Wtorek, 31 stycznia
Imieniny: Jana, Marceliny
Czytających: 5859
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Start poetyckiego „Lata w Teatrze”

Poniedziałek, 5 lipca 2010, 14:35
Aktualizacja: Wtorek, 6 lipca 2010, 7:17
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Start poetyckiego „Lata w Teatrze”
Fot. TEJO
Około trzydziestu młodych adeptów sceny rozpoczęło dziś trzynastodniowe przygotowania do spektaklu, który dwukrotnie obejrzą widzowie na scenie Teatru im. Norwida w Jeleniej Górze. Wszystko z ramach trzeciej już jeleniogórskiej edycji ogólnopolskich warsztatów „Lato w Teatrze”, pod patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytutu Teatralnego im. Raszewskiego w Warszawie.

- Zazdroszczę wam, bo ja muszę jechać na wakacje, a wy będziecie tu przeżywać fascynującą przygodę ze sztuką – mówił do młodzieży Bogdan Koca, dyrektor Teatru im. Norwida. Dodał też, że warsztaty są bardzo pouczające nie tylko dla uczestników, lecz także dla prowadzących. Koordynator przedsięwzięcia, aktor i edukator Tadeusz Wnuk przybliżył młodzieży ideę spektaklu, nad którym przez prawie dwa tygodnie wszyscy będą pracowali. - Jest to człowiek, który ma tak wielką pasję, umiejętności i doświadczenie, że na pewno na tym skorzystacie bardziej niż inni w całej Polsce - powiedział o Tadeuszu Wnuku Bogdan Koca.

Podstawą sztuki pod roboczym tytułem „Impresja” będą dzieła Artura Rimbaud, „przeklętego” poety francuskiego symbolizmu. To widowisko łączące w sobie wszystkie narzędzia teatralne służące wyrażeniu emocji bohaterów, którzy w sposób subiektywny odbierają świat w całej jego złożoności – zapowiada Tadeusz Wnuk. – Chcemy za pomocą działań artystycznych znaleźć odpowiedź na pytania o sens przyjaźni, lojalności, miłości używając swojego ciała jako środek wyrazu artystycznego i osobistej wypowiedzi – dodaje.

Nowością będzie praca młodzieży przy wszystkich elementach przygotowań do widowiska. Uczestnicy, uczniowie szkół licealnych, zostaną podzieleni na grupy. Oprócz tego, że wszyscy wezmą udział w spektaklu i pojawią się na norwidowskiej scenie, będą – wspólnie z prowadzącymi – przygotowywali spektakl także od strony technicznej.

Pod okiem instruktorów: scenografa Janusza Kijańskiego i Marka Oleksego, realizatora multimediów, powstanie oprawa scenograficzna „Impresji”. Dorota Fruba-Wiśniewska oraz Jowita Bednarek poprowadzą grupę promocyjno-dziennikarską, pokierują młodzieżą w sprawach marketingu i „wypromowania” sztuki. Opracują ulotki i afisze.

Przygotowaniem aktorskim i muzycznym zajmie się Tadeusz Wnuk. Monika Strzelczyk, dla której będzie to debiut w jeleniogórskim „Lecie w Teatrze”, ukierunkuje młodzież pod względem choreografii. Ruch sceniczny będzie bowiem jednym z wielu istotnych elementów przygotowywanego widowiska.

– Stworzymy opowieść o młodości z jej niezaprzeczalnymi prawami do poszukiwań własnej drogi ku nieznanemu ku wolności. Dzięki wyobraźni namalujemy historię poszczególnych bohaterów w odniesieniu do świata poety młodego pokolenia symbolistów francuskich Artura Rimbaud i jego dzieł: wiersza „Statek pijany” i poematu „Dzieciństwo” – tłumaczy T. Wnuk.

Wszystko w tym spektaklu będzie budowane od podstaw. – Nie będziemy grzebać w teatralnych garderobach. Zadaniem młodzieży będzie wykreowanie spektaklu z każdym jego elementem, z kostiumami włącznie. Oczywiście pomogą przy tym prowadzący.

Dziś miały miejsce pierwsze zajęcia. Monika Strzelczyk przeprowadziła ćwiczenia relaksacyjno-rozluźniające. Tadeusz Wnuk – muzyczne. Jednym z trudniejszych elementów było nauczenie się panowania nad głosem w ruchu. W tym celu młodzi ludzie chodzili na czworaka śpiewając. Sporo było przy tym śmiechu. Na scenie - pierwsze prace montażowe scenografii, o którą zatroszczył się Janusz Kijański. Młodzież otrzymała też torby z gadżetami Lata w Teatrze.

Tadeusz Wnuk przypomniał, że LWT jest przede wszystkim zabawą. – Teatr jest po to, żeby ludzi otworzyć, a nie zamykać. Nie bójcie się więc wyrażania swojej emocji. Nie bójcie się, że coś zrobicie źle! – zachęcał młodzież aktor. Dzięki LWT buduje się bowiem nie tylko pasję teatru, lecz także stwarza okazję do pokonania barier mentalnych. Młodzi ludzie mają szansę na zaistnienie. Przy okazji rodzą się przyjaźnie. Powstaje więź ze sztuką, która z całą pewnością znacznie poszerza horyzonty człowieka właśnie wchodzącego w wiek dojrzały.

Relacja z drugiego dnia warsztatów – jutro. Patronami Lata w Teatrze są: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Teatralny im. Raszewskiego w Warszawie. Pomogło też Miasto Jelenia Góra. Patroni medialni: Polskie Radio Program Pierwszy, miastodzieci.pl, Jelonka.com, Polska Gazeta Wrocławska, Muzyczne Radio, e-teatr.

Instruktorzy:

Monika Strzelczyk– grupa aktorska
Absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie na Wydziale Aktorskim. Studiowała również muzykologię, historię sztuki oraz psychoanalizę na J.W.Gothe Universitaet we Frankfurcie nad Menem. Mieszkając w różnych krajach (Francja, Niemcy, Hiszpania oraz Australia) kształciła swoje zdolności artystyczne biorąc udział w wielu warsztatach. Współpracowała z francuskim teatrem ruchowym Materia Prima, oraz z Teatrem Cinema z Michałowic. Jest współzałożycielem Teatru Dichotomia .

Tadeusz Wnuk – grupa muzyczna
Absolwent wydziału wokalno-aktorskiego Akademii Muzycznej we Wrocławiu; aktor, reżyser, pedagog teatralny; założyciel Młodzieżowej Sceny Dramatycznej przy Teatrze im C.K. Norwida w Jeleniej Górze; koordynator projektu resocjalizacyjno-edukacyjnego „Teatr za murem” w Areszcie Śledczym w Jeleniej Górze, Międzynarodowych Warsztatów młodzieży uzdolnionej artystycznie „Magic Net”; opiekun artystyczny projektu „Lato w Teatrze”, „Teatr i Szkoła”; inicjator pracy artystycznej wśród dzieci i młodzieży. Znany z wielu świetnych kreacji na scenie Teatru im. Norwida. Ostatnio oklaskiwany za rolę Jana w „Drugim zwarciu” J. Łukosza w reż. Jacka Zembrzuskiego.

Janusz Kijański – grupa kostiumowo-scenograficzna
Absolwent Akademii Sztuk Pięknych i Architektury w Krakowie na wydziałach Architektury/ Architektury Wnętrz i Projektowania Plastycznego - dyplomy 1976, 1977. Realizuje prace w zakresie: architektury, architektury wnętrz, architektury krajobrazu, malarstwa, rzeźby, grafiki, sztuki użytkowej, scenografii filmowej, telewizyjnej i teatralnej. Jest autorem scenografii i kostiumów do 6 filmów fabularnych i ponad 50 realizacji teatralnych i telewizyjnych. Jego świetna scenografia do spektaklu Aliny Obidniak „Sztukmistrz” była jednym z najmocniejszych punktów tego przedstawienia.

Dorota Fruba-Wiśniewska – grupa promocyjna
specjalista ds. marketingu, studentka psychologii zarządzania; były pracownik w Dziale Promocji i Organizacji Widowni Teatru Jeleniogórskiego; pracuje podczas realizacji widowisk teatralnych, współpracuje z mediami, prowadzi lekcje teatralne, organizuje imprezy kulturalne; prowadziła grupę warsztatową „Lato w Teatrze 2008,2009

Jowita Bednarek – grupa promocyjna
Absolwentka Akademii Ekonomicznej im. Oskara Langego we Wrocławiu Kierunek: Marketing i Zarządzanie; pracownik Biura Organizacji i Widowni Teatru im Cypriana Kamila Norwida w Jeleniej Górze

Marek Oleksy – grupa techniczna
Realizator multimedialnych scenografii oraz wideo, dźwięku i światła współpracujący z Teatrem Animacji, Maską, Bombażem, Teatrem im. C.K. Norwida w Jeleniej Górze, Teatrem Naszym i Cinema w Michałowicach oraz warszawskim A3, a także kabaretem PAKA. Organizator MF Filmowego „ZOOM – ZBLIŻENIA” w Jeleniej Górze. Prowadzi klub filmowy „ZOOM”, Młodzieżową Redakcję Telewizyjną „ODKurzacz” i „odex” w Jeleniej Górze. Organizuje i prowadzi międzynarodowe warsztaty filmowe.

W tegorocznej edycji projektu biorą udział:
Centrum Kultury i Wypoczynku w Andrychowie, Białostocki Teatr Lalek, Stowarzyszenie Teatr Okno w Białymstoku, Stowarzyszenie Proartystyczne „Integracja” w Częstochowie, Stowarzyszenie DE-NOVO w Dynowie, Teatr Muzyczny im. D. Baduszkowej w Gdyni, Teatr im. C. K. Norwida w Jeleniej Górze, Zdrojowy Teatr Animacji w Jeleniej Górze, Górnośląskie Centrum Kultury w Katowicach, Bałtycki Teatr Dramatyczny im. Słowackiego w Koszalinie, Teatr im. H. Modrzejewskiej w Legnicy, Opolski Teatr Lalki i Aktora im. Alojzego Smolki, Uczniowski Klub Sportowy „Jocker” przy Zespole Szkół nr 1 w Oświęcimiu, Nowy Teatr im. Witkacego w Słupsku, Teatr Lalek Pleciuga w Szczecinie, Stowarzyszenie Teatr Wiczy w Toruniu, Teatr Baj Pomorski w Toruniu, Wałbrzyski Ośrodek Kultury, Teatr Rozmaitości (TR Warszawa), Teatr Polski we Wrocławiu.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Podwyżka goni podwyżkę. Damy radę jeszcze to udźwignąć?

Oddanych
głosów
960
Tak
20%
Nie
70%
Jeszcze nie wiem
10%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group