• Piątek, 18 października 2019
  • Godz. 13:53
  • Imieniny: Juliana, Łukasza
  • Czytających: 7855
  • Zalogowanych: 19
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

Stawy pod nadzorem

Wiadomości: Jelenia Góra
Wtorek, 6 grudnia 2005, 0:00
Aktualizacja: Wtorek, 7 marca 2006, 10:31
Autor: TEJO
- Sami wymierzaliśmy sprawiedliwość kłusownikom i dzięki temu na razie nikt nam jeszcze ryb nie ukradł - mówi Jan Ogłaza, właściciel stawów hodowlanych w Podgórzynie. Ale licho nie śpi. Przed świętami karpie to pokusa dla złodziei.

W grudniu stawy, których w okolicach Jeleniej Góry nie jest mało, są pod szczególnym nadzorem. Powód? Bandy kłusowników, którzy liczą na łatwy łup w postaci hodowanych karpi. – Była to taka plaga, że sami postanowiliśmy z nią walczyć – nie kryje Jan Ogłaza, którego kłusownicy trapili szczególnie. Z sąsiadami czuwali przy stawach i łapali amatorów cudzej własności. Nie liczyli na pomoc straży rybackiej lub policji. – Nie powiem, co robiliśmy złodziejom, ale nauczka była na tyle skuteczna, że oduczyli się kraść rybę – usłyszeliśmy.

Tej jesieni Jan Ogłaza nie odnotował ani jednego przypadku kradzieży. A w analogicznych okresach ubiegłych lat bywało ich kilka.

Nadchodzące tygodnie mogą jednak stanowić pokusę dla nieuczciwych, którzy chcą rybę ukraść i zarobić. Kłusownicy działają nie tylko pod osłoną nocy, choć właśnie wówczas dochodzi najczęściej do prób kradzieży.
Przestępcy płoszą karpie i zapędzają je do rozstawionych sieci. Wprawnym złodziejom wystarczy pół godziny na udany połów. Co bardziej sprytni kradną wówczas, kiedy w telewizji jest ciekawy program.

- Kłusownicy liczą na brak ochrony. Zanim przystąpią do akcji, przez kilka dni obserwują stawy, sprawdzając zabezpieczenia – informują hodowcy karpi.
Przed Bożym Narodzeniem zwierają szyki i są bardziej czujni.

Jak mówią hodowcy, w okolicach stawów praktycznie nie widać patroli policji. Z kolei Społeczna Straż Rybacka sprawdza tylko wędkarzy, którzy łowią w akwenach należących do Polskiego Związku Wędkarskiego. Stawy należące do prywatnych hodowców jej nie interesują.

Jak się dowiedzieliśmy, za 5 kilogramów kradzionych karpi wystarczy zapłacić butelką wina. Z kolei cena kilograma karpia w uczciwej sprzedaży hurtowej to 8 złotych i 50 groszy.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1) Dodaj komentarz

~misiekjga 7-12-2005 21:02
Może tak organa ścigania zainteresowałyby się tym Panem który ma taki patent na prywatne wymierzanie sprawiedliwości - pod kątem kto mu go dał i czy sprawiedliwie go stosuje? Złodziejstwa oczywiście nie akceptuję, chyba że jest ono skutkiem głodu, np. własnych dzieci. Ciekawe jakie kary stosuje ten gościu? Może podtapia delikwentów, albo jedzą te karpie na surowo.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2019 Highlander's Group