Hubert Papaj, szef rady miejskiej podczas wczorajszego spotkania. Ciepliczanie nie do końca wierzyli jednak tym wizjom.

Tematem, którym rozpoczęto debatę Stowarzyszenia Miłośników Cieplic z prezydentem Markiem Obrębalskim, była budowa aquaparku. Sprawę ograniczono jednak tylko do tego, co przygotował w przemówieniu prezydent, i o czym mówiło się już wcześniej w tej materii: terminu rozpoczęcia prac, który tak do końca nie jest określony i korzyściach, jakie będą płynęły z wybudowania obiektu.

Następnie prezydent przeszedł do rewitalizacji Parku Zdrojowego, która planowana jest na rok 2010. Przewodniczący rady, Hubert Papaj, dodatkowo zapewniał, że na ten cel planowane jest pozyskanie 11 milionów złotych. - Jest duża szansa, że te pieniądze z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego z Regionalnego Programu Operacyjnego z priorytetu Turystyka i Kultura zostaną nam przyznane – mówił.

Przy tej okazji, po długim milczeniu ciepliczan, w końcu pojawiły się głosy z sali. Dotyczyły one planowanego ogrodzenia parku, czemu większość była przeciwna i opowiedziała się za zamontowaniem monitoringu, a nie wysokich murów.

– Jak na razie ogrodzenie zaplanowała sobie w swoim projekcie pani architekt, ale nie jest powiedziane, że zostanie to zrealizowane. Wiem, że zdania na temat grodzenia parku są podzielone, więc jest to jeden z elementów wymagający rozważenia – tłumaczył Marek Obrębalski.

W ramach zapewnienia bezpieczeństwa kuracjuszy, mieszkańców i turystów wystąpimy z wnioskiem o dofinansowanie monitoringu wizyjnego złożonego z 50 kamer w całym mieście z centrami reagowania, a jedno z tych centrów ma powstać w zmodernizowanym komisariacie policji w Cieplicach.

Mówiono również o ujęciu w budżecie przyszłorocznym pieniędzy modernizację placówek oświatowych. Podsumowano wykonanie termomodernizacji Szkoły Podstawowej nr 6, i zapowiedziano zakończenie tej inwestycji w roku następnym. W 2009 roku będzie też modernizacja ciągów komunikacyjnych oraz oświetlenie otoczenia szkoły – mówił prezydent miasta.

W planach na rok następny pojawiła się również termomodernizacja Szkoły Podstawowej nr 3 i Przedszkola nr 10 przy ulicy Zjednoczenia Narodowego w Cieplicach. Za kwotę 5 milionów złotych z priorytetu doposażenie szkolnictwa artystycznego Regionalnego Programu Operacyjnego planowana jest również rozbudowa i doposażenie Zespołu Szkół Rzemiosł Artystycznych, na co został już przygotowany wniosek.

Miasto wraz ze spółką „Wodnik”, jak zapewniał Marek Obrębalskli przygotowuje się również do uzupełnienia kanalizacji wodno-ściekowej na obrzeżach miasta, gdzie nie zostało to jeszcze zrobione, w tym m.in. w Sobieszowie i Jagniątkowie.

Nie ominięto też tematu dotyczącego utworzenia rady jednostki pomocniczej Cieplic, w skład której wejdzie 15 osób. W celu ograniczenia kosztów wybory mają zostać prawdopodobnie połączone z wyborami do europarlamentu, które odbędą się 7 czerwca 2009 roku.

Wspomniano także o podziale teatrów jeleniogórskich, postrzeganym jako szansa na pozyskanie około 10 milionów złotych na modernizację Teatru Zdrojowego w Cieplicach. Na 2009 zaplanowano również wybudowanie łącznika komunikacyjnego między ulicami Spółdzielczą i Lubańską.
Z bardziej aktualnych planów dla Cieplic pojawiły się propozycje połączenia tegorocznego opłatka z Festiwalem Światła, na który przewidziane jest wiele atrakcji.

Na koniec pojawiły się pytania ze strony mieszkańców. Ograniczyły się one tylko do kilku głosów z sali dotyczących m.in. bezpieczeństwa w Cieplicach, sposobów radzenia sobie z dewastującymi dzielnicę pseudograficiarzami, i zamieszczenia linku Stowarzyszenia Miłośników Cieplic na oficjalnej stronie Urzędu Miasta.

- Jestem bardzo zadowolona z tego spotkania, bo prezydent Marek Obrębalski się bardzo dobrze do tej debaty przygotował – powiedziała na koniec Małgorzata Turowska, prezes Stowarzyszenia Miłośników Cieplic. - Sam omówił wszystkie problemy, zanim zdążyliśmy zadać mu pytania na ten temat. Serce mi rośnie jak widzę, ile zmieni się w Cieplicach w najbliższym czasie.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (29)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Z którym z autorów chcieliby Państwo spotkać się w Książnicy Karkonoskiej?

Oddanych
głosów
486
Puzyńska Katarzyna
35%
Twardoch Szczepan
31%
Żulczyk Jakub
34%
 
Głos ulicy
W ogóle nie mam telewizora
 
Miej świadomość
Kraina Wygasłych Wulkanów w Polsce
 
Rozmowy Jelonki
Szachy to królewska gra
 
Piłka nożna
To już dziś... Walka o fazę ogólnopolską!
 
Kultura
Schronisko w wersji All Inclusive
 
Aktualności
Trwają prace przy magistrali na Wolności
 
Aktualności
Oszukiwali na refundacjach za leki
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group