Sobota, 8 sierpnia
Imieniny: Cypriana, Dominika
Czytających: 5482
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świat drewnianych zabawek w Zorce

Wiadomości: Jelenia Góra
Poniedziałek, 7 sierpnia 2017, 8:05
Autor: WAC
Fot. WAC
Zabawki, którymi bawili się ich rodzice, mogą zobaczyć najmłodsi w muzeum jakie działa przy Zorce w Jeleniej Górze – Cieplicach. Mimo braku reklamy, ekspozycja cieszy się sporym powodzeniem małych zwiedzających.

Zabawki drewniane były sztandarowym wyrobem Zorki do 2004 roku. Zakład powstał w 1946 roku, a jego założycielem był Wacław Maliszewski. W 1950 r. firma stała się spółdzielnią. Przez lata produkowane przez nią zestawy klocków, mebelki, łamigłówki i inne drewniane cudeńka trafiały nie tylko do polskich dzieci, ale były wysyłane za granicę. Bawili się nimi między innymi mali Amerykanie, Anglicy, Holendrzy, Belgowie i inni. Niestety zabawki z Cieplic przegrały nierówną walkę z zalewem tanich, masowych wyrobów z Azji i Zorka musiała przestawić się na produkcję mebli.

W muzeum, które działa na terenie zakładu można zobaczyć pełną gamę dziecięcych produktów zakładu, od tych najstarszych z lat 50- tych po najbardziej kolorowe, bo wysyłane z PRL- u do drugiego obszaru płatniczego. Do obejrzenia są też projekty plastyczne zabawek. Jednym z eksponatów jest drewniany konik „Marcinek” nazwany tak na cześć prezydenta Jeleniej Góry Marcina Zawiły. Swoje miejsce na ekspozycji znalazły też laury i nagrody wywalczone przez wyroby Zorki oraz jej pracowników w zawodach sportowych i innych. Co ważne, poza oglądaniem dzieci mają możliwość zabawy w budowanie drewnianych zamków, domków, pociągów i innych konstrukcji.

Muzeum można zwiedzać (przy ul. Dworcowej 19) od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00 – 13.00. Większe grupy proszone są o wcześniejsze zaanonsowanie wizyty telefonicznie.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (5) Dodaj komentarz

~xxx 7-08-2017 9:09
Są jakieś bilety do nabycia czy wejście darmowe ?
~cin ciang ciong 7-08-2017 9:38
Marcinek koń, Trojański...
~byłem polecam 7-08-2017 10:24
Byłem z wnukami, bardzo fajna wystawa i bardzo miła Pani "kustosz"
kazimierzp 8-08-2017 7:39
Nazwa zabawki "Marcinek" powstała w czasie gdy ani on, ani jego rodzice nie myśleli że może być prezydentem miasta. Jego mama pani Joanna przez wiele lat pracowała w dziale kadr Zorki, a Marcinek - dziecko bawił się produkowanymi zabawkami. Dzisiaj powiedzielibyśmy że testował!;-)
~hexe 20-09-2017 13:19
Pamiętam lata 70te , gdy niesamowity człowiek - największy przyjaciel dzieci , uhonorowany Orderem Uśmiechu - Pan Wacław Maliszewski sponsorował cieplickie obchody Dnia Dziecka . Dostawaliśmy ogromne worki z zabawkami. Dzień Dziecka świętowany był w okolicy Pałacu Schaffgotschów i w Parku Zdrojowym. Dyrektor Maliszewski był uwielbiany przez mieszkańców Cieplic............. dziś jego grób na cieplickim cmentarzu jest praktycznie zapomniany. Rzadko pojawia się świeczka zapalana przez któregoś z byłych pracowników. Niestety mało kto z ówczesnych dzieci pamięta o tym jak Pan Maliszewski obdarowywał nas prezentami . ..... w szczególności dzieci z cieplickich Domów Dziecka

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group