Czwartek, 6 sierpnia
Imieniny: Jakuba, Sławy
Czytających: 4562
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Stary Zdrojowy będzie jak nowy

Wiadomości: Jelenia Góra
Poniedziałek, 24 lipca 2006, 0:00
Autor: TEJO
Fot. K. Piotrowski, Archiwum
Częściowo przeszklona przybudówka zaplecza Teatru Zdrojowego w Cieplicach to jeden z elementów modernizacji obiektu zaplanowanej na najbliższe dwa lata. Teatr ma gruntownie zmienić swoje oblicze.

O rozbudowie i unowocześnieniu placówki myśli się już od kilku lat, od kiedy klasycystyczny budynek jest główną siedzibą Sceny Animacji Teatru Jeleniogórskiego im. Norwida.
Przy okazji jest to jeden z najstarszych zachowanych zabytkowych teatrów uzdrowiskowych na Dolnym Śląsku.

W 2004 roku minister zdrowia wydał zgodę na modernizację. Konieczne to było, ponieważ teatr znajduje się w najbliższej strefie ochrony uzdrowiskowej. W tym roku rada miejska przyjęła budżet, w którym wygospodarowano pieniądze na remont i rozbudowę tego zabytku.

Teatr nie zmieni swojej zabytkowej fasady, która będzie odrestaurowana. Zostanie przebudowana scena, która nie spełnia dzisiejszych norm. Najważniejszym elementem remontu będzie budowa zaplecza teatru, częściowo przeszklonego.
– Powstaną tam kasy biletowe, foyer, garderoby dla aktorów, magazyny dla dekoracji oraz toalety dla publiczności – wylicza Bogdan Nauka, dyrektor Teatru Jeleniogórskiego. Będzie także kawiarenka.

Teraz w obiekcie nie ma ani toalet dla widzów, ani magazynów, w których można by składować dekoracje. Aktorzy narzekają na brak komfortu do pracy i stałego zaplecza.

Dyrekcja teatru już ma projekt i zgodę konserwatora zabytków. Rozbudowa i remont mają trwać sukcesywnie dwa lata. Początek prac jest przewidziany jeszcze na ten rok.

<b> Odrobina historii </b>
Dworsko-uzdrowiskowy teatr w parku jest najstarszym i jednym z nielicznych, zachowanych na Dolnym Śląsku zabytkowych teatrów.
Zbudowany w latach 1835 1836 z inicjatywy Johanna Nepomucena Schaffgotscha i kontynuowanej przez kolejnych potomków hrabiego: Leopolda Gotharda i Christiana Leopolda. Reprezentuje romantyczną odmianę klasycyzmu, inspirowanego dziełami Schinkla.
Autorem projektu był architekt z Legnicy, Albert Tollberg. Wzorcem budowli cieplickiej był projektowany przez Schinkla teatr w Berlinie.
Początkowo budynek funkcjonował jako teatr dworski, od 1840 przeznaczony był dla szerszego kręgu elitarnej publiczności. W 1880 roku przebudowano teatru, nadbudowanie trzeciego piętra, wprowadzenie płaskiego dachu.
Z inicjatywy Fryderyka Schaffgotscha w latach 1890 1918 przeprowadzono remont i konserwację teatru. Po 1945 r. na ścianach pomieszczeń powstały dekoracje malarskie bez stylistycznego powiązania z wystrojem teatru – podaje Studium historyczne Jeleniej Góry.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (10) Dodaj komentarz

~klepacz 24-07-2006 9:50
Jak to, nie ma toalet. Toalety są, o czym wzyscy dawni bywalcy tej placówki pamiętają. Jedynie przed kilkoma laty zabrakło gospodarza. Cały kompleks, kawiarnia i teatr został rozdzielony między dwóch właścieli. Toalety będące w łączniku obu budynków przypadły kawiarni, a teatr rzeczywiście pozostał bez tego zacnego przybytku. Szkoda, że beznadziejna polityka naszych lokalnych gospodarzy doprowadziła do takich sytuacji jak tutaj. Będąc rodowitym ciepliczaniniem widzę od lat, jak wszystkie wspaniałe obiekty sprzed lat kończą marnie swój żywot. Basen, korty,pierwotny charakter parku zdrojowego, ujeżdżalnia, muszla w Parku Norweskim, staw obok czy szpital to już niestety tylko wspomnienie. I tylko patrzeć, jak w centrum Cieplic powstanie jakaś ohydna biedrona lub inny lidl.
~rycho 24-07-2006 10:28
Klepacz,w zupełności się z Tobą zgadzam.Będzie ti Dziki ZachOd.Pozdrawiam.
~Michaił 24-07-2006 10:34
No to kampania trwa w najlepsze ludzie nie dajcie się robić w trąbe!
~ginko 24-07-2006 14:59
teatr pozostał bez toalet i bez kawiarenki bo miasto sprzedało je innemu właścicielowi. podobno chciano to odkupić tylko ten nowy chciał dużo,dużo wiecej. teraz miasto musi dobudowywać zaplecze. gratulujmy sobie józefa kusiaka
~kuracjusz 24-07-2006 16:52
Jeżeli od 2 lat planuje się rozbudowę teatru to ileż lat musi upłynąc aby plany zostały chociaż w części zrealizowane.Gratuluje rozmachu i skutecznosći radzie miejskiej Jeleniej Góry.Prawdopodobnie kupi to jakiś inwestor zagraniczny i znowu sukces.
~klepacz 24-07-2006 18:16
Jak zwykle, czego nasi rządzący nie tkną, to i tak nic z tego nie wychodzi. Najpierw dopuszcza się do degradacji tego, co już istnieje, bo nie umie się znależć funduszy na opiekę nad tym, a kiedy stanie się już kupą gruzu, wymyśla się robudowy, dobudowy i całkiem nowe rzeczy, by tylko móc się pochwalić swoimi "osiągnięciami". Wtedy dziwnym trafem znajdują się pieniądze.
~kazimierzp 24-07-2006 20:21
Teatr i Kawiarnia zdrojowa były własnością Uzdrowiska Cieplice!!! Miasto przejęło za długi teatr, ale juz kawiarni nie zdołało gdyż Uzdrowisko sprzedało ją wcześniej prywatnej osobie za gotówkę! Ta transakcja Uzdrowiska kilku członków Zarządu Miasta (z czasów gdy ta transakcja została przeprowadzona) mocno niektórych z nas wk... Niestety tej transakcji sprzedaży kawiarni nie udało się powstrzymać, a szkoda, gdyż dawna galeria (czyli dzisiejsza kawiarnia) wybudowana w stylu palladiańskim i jeden z najciekawszych obiektów teatralnych w świecie stanowią jedną funkcjonalną całość!!! Ten pomysł z rozbudową teatru od strony wschodniej jest jedynie ratowaniem funkcjonalności tej placówki. Dlatego miły Klepaczu i inni mili forumowicze! Zanim zaatakujecie to sprawdźcie w co, czy w kogo trzeba walić! Bo tak trochę wychodzi, że kulą w płot! Zawsze byłem przeciwnikiem państwa w państwie, a takim w organiźmie miasta jest "państwowe uzdrowisko"!!!
~klepacz 25-07-2006 9:10
Szanowny kazimierzup, śmiem w dalszym ciągu twier- dzić, że przyczyną opisanego stanu rzeczy jest przede wszystkim brak dobrego gospodarza w mieście. Uzdrowisko dawało szansę na rozwój Jeleniej Góry, więc powinno się o nie dbać. Tym bardziej, że na naszą skalę było jednym z większych pracodawców. Nie strzelam kulą w płot, bowiem tak myśli znaczna część naszego grodu, brak nam dobrego gospodarza i to na przestrzeni wielu lat. Cały charakter uzdrowiskowej miejscowośi został zniszczony właśnie takimi nie przemyślanymi działaniami. Liczą się małe partykularne interesy. Obecni włodarze oburzają sie na wszelką krytykę, ale ich rolą jest wyciąganie z niej konstruktywnych wniosków. Zatrudniają przecież fachowców z różnych dziedzin. Niech ruszą głową miejscowi architekci, planiści, historycy i inni.
~Walenrod 25-07-2006 10:02
Bez przesady z tymi fachowcami...
~Sgt.ColonAM 25-07-2006 11:25
A jak wygląda park. Głupie nasadzenia świerkami jakby to był las.A w kawiarni zdrojowej na pełny regulator wyje jakaś pop muzyka. Tam się juz nie chce chodzić. Można dalej krytykowac ale po co widac , że towarzycho oc Kusiaka i Czernow na niczym się nie zna. Proponuję iść na wybory i zaryzykować, może Prystrom będzioe lepszym.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group