Niedziela, 10 grudnia
Imieniny: Bogdana, Daniela, Julii
Czytających: 9818
Zalogowanych: 13
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Dolny Śląsk: Studenci, do roboty!

Piątek, 28 września 2007, 0:00
Aktualizacja: Piątek, 28 września 2007, 15:04
Autor: AGA
Dolny Śląsk: Studenci, do roboty!
Fot. Archiwum
Gaudeamus igitur. Koniec wakacji akademickiej braci.

Zaczyna się gorączka na uczelniach. W poniedziałek – pierwszy dzień zajęć w nowym roku akademickim. Jego oficjalne rozpoczęcie na jeleniogórskim Wydziale Gospodarki Regionalnej i Turystyki Akademii Ekonomicznej już w sobotę, 29 września, o godzinie 11.

W Kolegium Karkonoskim „Gaudeamus igitur” zabrzmi oficjalnie dopiero za tydzień (w piątek, 5 pażdziernika) a uroczystość rozpoczęcia roku akademickiego 2007/08 będzie powiązana z otwarciem nowej biblioteki uczelni.
Również w piątek, 5 października, odbędzie się uroczystość na wydziale zamiejscowym Politechniki Wrocławskiej w Cieplicach.

Tymczasem studenci kończą ostatnie przygotowania do czekających ich miesięcy. Nie tylko nauki. Młodzi ludzie, którzy do Jeleniej Góry przyjechali nieraz z daleka, aby tu studiować, musieli sobie znaleźć lokum. Ci, którym się to udało, muszą także pomyśleć, jak za mieszkanie lub stancję zapłacić. Stypendia dostaną tylko nieliczni. Coraz mniej studentów dostaje na utrzymanie wystarczająco dużo pieniędzy z domu.

Właściciele mieszkań czują interes i podbijają ceny. Nawet w prowincjonalnej Jeleniej Górze, gdzie nie bywa taniej niż w Warszawie. Tam wynajęcie pokoju to 300-500 złotych miesięcznie.
Odpowiednio droższe są także mieszkania. – Rzadko uda się znaleźć kawalerkę poniżej tysiąca złotych za miesiąc. No i dochodzą jeszcze opłaty za światło i gaz – mówi Alicja, która szukała takiego lokum w centrum Jeleniej Góry.

Do tego rosną także wymagania samych studentów. Chcą stałego dostępu do internetu. – Bez tego studiowanie bywa bardzo utrudnione, a wręcz niemożliwe – mówi Sławek, którego rodzice – na poczet studiów syna – wzięli kredyt w banku. Kupili laptopa i znaleźli dwupokojowe mieszkanie, które będzie dzielił z kolegą z roku.

Miejsc w akademikach nie starczy dla wszystkich. Poza tym nie są wcale takie tanie. Mniej więcej jest to koszt wynajęcia stancji. Ta forma mieszkania podczas nauki nie cieszy się już taką popularnością. – Rzadko się zdarza trafić na właściciela mieszkania, który gwarantowałby niezależność lokatorowi – mówi Rafał, który dwa lata mieszkał na stancji, ale w tym roku zrezygnował. – Wolę dopłacić do mieszkania i mieć święty spokój – podkreśla.

Zapłaci, bo znalazł pracę. Wprawdzie to tylko korepetycje, ale i tak nieźle na tym wychodzi. Zbiorę do 500 złotych miesięcznie, akurat na mieszkanie. Mam stypendium naukowe i trochę dostaję z domu – mówi.

Z Jeleniej Góry wyjechali też studenci emigranci, którzy chcą związać się z innym miastem. Najczęściej wybierali Wrocław, Kraków, Poznań i Warszawę. Tam życie jest o wiele droższe niż w Jeleniej Górze, lecz także jest większy rynek pracy. Młodzi ludzie liczą, że już w czasie studiów jakoś się ustawią. Wielu z nich nie wiąże przyszłości z Jelenią Górą po zakończeniu wyższej edukacji.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (12)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy jeździsz pociągami?

Oddanych
głosów
406
Nigdy
20%
Rzadko
41%
Czasami
26%
Często
13%
 
Głos ulicy
Na co wydałbym 1 mln zł, jeśli wygrałbym w Lotto
 
Miej świadomość
Luka VAT
 
Rozmowy Jelonki
Przepiękne freski w Małej Kamienicy
 
Aktualności
Frajda dla narciarzy
 
Aktualności
Magia miniaturowego świata
 
Aktualności
Maraton z policjantami
 
Kultura
Spotkanie w Muzeum w Szklarskiej Porębie
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group