Niedziela, 2 kwietnia
Imieniny: Franciszka, Władysława
Czytających: 3632
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Straciło ponad sto firm

Piątek, 19 czerwca 2020, 7:00
Aktualizacja: Czwartek, 25 czerwca 2020, 12:05
Autor: WAC
Region: Straciło ponad sto firm
Fot. CBŚP
Policjanci z wrocławskiego zarządu Centralnego Biura Śledczego Policji zatrzymali członków grupy przestępczej, którzy podejrzani są o to, że podszywając się pod legalnie działającą czeską firmę, wyłudzili blisko 2,5 mln zł od 106 podmiotów gospodarczych.

Z ustaleń śledztwa wynika, że członkowie grupy rozsyłali do przedsiębiorców, prowadzących działalność gospodarczą, oferty handlowe zawierające propozycje sprzedaży stali zbrojeniowej lub podobnych produktów. Zanim jednak miało dojść do rzekomej dostawy towaru, firmy były proszone o dokonanie przedpłaty na wskazany rachunek bankowy. Po otrzymaniu przedpłaty, średnio w wysokości około 23 tys. zł lub większej, urywał się wszelki kontakt, a także nie realizowano zamówienia.

Zebrany materiał dowodowy wskazuje, że pokrzywdzonych może być 106 podmiotów z całego kraju na łączną kwotę ok. 2,5 mln zł. Według śledczych - rachunki bankowe, na które trafiały pieniądze od poszkodowanych firm, były zakładane na osoby fizyczne m.in. będące tzw.  „słupami”. Grupa mogła działać od 2017 roku, a jej członkowie, aby ukryć przestępczą działalność zmieniali m.in. swoją tożsamość w sieci.

Na początku tego tygodnia policjanci przeprowadzili akcję na terenie woj. dolnośląskiego. Wówczas to zatrzymano trzy osoby i zabezpieczono dokumentację bankową, sprzęt komputerowy oraz nośniki danych informatycznych. Zabezpieczone przedmioty poddawane są dokładnej analizie przez policyjnych ekspertów.

W Prokuraturze Regionalnej we Wrocławiu zatrzymanym przedstawiono zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, prania pieniędzy pochodzących z przestępstw oraz oszustw. Dodatkowo dwóm osobom grozi odpowiedzialność za przestępstwa popełnione w warunkach recydywy. Na podstawie zebranego materiału dowodowego, Sąd Rejonowy dla Wrocławia Śródmieście podjął decyzję o zastosowaniu środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania wobec dwóch mężczyzn.

Twoja reakcja na artykuł?

36
63%
Cieszy
7
12%
Hahaha
1
2%
Nudzi
0
0%
Smuci
7
12%
Złości
6
11%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (31)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy pensje prezydentów miast, burmistrzów i wójtów są adekwatne do wykonywanej przez nich pracy?

Oddanych
głosów
498
Tak, to odpowiedzialna praca
15%
Dostają trochę za dużo
20%
Dostają o wiele za dużo
33%
To oburzające ile zarabiają
32%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group