Niedziela, 25 października
Imieniny: Darii, Kingi
Czytających: 4326
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Stały ołtarz poświęcony. W kapłański jubileusz

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Czwartek, 12 maja 2011, 21:29
Aktualizacja: Piątek, 13 maja 2011, 15:04
Autor: TEJO
Fot. TEJO
Kilkudziesięciu kapłanów uczestniczyło w uroczystości poświęcenia stałego ołtarza w bazylice świętych Erazma i Pankracego, która dokonała się dziś w dniu jednego z patronów – świętego Pankracego. Eucharystię koncelebrowaną przez kilkudziesięciu kapłanów pod przewodnictwem księdza biskupa Stefana Cichego, ordynariusza diecezji legnickiej, połączono z jubileuszem ćwierćwiecza kapłaństwa księdza Bogdana Żygadło, proboszcza miejscowej parafii.

Było to preludium przed zapowiedzianymi na niedzielę uroczystościami nadania farze jeleniogórskiej tytułu i godności bazyliki mniejszej. Dziś wnętrze fary wypełniło się wiernymi. Uczestniczyli we Mszy Świętej, podczas której dokonała się kluczowa ceremonia, aby jeleniogórska świątynia mogła stać się bazyliką: poświęcenie ołtarza stałego, który w ostatnich dniach został zamontowany w prezbiterium.

Zanim się to jednak dokonało, ksiądz jubilat Bogdan Żygadło, który – w procesji eucharystycznej – wszedł do kościoła z innymi duchownymi pod przewodnictwem księży biskupów celebransów Stefana Cichego i Marka Mendyka, podziękował wiernym za przybycie. Przywitał hierarchów i innych kapłanów – w tym swoich kolegów, z którymi 25 lat temu we wrocławskiej katedrze przyjmował święcenia prezbiteriatu. Przybyli także księża z rodzinnej miejscowości jubilata oraz jego rodzina. Zaproszenie zostało także skierowane do księży, którzy posługiwali w parafii świętych Erazma i Pankracego. Wśród duchownych był, między innymi, poprzednik księdza Bogdana Żygadło, ksiądz prałat Franciszek Krosman.

Jubilat przywitał także samorządowców: Marcina Zawiłę, prezydenta Jeleniej Góry, wicemarszałka województwa dolnośląskiego Jerzego Łużniaka, byłego prezydenta Marka Obrębalskiego. W ławkach usiedli także radni miejscy z przewodniczącym Jerzym Lenardem na czele. Był komendant miejski policji inspektor Zbigniew Ciosmak.

Przed mszą kapłani nie całowali – zgodnie z tradycją – ołtarza. Dopiero po ceremonii uczynił to duszpasterz diecezji ksiądz biskup Stefan Cichy. W homilii ordynariusz snuł refleksje o ołtarzu jako symbolu Chrystusa – znaku łączności między niebem a ziemią. Mówił też, że to właśnie przed ołtarzem gromadzi się lud Boży, który jest radością dla Pana i kapłana.

Uroczystość poświęcenia ołtarza stałego polegała na namaszczeniu nieudekorowanego stołu eucharystycznego krzyżmem świętym. Później nastąpiły odkadzenie, dekoracja oraz iluminacja ołtarza. Wszystko podczas wyjątkowo uroczystej Eucharystii w większości śpiewanej. Podczas modlitwy powszechnej zabrzmiała Litania do Wszystkich Świętych.

Kiedy już Eucharystia dobiegała końca, nadeszła pora na składanie życzeń księdzu jubilatowi. Powinszowania padły ze strony służby ołtarza, młodzieży, rady parafii oraz samorządowców. – Dziękujemy za to, że ksiądz jest i że jest taki, jaki jest – powiedział prezydent Jeleniej Góry Marcin Zawiła, który wraz z Jerzym Łużniakiem wręczył jubilatowi pięknie oprawiony egzemplarz „Quo vadis” Sienkiewicza. Szef Jeleniej Góry dodał, że ksiądz Bogdan ma niezwykły dar jednoczenia ludzi, a także wykazał troskę o stan świątyni, która w legendarnej 900-letniej historii miasta ma znaczenie szczególne, bo to właśnie tu znalazł się jedyny dowód na tak dawny rodowód grodu Krzywoustego (napis z datą 1108).

Bardzo wzruszony ksiądz Bogdan Żygadło dziękował za życzenia. – Wszystkim Wam Bóg zapłać. Niech Pan Bóg będzie dla was największą nagrodą – powiedział kapłan jubilat dziękując zarówno księżom i siostrom zakonnym, którzy całą noc zdobili kościół jak i wszystkim przyjaciołom parafii, którzy na co dzień wspierają świątynię. Oprawę muzyczną mszy – oprócz organów – zapewnił chór pod dyrekcją Bernarda Stankiewicza.

Jutro (piątek, 13 maja) o godz. 10 w Książnicy Karkonoskiej zacznie się konferencja naukowa zatytułowana „Parafialny kościół miejski w Jeleniej Górze. Historia i teraźniejszość”. W ten sam dzień o godz. 19 w farze zabrzmią koncerty w hołdzie Janowi Pawłowi II. Na organach zagra Marta Niedźwiecka. Będzie można także wysłuchać Misterium „Ukryty ja” opartego na tekstach Karola Wojtyły z muzyką Stanisława Fijałkowskiego.

Kompozytor poprowadzi Orkiestrę Filharmonii Dolnośląskiej. Zaśpiewają: Lora Szafran, Anna Serafińska, Marek Bałata i Janusz Szrom oraz Chór Kameralny Senza Rigore. Narracja – Jacek Paruszyński. Od piątku do niedzieli w Szkole Podstawowej nr 2 w Jeleniej Górze odbędą się warsztaty muzyczne śpiewu gregoriańskiego.

W Wigilię zasadniczych uroczystości (sobota, 14 maja) o godz. 20 zaczną się nieszpory i czuwanie przy relikwiach świętych patronów, którym towarzyszyć będą śpiewy gregoriańskie. Z kolei w niedzielę (15 maja) o godz. 17. 30 z placu Ratuszowego do kościoła farnego przemaszeruje orkiestra dęta przy Filharmonii Dolnośląskiej, której koncert towarzyszyć będzie odsłonięciu tablicy pamiątkowej.

O godz. 18. 00 zacznie się uroczysta Eucharystia pod przewodnictwem JE księdza kardynała Antonia Canízaresa Llovera, profekta Watykańskiej Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. Podczas mszy nastąpi ogłoszenie Tytułu i Godności Bazyliki Mniejszej dla kościoła pw. świętych Erazma i Pankracego w Jeleniej Górze.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (27) Dodaj komentarz

~.blah 12-05-2011 22:03
Lepiej wyłączyć komentarze bo zaraz ta lewacka banda się zejdzie.
~jelgór 12-05-2011 22:19
ile już mamy bazylik w diecezji?
~... 12-05-2011 22:28
Mamy jedną, ta w Jeleniej Górze będzie druga!
Piipi Jelonkowa 12-05-2011 22:28
.. to oznacza,że opłaty kościelne będą teraz .. bazylikowe ? ~Wspomniany kościół jest przy pl.Kościelnym .. czy również będze dokonana zmiana na pl.Bazylikowy ?
~erg 12-05-2011 22:44
Niezorientowanym wyjaśniam : bazylika - toteż kościół,więc nie ma powodu zmieniać nazwy Placu Kościelnego. "W architekturze chrześcijańskiej - kościół wielonawowy, zbudowany zwykle na planie prostokąta lub rzadziej krzyża, w którym nawą główną jest nawa środkowa, wyższa i szersza od pozostałych. Wnętrze oświetlone rzędami okien umieszczonych ponad dachami naw bocznych. Stanowi najczęstszy typ kościoła i przeciwieństwo kościoła halowego. 2. Kościół wyróżniony wg. prawa kanonicznego. Wiesz już,Piipi?
~pipi lamsz.. 12-05-2011 23:39
A po co ten kyrk???
~Belzebub 12-05-2011 23:59
http://www.youtube.com/watch?v=K2isBQSYTl0
~ZABOBRZANIN 13-05-2011 7:00
1/10-ta przyszła się wyspać, a 1/10-ta obracać oczami aby na zdjęciach ładnie wyszło !
~Panika 13-05-2011 7:32
do `jelgór: mamy 7 bazylik na dolnym śląsku, ta, w jeleniej górze będzie 8-a
~O Boże ! 13-05-2011 8:39
Gdzie są prawdziwi katolicy , którzy idą drogą wskazaną przez Pana ? Uczciwi , pobożni ,prawi i przyjażni bliżniemu ("Kochaj bliżniego swojego jak siebie samego").Patrząc na pierwsze ławki kościelne , siedzą wyznawcy mamony i hasła :"Kochaj samego siebie i najbliższych".
Piipi Jelonkowa 13-05-2011 10:42
..do - [~Erg ] ..~Dzięki ! .. bo lubię ten pl.Kościelny ! Słyszałam,że przyjedzie na wspomianą "nominację" kard.Antonio Cañizoares Llovera,który w jednym z Interview potępił władze hiszpanskie do przyznania tamtejszym kobietom prawa do usuwania ciąży .. mówiąc " usuwanie ciąży jest upadkiem człowieczenstwa".ale co do molestrowania przez duchownych niewinnych dzieci to powiedział .."kościół powinien przeprosic ofiary"
~Wstyd? 13-05-2011 13:22
Z czego są zrobione te szatki. Nie ma co, kler nam się ubogacił. Czy jelonka ma jakieś zdjęcia parku samochodowego owych księży. Mam nadzieję, że z Kurii nie przyjechali byle czym. Bo byłby wstyd! l
~infor 13-05-2011 13:34
ale w Diecezji Legnickiej, jeleniogórska bazylika będzie dopiero drugą po bazylice w Krzeszowie...
~Duch 13-05-2011 13:40
Widza niewątpliwie porusza uduchowiona twarz Łużniaka. O czymś wzniosłym pewnie myśli.
~mmmmmmm 13-05-2011 15:00
Nikt nikogo nie zmusza do chodzenia do kościoła, żyjemy w wolnym kraju,do Zabobrzanin... tak tak.....przyszliśmy się wyspać i fajnie wyjść na zdjęciach a co nie wolno ? kurcze tak się ustawiałam a mi zdjęcia nie zrobili aj jaka szkoda.
~ 13-05-2011 15:05
DOLNOŚLĄZAK. Bazylika mniejsza. Forma skrócona - Bazyliszka. Jubileusz 25-lecia wielebnego zbiegł sie w czasie z innym jubileuszem 85-lecia. Warto wspomnieć - przy okazji "bazyliszkowych" uroczystości - o wojnie Polsko-Polskiej sprzed lat. Wszak wybory parlamentarne tuż tuż a zwolennicy "zaprzyjaźnionych" partyjek staja naprzeciw siebie w pełnym rynsztunku. Zwolennicy obydwu "zaprzyjaźnionch" stron uzyskają stosowne błogosławieństwo. Jest to możliwe. Przed wyruszeniem do wyborczej walki - Erazm pobłogoslawi jednych, a Pankracy drugich. Dzięki temu Kotlina - ku zadowoleniu wszystkich - zabarwi się na czerwono.
~do blah 13-05-2011 15:15
"Lewacka banda"-język miłości katolika.Z prawa czy lewa to wszyscy jesteśmy Polakami. Zabobon i wiara,jaka różnica?
~MariaNAnna 13-05-2011 19:47
Szkoda że na uroczystości pojawiły się osoby które nie mają nic wspólnego z Kościołem i uciekają od niego a całe wydarzenie traktują jako okazję do wylansowania własnej osoby. Do tego czynni "politycy" nie powinni być służbą Ołtarza. Ech.
~ania 3 14-05-2011 10:23
A ja chodzę do kościoła spotkać się z Panem Jezusem , tak szczerze to nie obchodzi mnie polityka, jestem ponad to wszystko!!!!!!!!!
~socjalista 14-05-2011 16:24
do >blach ;zapomniałeś o masonach ,cyklistach ,ONRwcach ,mocherach,agnostykach,racjonalistach,całej masię "wykluczonych" ale nimi zajmie się nowy minister,a co powiesz o d...ntach sutannowych.ania 3 chodzisz na schadzki z Jezusem,? a ja myślałem że do kościoła chodzi się po slowo Boże ,i spotkanie z Bogiem.
~ania 3 14-05-2011 23:08
Słyszałeś socjalisto o trójcy przenajświętszej? Bóg Ojciec Syn Boży i Duch Święty? Tak, chodzę spotkać się z Jezusem, poczytaj ewangelię to zrozumiesz, widać że z wiarą nie masz nic wspólnego więc się raczej nie wypowiadaj i nie kpij. Msza Święta przypomina Ci schadzkę?
~kościelny 15-05-2011 7:57
alleluja i do przodu
~ 15-05-2011 15:08
14-05-2011 10:23 | ~ania 3 | spotykasz się z Panem Jezusem??? a co na to Maria Magdalena? nie jest zazdrosna?
~socjalista 15-05-2011 15:46
Faustyna też się spotykała ,zacznij pisać dzienniczek.Może się przyda.Ja uczestniczę w nabożeństwach,to tak dla formalności.Jak wierzysz w Trójcę Św.to po co Ci święci ,obrazy, relikwie itp.Kiedy ostatnio miałaś Biblie w ręce? Życzę Ci dobrej lektury.
~socjalista 16-05-2011 11:53
>ania 3 >polecam lekturę .Racjonalista.pl .Polska religijność - efekty katechizacji.
~ania 3 16-05-2011 23:19
Jakoś trudno mi uwierzyć w to że uczestniczysz w nabożeństwach i tak kpisz z św. Faustyny.....smutne....z Pana Jezusa.....nie wiem kim jesteś ale na pewno nie chrześcijaninem......z Ducha Świętego pewnie też sobie kpisz...mhm.....nie.....ty nie jesteś człowiekiem wierzącym, po raz pierwszy ktoś kpi z wiary a jednocześnie twierdzi że uczestniczy w nabożeństwach.Nie ma Trójcy przenajświętszej? kłania się Pierwsza Komunia św. i podstawowe prawdy wiary do Pisma św. to jeszcze u Ciebie daleka droga chłopczyku.......
~ 17-05-2011 20:44
~ania 3 mylnie zakładasz, że każdy jest wierzący. wyobraź sobie, że można nie wierzyć!!! zaskoczona?

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group