Sobota, 28 stycznia
Imieniny: Radomira, Tomasza
Czytających: 3897
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Światopoglądowa batalia o in vitro

Czwartek, 1 grudnia 2022, 12:03
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Światopoglądowa batalia o in vitro
Fot. Przemek Kaczałko
Podczas LVIII sesji Rady Miejskiej Jeleniej Góry pochylono się m.in. nad miejskim programem in vitro, który ma umożliwić 10 parom rocznie posiadanie dziecka. W sali rajców nie zabrakło zwolenników, jak i przeciwników zapłodnienia metodą pozaustrojową.

Już sam tytuł programu profilaktyki zdrowotnej pn. "Leczenie niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego in vitro dla mieszkańców Jeleniej Góry w latach 2022-2026" wywołał dyskusję, bowiem radni PiS i ich sympatycy, sprzeciwiali się używaniu słowa "leczenie". W głosowaniu propozycja Mariusza Gierusa nie uzyskała większości, więc docelowo głosowano nad projektem uchwały przedstawionym przez prezydenta. Warto wspomnieć, że miejski program in vitro powstał z inicjatywy mieszkańców, związanych z Nową Lewicą, choć formalnie był to projekt przedłożony przez prezydenta.

Podczas dyskusji głos zabierali również mieszkańcy - zarówno inicjatorzy projektu, jak i jego przeciwnicy. Nie zabrakło transparentów, gdzie jedni pisali m.in., że in vitro = życie, a inni in vitro = aborcja. Cytowano duchownych, lekarzy i każdy pozostał przy swoim zdaniu. Choć w głosowaniu większość uzyskali zwolennicy wprowadzenia programu, to Koalicja Obywatelska nie była jednomyślna w tej sprawie. 12 radnych głosowało za przyjęciem uchwały: Justyn Bilski, Wojciech Chadży, Aneta Kolendo, Grażyna Pawlukiewicz-Rehlis, Józef Szlachta, Bożena Wachowicz-Makieła, Elżbieta Wojtyna, Danuta Wójcik, Beata Wójtowicz, Gabriela Zawiła (Koalicja Obywatelska), a także Rafał Szymański i Piotr Paczóski.

Przeciw było 9 radnych, w tym jeden z Koalicji Obywatelskiej (Waldemar Dudek), a także Julia Papaj i Zbigniew Ładziński z klubu „bezpartyjnych”. Pozostali przeciwnicy to radni PiS: Mirosław Dębski, Mariusz Gierus, Anna Korneć-Bartkiewicz, Paweł Piotrowicz, Józef Rypiński oraz Jarosław Tarnowski.

Nieobecni na sesji byli: Anna Bałkowska (KO) i Hubert Papaj (klub „bezpartyjnych”).

Tym samym, miejski program in vitro od 2023 roku ma objąć 10 par rocznie. Koszt dla budżetu miasta to 50 tys. zł.

Twoja reakcja na artykuł?

61
67%
Cieszy
6
7%
Hahaha
3
3%
Nudzi
1
1%
Smuci
5
5%
Złości
15
16%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (96)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Podwyżka goni podwyżkę. Damy radę jeszcze to udźwignąć?

Oddanych
głosów
760
Tak
21%
Nie
69%
Jeszcze nie wiem
10%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group