Poniedziałek, 14 czerwca
Imieniny: Elizy, Michała
Czytających: 6275
Zalogowanych: 12
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Stały ołtarz poświęcony. W kapłański jubileusz

Czwartek, 12 maja 2011, 21:29
Aktualizacja: Piątek, 13 maja 2011, 15:04
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Stały ołtarz poświęcony. W kapłański jubileusz
Fot. TEJO
Kilkudziesięciu kapłanów uczestniczyło w uroczystości poświęcenia stałego ołtarza w bazylice świętych Erazma i Pankracego, która dokonała się dziś w dniu jednego z patronów – świętego Pankracego. Eucharystię koncelebrowaną przez kilkudziesięciu kapłanów pod przewodnictwem księdza biskupa Stefana Cichego, ordynariusza diecezji legnickiej, połączono z jubileuszem ćwierćwiecza kapłaństwa księdza Bogdana Żygadło, proboszcza miejscowej parafii.

Było to preludium przed zapowiedzianymi na niedzielę uroczystościami nadania farze jeleniogórskiej tytułu i godności bazyliki mniejszej. Dziś wnętrze fary wypełniło się wiernymi. Uczestniczyli we Mszy Świętej, podczas której dokonała się kluczowa ceremonia, aby jeleniogórska świątynia mogła stać się bazyliką: poświęcenie ołtarza stałego, który w ostatnich dniach został zamontowany w prezbiterium.

Zanim się to jednak dokonało, ksiądz jubilat Bogdan Żygadło, który – w procesji eucharystycznej – wszedł do kościoła z innymi duchownymi pod przewodnictwem księży biskupów celebransów Stefana Cichego i Marka Mendyka, podziękował wiernym za przybycie. Przywitał hierarchów i innych kapłanów – w tym swoich kolegów, z którymi 25 lat temu we wrocławskiej katedrze przyjmował święcenia prezbiteriatu. Przybyli także księża z rodzinnej miejscowości jubilata oraz jego rodzina. Zaproszenie zostało także skierowane do księży, którzy posługiwali w parafii świętych Erazma i Pankracego. Wśród duchownych był, między innymi, poprzednik księdza Bogdana Żygadło, ksiądz prałat Franciszek Krosman.

Jubilat przywitał także samorządowców: Marcina Zawiłę, prezydenta Jeleniej Góry, wicemarszałka województwa dolnośląskiego Jerzego Łużniaka, byłego prezydenta Marka Obrębalskiego. W ławkach usiedli także radni miejscy z przewodniczącym Jerzym Lenardem na czele. Był komendant miejski policji inspektor Zbigniew Ciosmak.

Przed mszą kapłani nie całowali – zgodnie z tradycją – ołtarza. Dopiero po ceremonii uczynił to duszpasterz diecezji ksiądz biskup Stefan Cichy. W homilii ordynariusz snuł refleksje o ołtarzu jako symbolu Chrystusa – znaku łączności między niebem a ziemią. Mówił też, że to właśnie przed ołtarzem gromadzi się lud Boży, który jest radością dla Pana i kapłana.

Uroczystość poświęcenia ołtarza stałego polegała na namaszczeniu nieudekorowanego stołu eucharystycznego krzyżmem świętym. Później nastąpiły odkadzenie, dekoracja oraz iluminacja ołtarza. Wszystko podczas wyjątkowo uroczystej Eucharystii w większości śpiewanej. Podczas modlitwy powszechnej zabrzmiała Litania do Wszystkich Świętych.

Kiedy już Eucharystia dobiegała końca, nadeszła pora na składanie życzeń księdzu jubilatowi. Powinszowania padły ze strony służby ołtarza, młodzieży, rady parafii oraz samorządowców. – Dziękujemy za to, że ksiądz jest i że jest taki, jaki jest – powiedział prezydent Jeleniej Góry Marcin Zawiła, który wraz z Jerzym Łużniakiem wręczył jubilatowi pięknie oprawiony egzemplarz „Quo vadis” Sienkiewicza. Szef Jeleniej Góry dodał, że ksiądz Bogdan ma niezwykły dar jednoczenia ludzi, a także wykazał troskę o stan świątyni, która w legendarnej 900-letniej historii miasta ma znaczenie szczególne, bo to właśnie tu znalazł się jedyny dowód na tak dawny rodowód grodu Krzywoustego (napis z datą 1108).

Bardzo wzruszony ksiądz Bogdan Żygadło dziękował za życzenia. – Wszystkim Wam Bóg zapłać. Niech Pan Bóg będzie dla was największą nagrodą – powiedział kapłan jubilat dziękując zarówno księżom i siostrom zakonnym, którzy całą noc zdobili kościół jak i wszystkim przyjaciołom parafii, którzy na co dzień wspierają świątynię. Oprawę muzyczną mszy – oprócz organów – zapewnił chór pod dyrekcją Bernarda Stankiewicza.

Jutro (piątek, 13 maja) o godz. 10 w Książnicy Karkonoskiej zacznie się konferencja naukowa zatytułowana „Parafialny kościół miejski w Jeleniej Górze. Historia i teraźniejszość”. W ten sam dzień o godz. 19 w farze zabrzmią koncerty w hołdzie Janowi Pawłowi II. Na organach zagra Marta Niedźwiecka. Będzie można także wysłuchać Misterium „Ukryty ja” opartego na tekstach Karola Wojtyły z muzyką Stanisława Fijałkowskiego.

Kompozytor poprowadzi Orkiestrę Filharmonii Dolnośląskiej. Zaśpiewają: Lora Szafran, Anna Serafińska, Marek Bałata i Janusz Szrom oraz Chór Kameralny Senza Rigore. Narracja – Jacek Paruszyński. Od piątku do niedzieli w Szkole Podstawowej nr 2 w Jeleniej Górze odbędą się warsztaty muzyczne śpiewu gregoriańskiego.

W Wigilię zasadniczych uroczystości (sobota, 14 maja) o godz. 20 zaczną się nieszpory i czuwanie przy relikwiach świętych patronów, którym towarzyszyć będą śpiewy gregoriańskie. Z kolei w niedzielę (15 maja) o godz. 17. 30 z placu Ratuszowego do kościoła farnego przemaszeruje orkiestra dęta przy Filharmonii Dolnośląskiej, której koncert towarzyszyć będzie odsłonięciu tablicy pamiątkowej.

O godz. 18. 00 zacznie się uroczysta Eucharystia pod przewodnictwem JE księdza kardynała Antonia Canízaresa Llovera, profekta Watykańskiej Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. Podczas mszy nastąpi ogłoszenie Tytułu i Godności Bazyliki Mniejszej dla kościoła pw. świętych Erazma i Pankracego w Jeleniej Górze.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (27) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group