Niedziela, 25 października
Imieniny: Darii, Kingi
Czytających: 2162
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Światowy artysta w naszym muzeum

Wiadomości: Jelenia Góra
Czwartek, 3 sierpnia 2006, 0:00
Aktualizacja: Poniedziałek, 7 sierpnia 2006, 18:09
Autor: TEJO
Fot. Arkadiusz Piekarz
Fascynującą wystawę można oglądać w Muzeum Karkonoskim, które przedstawia oryginalne grafiki Salvadora Dalí, słynnego katalońskiego artysty surrealizmu.

Ekspozycja nosi tytuł „Salvador Dalí – ilustrator”. Eksponaty pochodzą z kolekcji Hannelore Neumann i Helmuta Reimanna.

Na wystawę składają się serie oryginalnych grafik autorskich, w wielu przypadkach unikatów, malowanych ręcznie akwarelą lub dekorowanych dodatkowo złotem i srebrem.

Uzupełnieniem są rysunki - studia oraz gotowe wydane książki, ilustrowane grafiką nakładową.
Niektóre wersje ilustracji są wszyte w piękne, unikatowo wydane oprawy w pergaminie, skórze lub z płasko - rzeźbionymi obwolutami.

– Wśród zespołów na szczególną uwagę zasługują, m.in.: dwanaście litografii z serii "Don Quichotte de la Manche" z 1956/1957 roku, osiem grafik w technice suchej igły i heliograwiury - ilustracji do „Poemes de Mao Tse-tung” z 1967 roku, dwanaście heliograwiur - drzeworytów do „Alicji w krainie czarów” (Alice in Wonderland) z 1969 roku, dziesięć akwafort do „Dekamerona” z 1975 roku, dwanaście akwafort z serii "Hommage à Leonardo" z 1975 roku, a szczególnie osiemdziesiąt akwafort (sucha igła) - transformacji „Les Caprices de Goya de Dali” – poinformowali organizatorzy.

W sumie jest to 350 grafik, 10 rysunków, 20 książek, medale olimpijskie i tzw. obiekty surrealistyczne Salvadora Dalí.

Wyboru prac do wystawy w Polsce dokonała Anna Manicka z Muzeum Narodowego w Warszawie. Tam też ekspozycja była prezentowana po raz pierwszy.

Zwiedzający wystawę będą mogli kupić okolicznościowe wydawnictwo, album poświęcony grafice Katalończyka.
Wystawa była już prezentowana w: Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Narodowym w Szczecinie. Do września dzieła Salvadora Dalí można podziwiać w Muzeum Karkonoskim przy ulicy Matejki 28.
Wystawa czynna od poniedziałku do niedzieli w godzinach 10.00 - 16.00. Bilety w cenie 10 zł (normalny) i 5 zł (ulgowy).

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1) Dodaj komentarz

~Betty 20-08-2006 16:28
Uważam,że prezentowane prace artysty są bardzo ciekawe, wiekszości nie znałam. Należą się natomiast słowa krytyki dla organizatorów wystawy: brak pamiątkowego biletu, żadnej informacji o artyście, właścicielach obrazów, itp. Po obejrzeniu wystawy czułam niedosyt.Ponieważ ekspozycja trwa, wkrótce pewnie będzie ją ogladała młodzież, to może orgnizatorzy uzupełnią mankamenty? Duże wydarzenie kulturalne, więc warto je lepiej zaprezentować.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group