Wtorek, 28 czerwca
Imieniny: Ireneusza, Leona
Czytających: 7425
Zalogowanych: 9
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Spada bezrobocie, ale ubywa mieszkańców

Czwartek, 1 maja 2014, 7:30
Aktualizacja: Piątek, 2 maja 2014, 7:34
Autor: Zeb
Jelenia Góra: Spada bezrobocie, ale ubywa mieszkańców
Fot. Zeb
Według najnowszych danych Powiatowego Urzędu Pracy w Jeleniej Górze stopa bezrobocia obniżyła się do 8,7 proc. To najlepszy wynik na Dolnym Śląsku po Wrocławiu. W mieście spada jednak liczba mieszkańców, niewiele też oddaje się do użytku mieszkań.

Powiatowy Urząd Pracy w Jeleniej Górze opublikował dane na temat bezrobocia w marcu. Bezrobotnych jest coraz mniej. O ile w styczniu bez pracy pozostawało 3, 9 tys. osób, to w marcu już tylko 3,1 tys. Bezrobocie w mieście wynosiło zatem 8,7 proc. Należy się spodziewać, że dane z następnych miesięcy będą jeszcze lepsze.

Ale Jeleniej Górze ubywa niestety mieszkańców. W roku 2012 było nas jeszcze 82, 846 tys., na zakończenie ubiegłego roku o 227 osób mniej. Jeśli miasto ma stosunkowo niewielkie bezrobocie, dlaczego ludzie z niego wyjeżdżają? To z jednej strony efekt naturalny - ludzie osiedlają się na obrzeżach miasta, tuż za jego granicami, w sąsiednich gminach. Gdy w Jeleniej Górze liczba mieszkańców maleje, wzrasta w tym samym czasie liczba mieszkańców Jeżowa Sudeckiego czy Mysłakowic.

Część „winy” za zmniejszanie się liczby mieszkańców Jeleniej Góry ponosi również zastój w budownictwie. Według najnowszych danych GUS, w pierwszym kwartale tego roku oddano w mieście do użytku zaledwie… cztery mieszkania! Dla porównania, w roku 2013 było ich 85 a w 2012 - 334.

W Jeleniej Górze na mieszkania komunalne oczekuje ponad 2 tys. osób. Wśród nich są i takie, które mieszkania kupiłyby, ale pod warunkiem, że byłyby one dobrze zlokalizowane. Z jednej więc strony można jeszcze nabyć na wolnym rynku lokale nowe, ale nie najlepiej położone - przy ruchliwych ulicach i bez parkingu. Z drugiej strony, brakuje mieszkań atrakcyjnie usytuowanych. Młodzi ludzie chcieliby mieszkać w ciszy, w budynkach otoczonych zielenią, a jednocześnie niedaleko centrum. Nic więc dziwnego, że czekają na nowe inwestycje na przykład na terenach po byłych jednostkach wojskowych - przy ul. Sudeckiej i „Pod Jeleniami”.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (73) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group