Środa, 12 sierpnia
Imieniny: Klary, Juliana
Czytających: 5234
Zalogowanych: 11
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Średniowieczny śmietnik skarbcem dla archeologa – video

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Poniedziałek, 18 maja 2009, 15:33
Aktualizacja: Wtorek, 19 maja 2009, 7:50
Autor: TEJO
Fot. TEJO
Tomasz Miszczyk, archeolog z Muzeum Karkonoskiego, poprowadził dziś uczestników kolejnej wycieczki z cyklu poznawania tajemnic Jeleniej Góry po miejscach, w które w średniowieczu tętniły życiem i stanowiły podwaliny późniejszej stolicy Karkonoszy. – Najcenniejsze dla archeologicznej eksploracji są stare śmietniska i szalety – mówił prowadzący.

Na imprezę edukacyjną zorganizowaną przez Biuro Wystaw Artystycznych, przyszło sporo dorosłych wycieczkowiczów, ale dominowali młodzi ludzie z jeleniogórskich gimnazjów. Tomasz Miszczyk zaczął od placu Ratuszowego, gdzie zaczęła się kształtować Jelenia Góra i w chwili, kiedy pojawiła się pierwsza wzmianka o stolicy Karkonoszy, musiał już istnieć rynek. – Z początku była tu zabudowa drewniana, murowana i kamienna pojawiła się dopiero po Wojnie Trzydziestoletniej – mówił przewodnik.

Pierwotnie rynek nie miał ratusza w środku. Jego funkcję spełniała jedna z kamienic najpewniej w północnej pierzei. Pierwszy ratusz nie zachował się do dziś: wskutek błędów konstrukcyjnych runął bowiem pod koniec lutego 1739 roku, a do katastrofy, w której zginęły trzy osoby, przyczynił się huraganowy wiatr. – Zachowała się tylko jedna rycina starego magistratu: powstała 100 lat po jego zawaleniu, więc nie mamy pewności, jak on wyglądał. Wiemy jedynie, jak był ustawiony, a to dzięki badaniom archeologicznym przeprowadzonym w piwnicach ratusza na początku XXI wieku – wyjaśnił Tomasz Miszczyk

Dodał, że choć plac Ratuszowy jest najstarszą częścią miasta, nie przeprowadzono tu nigdy badań archeologicznych na szeroką skalę. Okazją do eksploracji były jedynie tzw. nadzory archeologiczne w trakcie prowadzenia prac budowlanych związanych z rekonstrukcją wyburzonych w latach 60. i 70. kamieniczek w rynku.
Wycieczka udała się także do ratuszowych piwnic, gdzie Tomasz Miszczyk pokazał poszczególne detale architektoniczne i opowiedział o badaniach archeologicznych. W podziemiach działa obecnie pub „Kaligrafia”.

Kolejnym przystankiem na średniowiecznym szlaku były zarastające krzakami wykopaliska przy ulicy Jasnej. Przewodnik pokazał grupie, na jakim poziomie działało średniowieczne miasto. – Przez wieki nie było ani twardej nawierzchni, ani nie sprzątano miasta: tworzyły się więc warstwy z odpadków, które narastały w miarę upływu lat. Średniowieczna Jeleniej Góra istniała o około półtora metra niżej niż obecna – dodał. Pokazał także najcenniejsze miejsca wykopane podczas prac nadzorowych na placu, na którym ma zacząć się budowa Galerii Pasaż Grodzki.

– Najcenniejsze dla archeologów są stare śmietniki, bo tam zachowało się najwięcej śladów trwałych z dawnych czasów – mówił Tomasz Miszczyk. Podobnie doły kloaczne. Odchody są bardzo dobrym konserwantem, a co ciekawe – mimo upływu lat nie tracą woni. – Po kilku godzinach spędzonych w takich warunkach człowiek po prostu śmierdział – usłyszeli zebrani. Dowiedzieli się także, że odkryte fundamenty i piwnice kamienic wyburzonych tu w latach 60. i 70 XX wieku pochodzą z czasów barokowej prosperity Jeleniej Góry.

Prelegent zwrócił też uwagę na resztki fortyfikacji jeleniogórskich: na zachowane do dziś baszty grodzką oraz zamkową. – Budowano je odległość zasięgu jednego strzału z łuku, ale przez lata zatraciły swój obronny charakter. Z czasem baszta grodzka została zaadoptowana na mieszkania, a w zamkowej do 1911 roku działał punkt widokowy. Dziś jest niedostępna.

Wycieczka udała się na koniec do legendarnej kolebki Jeleniej Góry, czyli na Wzgórze Krzywoustego i na wieżę widokową zwaną „Grzybkiem”. Tu Tomasz Miszczyk pokazał resztki podgrodzia zamkowego i opowiedział o kilku wykopaliskach, których celem było znalezienie dowodów na pochodzenie miasta z 1108 roku. Niestety, takich śladów nie znaleziono. Najwcześniejsze pochodzą z epoki późnego średniowiecza. Z przekazów historycznych wiadomo, że do 1433 roku istniał tam zamek, zburzony przez jeleniogórzan. Pierwsza wzmianka o zamku znajduje się w łacińskim dokumencie dotyczącym nadania przywilejów mieszczanom świdnickim, spisanym przez księcia Bolka I „na zamku w Jeleniej Górze” (Actum Hirschberg in castro).

Od 1911 roku punktem charakterystycznym jest wybudowana z okazji 800-lecia miasta wieża widokowa. – Średniowiecznych śladów zachowało się w Jeleniej Górze niewiele. Dlatego warto uzupełnić taką wycieczkę pokazem multimedialnym – wspomniał Tomasz Miszczyk.

W tym tygodniu cykl Biura Wystaw Artystycznych przenosi się do Cieplic. W środę Andrzej Paczos, znawca regionu, poprowadzi zainteresowanych śladami Schaffgotschów (zbiórka przed Pałacem Schaffgotschów w południe), a w czwartek – Stanisław Firszt, dyrektor Muzeum Przyrodniczego, pokaże interesujące zakątki Cieplic. Zbiórka w południe przez Muzeum Przyrodniczym.

Obejrzyj video z dzisiejszej wycieczki

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (22) Dodaj komentarz

~Tola 18-05-2009 16:28
Ten archeolog z Muzeum Karkonoskiego Tomuś ma naprawdę dar przekazywania wiedzy. Poszedł za nim nawet emerytowany aktor Andrzej Kempa.
~HE_HE 18-05-2009 16:53
To było, ehm, jak dla mnie nudne ;d Ale nie wszystkich musi to samo interesować ;D
~go 18-05-2009 19:13
no proszę, nie wiedziałem
Patol 18-05-2009 19:17
Te wykopaliska przy jasnej i grodzkiej powinny zostać w takiej formie jakiej są dzisiaj. Nie powinno tam nic powstać. Kolejne pokolenia też powinny wiedzieć że tam stały kamienice!
piipi 18-05-2009 19:36
..ciekawostka jest to,ze jeszcze do poczatku XIX wiek na przeciw wejscia do "Piwnicy Ratuszowej" stal pregierz !!. Ten "slup hanby"byl kamienna kolumna ustawiona na okraglym, trzyschodkowym podescie.Skazancow..przewaznie (mysle) mezczyzn przykuwano do slupa lub przywiazywano !!.Przestepcow rowniez umieszano w kamiennej klatce znajdujacej sie na szczycie tej kolumny. Skazaniec przezywal tortury,gdyz kazdy przechodzien..mial to prawo na tego nieszczesnika wylac nieczystosci i powiedziec mu,co o nim mysli.
~s. 18-05-2009 19:38
Mamy pusty plac po starym rynku - tam gdzie ma coś powstać. Żywo Panowie historycy, do łopat. Czekać was będzie zaskoczenie. Twierdzenie, że tam nic nie było jest mydleniem oczu.
rymcycymcy 18-05-2009 20:01
Do mojego śmietnika też wieczorem zagląda dwóch archeologów. Czasem pytają o złom ! Nie wiem co oni widzą w tych wykopaliskach. ;)
~galla 18-05-2009 20:30
a mnie zrobili smietnik pod oknem ciekawe kogo to wreszcie zainteresuje moze jakiegos archeologa z zgl
piipi 18-05-2009 21:02
..Panu Miszczykowi od tego opowiadania lapka sie wydluzyla !!. (..patrz.zdj.8).
piipi 18-05-2009 21:48
*Rymcycymcy..moze "archeolodzy" z Twojego smietnika POLUJA na listy milosne od Twoich wielbicielek !.
~jelgór 18-05-2009 22:39
pan miszczyk to wielki mistrz historycznej gawędy i świetny naukowiec
~ago 18-05-2009 23:01
Piipi, a obawiasz się, że znajdą jakiś szczególny?;-)
piipi 18-05-2009 23:55
...do - [~Ago..]..na pewno !!.On jest tak..*cudownie fajny !!.
rymcycymcy 19-05-2009 0:33
Piipi ...no wiesz co ! Listów od wielbicielek się nie wyrzuca. Wszystkie zbieram, będzie fajna tapeta na przedpokój ! ;)
piipi 19-05-2009 10:44
...do - [~Rymcycymcy..]...samotny mezczyzna potrzebuje jeszcze dowiadczenia !.Rymcycymcy..*Fajny Baranku,a co zrobisz z odwrotna strona listu ?.Mezczyzni chetnie do wspomnien powracaja ...
~kaen 19-05-2009 15:12
w sumie to na wycieczce było ciekawie, ale to wypracowanie na jutro . ;p
~ago 19-05-2009 16:43
Piipi, zawsze może przyczepić to jak chorągiewkę i będzie miał dwie strony... ;-) Jak chce tapetować nimi ściany, to znaczy, że jest już bardzo wiekowy i, jak każdy dziadziuś, będzie mógł sobie tylko powspominać albo poprzypominać, aby nie zapomnieć co do czego Mu kiedyś służyło.
piipi 19-05-2009 18:11
~AGO..taki mezczyzna jest NAJlepsza przytulanka,bo on*fajnie kobiete ..rozumie !.
~P@ulin@ 19-05-2009 18:42
Jak dla mnie wycieczka była nudna, ale jednego się dowiedziałam. Mianowicie tego, że nic nie wiem o Jeleniej Górze :) To jednak jakoś mnie nie rusza. Ale to wypracowanie...masakra...
~ago 19-05-2009 19:32
Piipi, myślisz, oni mają tak jak wino?
piipi 19-05-2009 21:16
..do - [~Ago..]..mezczyzna zaczyna sie ..od winogona !.Recepta: - deptanie + odstawienie w ciemnosci =..tak dlugo,az beda nam potrzebni do....dobrej kolacji !!.
~Agu$$ 19-05-2009 21:44
popieram ;D

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group